Kaz Dağları Efsaneleri

Doğal güzellikleriyle meşhur Kaz Dağları‘nın tarihi İlyada Destanı’na ve Truva Savaşı’na kadar dayanıyor. Hal böyle tarih boyunca olunca Kaz Dağları ile ilgili birçok efsane türemiş. Kaz Dağları Hakkında Efsaneler 1) Kaz Dağları Hakkında Antik Dönem Efsaneleri Yunan mitolojisine göre, Kaz Dağları’nın bir diğer adı da İda Dağı. Dağın sembolik önemi ise, tarihteki ilk güzellik yarışmasına konu olması. Homeros’un ünlü İlyada Destanı’na göre bu güzellik yarışmasının üç adayı üç ana tanrıça: Hera, Athena ve Afrodit. Yarışmanın yegane jüri üyesi olan Paris ise, bir ayı tarafından emzirilerek büyütülen ve tanrıların kralı Zeus tarafından bu işle görevlendirilen bir prens. Yarıştan galip ayrılmak isteyen tanrıçalar, efsaneye göre Paris’e hükümdarlık, güç, para ya da aşk teklif ediyor. Yarışmanın kazananı ise, tahmin edebileceğiniz gibi aşk ve güzellik denildiğinde ilk akla gelen mitolojik isim olan Afrodit. Antik Yunan efsanesinde yer alan bu anlatıya kapılmamak ve Kaz Dağları’nda dolaşırken geçmişten bir iz aramamak neredeyse mümkün değil. Homeros, destanında […]

Kaz Dağları Efsaneleri

Doğal güzellikleriyle meşhur Kaz Dağları‘nın tarihi İlyada Destanı’na ve Truva Savaşı’na kadar dayanıyor. Hal böyle tarih boyunca olunca Kaz Dağları ile ilgili birçok efsane türemiş.

Kaz Dağları Hakkında Efsaneler

1) Kaz Dağları Hakkında Antik Dönem Efsaneleri

Yunan mitolojisine göre, Kaz Dağları’nın bir diğer adı da İda Dağı. Dağın sembolik önemi ise, tarihteki ilk güzellik yarışmasına konu olması. Homeros’un ünlü İlyada Destanı’na göre bu güzellik yarışmasının üç adayı üç ana tanrıça: Hera, Athena ve Afrodit. Yarışmanın yegane jüri üyesi olan Paris ise, bir ayı tarafından emzirilerek büyütülen ve tanrıların kralı Zeus tarafından bu işle görevlendirilen bir prens. Yarıştan galip ayrılmak isteyen tanrıçalar, efsaneye göre Paris’e hükümdarlık, güç, para ya da aşk teklif ediyor. Yarışmanın kazananı ise, tahmin edebileceğiniz gibi aşk ve güzellik denildiğinde ilk akla gelen mitolojik isim olan Afrodit. Antik Yunan efsanesinde yer alan bu anlatıya kapılmamak ve Kaz Dağları’nda dolaşırken geçmişten bir iz aramamak neredeyse mümkün değil.

Homeros, destanında Kaz Dağları’ndan “vahşi hayvanların anası” diye söz ediyor. Yine Yunan tarihinin en çarpıcı savaşlarından olan Truva Savaşı’nın da İlyada’da anlatılan güzellik yarışmasından sonra ortaya çıktığı ve tanrıların savaşı bu dağdan izlediği rivayet ediliyor. Yerli halk da Kaz Dağları’nın tarihine ve efsanelerine o derece hakim durumda ki, herhangi bir köy kahvesinde soluklanarak tüm bu efsane, mit ve öyküleri ağız tadıyla dinleyebilirsiniz.

2) Kaz Dağları Sarıkız Efsanesi

Mitolojik tanrıların hırs ve ihtiraslarından söz etmek çoğu zaman keyifli olsa da Kaz Dağları’nda yaşandığı söylenen ve özellikle Türkmen köylüleri tarafından ağızdan ağıza aktarılan acı hikayelere de üzülmemek elde değil.

Güzelliğiyle dillere destan olan Sarıkız’ın da hayatının son günlerini bu topraklarda yaşadığı anlatılıyor. Efsaneye göre, Sarıkız babasını hac vazifesine uğurlayıp kendi halinde onu bekleyen masum ve güzel bir kadın. Ancak babası geri döndüğünde, yüz vermediği gençler ve köy halkı tarafından iftiraya uğruyor. Namusunu temizlemek için kızını öldürmeye niyetlenen babası bunu yapamayınca, çareyi kızı bir dağ başına terk etmekte buluyor. Kazlarıyla birlikte yaban hayatın içinde kalan ve kurda kuşa yem olması beklenen genç kızın asıl efsanesi ise bundan sonra başlıyor. Rivayete göre Sarıkız burada ermişler mertebesine yükselmiş ve Sarıkız’ın masumiyeti ortaya çıktıktan sonra köy halkı lanetlenmiş. Şu anda Kaz Dağları’na adını da veren kazların Sarıkız ile birlikte yıllarca yaşamış olduğu taşlı tepe, turistler tarafından da ziyaret edilebiliyor.

3) Kaz Dağları Hasan Boğuldu Efsanesi

Zeytinli Köyü ve civarında yaşanan bu aşk hikayesi de, yine soluğu Kaz Dağları’nda alan yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.

Hasan Boğuldu efsanesine göre, Hasan ve Emine adlarındaki iki genç aşık birbirlerini çok sevmiş ancak kavuşamamış. Emine’nin ailesinin bu aşka izin vermemesi ve kızın babasının Hasan’a büyük bir şart koşması genç adamın da sonu olmuş. Rivayet o ki, Emine’nin babası Hasan’dan altmış kiloluk bir tuz çuvalını dağların tepesindeki obalarına kadar ulaştırmasını istiyor. Ancak daha önce böyle bir tecrübesi bulunmayan “ovalı” Hasan, Gökbüvet’te suların ortasında kalakalıyor. Hasan’ı kaybeden Emine’nin de ne yazık ki kendi hayatına son vermesiyle birlikte artık bu doğal güzelliklere verilen isimler de değişmiş durumda. Yerli halk tarafından Gökbüvet’e Hasanboğuldu; Emine’nin kendisini astığı rivayet edilen çınar ağacına ise Emine Çınarı adı veriliyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.