Kış Bavulu Nasıl Hazırlanır?

Seyahat İpuçları

Kış mevsimini diğer mevsimlerden ayrı tutanlar, kış tatili için sabırsızlananlar oradasınız biliyoruz! Kış tatili için sabırsızlanıyorsunuz ama şimdiden o koca kaz tüyü montları, yün kazakları, atkıları, bereleri valizinize nasıl sığdıracağınızı kara kara düşünmeye başladınız değil mi? Endişe etmeye hiç gerek yok! Size göstereceğimiz ufak püf noktalarıyla, bavul hazırlamak tatil heyecanınıza gölge düşüremeyecek. Yani kısacası valiz hazırlama işi bizde, size sadece kış mevsiminin tadına varıp yeni güzel anılar biriktirme görevi düşüyor.

Planlı olmak önemli

seyahat liste

Hayatta neredeyse her şeyde olduğu gibi bavul hazırlamakta da planlı olmak işin en önemli kısmı. Unutmayın, önceden plan yapmak işinizi sandığınızdan daha çok kolaylaştıracak. Alın elinize bir kağıt kalem başlayın tatilinizin detaylarını yazmaya. Daha önceki tatillerinizi düşünün. “Bunu da giyerim” diye düşünüp aldığınız eşyaların kaçını gerçekten giydiniz? Gittiğiniz yerde kaç gün kalacaksınız? Her güne hangi kıyafetleri giyeceğinizi önceden ayarlayın. Yanınıza gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri almaya mutlaka dikkat edin.

Kırışıklıklardan kaçıyoruz

valiz bavul

Hiçbirimiz kıyafetlerimizdeki kırışıklıkları sevmiyoruz, bu bir gerçek. En güzel kıyafeti bile kötü gösterebilecek sevimsiz kırışıklıklardan kaçınmanın en kesin yolu, yanınıza kırışabilecek giysiler almamak. Böylece acaba valizimdeki eşyalar kırıştı mı diye aklınızı meşgul edecek şeylerden de kaçınmış olursunuz. Ama ben kesinlikle, çabucak kırışan gömleğimi, eteğimi yanımda götüreceğim diyorsanız da, kıyafetlerinizi valizinize koymadan önce büyük bir naylon poşete geçirip, katlamanızı önerebiliriz. Böylece kırışma seviyesini minimum düzeyde tutmuş olursunuz.

Hepimiz lahanayız!

köpek kış

 

Kış mevsiminin sert soğuğundan kaçınmanın en geçerli yolu, kalın giysiler tercih etmek yerine ince kıyafetler tercih edip onları kat kat giymek. Kıyafetlerinizin arasında biriken sıcak hava sayesinde, soğuktan en az şekilde etkileneceksiniz. Tahmin edersiniz ki ince kıyafetlere bavulda yer bulmak, kalın kalın kazaklara yer bulmaktan çok daha kolay. Giyeceğiniz ince kıyafetleri rulo şeklinde valize yerleştirmekle, valizinizde başka ihtiyaçlarınıza da kolayca yer açabilirsiniz. Unutmayın, bu kış tatilinde hepimiz lahanayız!

Peki ya ayakkabı ve takılar?

ayakkabı

Otele geldiniz, hazırlanıp hemen dışarı çıkmayı planlıyorsunuz. Fakat o da ne? En sevdiğiniz kolyeniz diğer takılarınızla karışmış. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için takılarınızı haftanın her günü için farklı bölmesi olan ilaç kutularına yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bir de pipet taktiği var. Pipet taktiğiyle önce kolyelerin kilidini açıyoruz, daha sonra zincirin bir ucunu bir pipetin içinden geçiriyoruz ve sonra kilidi tekrar kapatıyoruz. Böylece kolyelerin dolanmasını engelliyoruz. Kış mevsiminin en önemli giysilerinden biri hiç kuşkusuz ki ayakkabılar. Tatile giderken mutlaka ama mutlaka daha önce denediğiniz, su geçirmediğine ve ayaklarınızı sıcak tuttuğuna emin olduğunuz ayakkabıları yanınızda götürün. Tamam tatilde yeni çizmenizi giymek istiyor olabilirsiniz ama yeni ayakkabılarınızın ayağınızı vurup, tatil keyfinize gölge düşürmesini istemeyiz.

Kaynak: valiz.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle