Komşunun Lezzetleri: Yunan Mutfağı

Yunan Lezzetleri Yunan mutfağı tipik Akdeniz mutfağı özellikleri taşır. Zeytin, zeytinyağı, deniz ürünleri, mezeler ve taze otlar masalardan eksik olmaz. Yunan mutfağı; Türk, Balkan, İtalyan ve Lübnan mutfakları ile pek çok ortak noktası olduğundan benzerlikler saymakla bitmez. Yüzyıllar boyu iç içe yaşamış olan Türkler ve Yunanlıların paylaştığı bir çok ortak lezzet bulunuyor. Bu yüzden benzer yemek isimlerimiz var. Mesela Cacık-Caciki, Kadayıf-Kadaifi, Dolma-Dolmades, Baklava-Baklavas, Musakka-Mousakka, Lokma-Loukoumades, Midye-Midia, Helva-Halva.  Greek Salad (iri kıyım domates, salatalık, soğan, biberli ve koca bir dilim Feta peynirli salata) Octopus (ahtapot) Garides (karides) Kalamari (kalamar) Feta (keçi veya koyun sütüyle yapılan peynir) Dolmades/Dolmadakia (yaprak sarma) Souvlaki (şiş kebap) Moussaka (patlıcanlı ve kıymalı, bizim musakka yemeğimiz gibi) Saganaki (peynir kızartması) Tzatziki/Caciki (bizim cacık onların caciki) Gyros (döner) Yunan Peynirleri  Yunan peyniri Feta’yı duymayanınız yoktur. Bizim ezine peynirimizin kardeşi kadar benzer. Feta, kökleri Antik Yunanistan’a uzanan bir beyaz peynir çeşidi. Koyun veya keçi sütüyle yapılan peynir, Yunanistan’ın her yerinde […]

Komşunun Lezzetleri: Yunan Mutfağı

Yunan Lezzetleri

Yunan mutfağı tipik Akdeniz mutfağı özellikleri taşır. Zeytin, zeytinyağı, deniz ürünleri, mezeler ve taze otlar masalardan eksik olmaz. Yunan mutfağı; Türk, Balkan, İtalyan ve Lübnan mutfakları ile pek çok ortak noktası olduğundan benzerlikler saymakla bitmez. Yüzyıllar boyu iç içe yaşamış olan Türkler ve Yunanlıların paylaştığı bir çok ortak lezzet bulunuyor. Bu yüzden benzer yemek isimlerimiz var. Mesela Cacık-Caciki, Kadayıf-Kadaifi, Dolma-Dolmades, Baklava-Baklavas, Musakka-Mousakka, Lokma-Loukoumades, Midye-Midia, Helva-Halva. 

yunanistan yemekleri

 • Greek Salad (iri kıyım domates, salatalık, soğan, biberli ve koca bir dilim Feta peynirli salata)
 • Octopus (ahtapot)
 • Garides (karides)
 • Kalamari (kalamar)
 • Feta (keçi veya koyun sütüyle yapılan peynir)
 • Dolmades/Dolmadakia (yaprak sarma)
 • Souvlaki (şiş kebap)
 • Moussaka (patlıcanlı ve kıymalı, bizim musakka yemeğimiz gibi)
 • Saganaki (peynir kızartması)
 • Tzatziki/Caciki (bizim cacık onların caciki)
 • Gyros (döner)

Yunan Peynirleri 

yunan salatası

Yunan peyniri Feta’yı duymayanınız yoktur. Bizim ezine peynirimizin kardeşi kadar benzer. Feta, kökleri Antik Yunanistan’a uzanan bir beyaz peynir çeşidi. Koyun veya keçi sütüyle yapılan peynir, Yunanistan’ın her yerinde karşınıza çıkacak. Özellikle geleneksel Yunan Salatası’nın (Greek Salad) üzerine kalınca bir dilim konuyor. Bizim damak zevkimize oldukça yakın olduğu için sevmemek mümkün değil. Sakız Adası’nın meşhur yumuşak peyniri Mastello’yu da Yunanistan’ın her köşesindeki rahatlıkla bulursunuz. Mastello bir peynir çeşidi ama diğer peynirlerden farklı olarak kızartılıyor. Ben kahvaltıda çok severek tükettim, bizim Hellim peynirinin daha az tuzlusuna benziyor. Eğer marketten alıp kendim yapamam diyorsanız geleneksel Yunan tavernalarında tadabilirsiniz.

Yunan Tatlıları

ballı yoğurt

Yunan tatlılarında yoğurt, yufka, bal, ceviz, fındık gibi malzemeler bolca kullanılır. Yine bize benziyor yani. En sevilen tatlı baklava! bizim mi onların mı tartışmasına girmektense lezzete odaklanmaktan yanayım. Geleneksek Yunan tatlıları deyince baklavadan sonra akla ballı yoğurt ve lokma geliyor.  Yunanistan’da bir kahvaltı klasiği olan ballı yoğurt aslında günün her saati yenebilir, nefis bir şey. 

Yunanistan’ın Yöresel İçecekleri

Uzo

yunan rakısı

Yunanistan’ın milli içkisi Uzo. Bizim için rakı ne ise komşumuz içinde uzo odur. Bizlerin Midilli Adası olarak bildiği Ayvalık’ın karşısındaki Lesvos Adası, uzonun anavatanıdır, en iyi uzolar bu adadan çıkar. Yunanlıların rakısı bizim Türk rakısına göre daha az anasonlu ve yaklaşık %40 alkol oranına sahip, yani daha yumuşak içimli ve tatlımsı bir tada sahip. En iyi uzo, tabiki anason tohumlarından elde edilen esas çeşni ile damıtılmış olan uzolardır. Uzoların tadı markasına ve yapıldığı bölgeye göre değişiklik gösterir. Mesela Sakız Adası’nda mastika (sakız), kimyon, karanfil gibi aromalar eklenirken, Lesvos Adası’nda farklı baharatlarla yapılır.

Aslına uygun olarak içmek isteyenler için ufak bir bilgi; uzoya su eklenmez, buz ile sek içilir. Orjinal uzo kadehleri bizimkilerden daha ufaktır, bardağı önce uzo ile doldurur sonra buzu eklersiniz ki kristalleşmesin. Uzoyla ilk tanışmanızda önerim öncelikle susuz denemeniz, baktınız olmadı su ekleyip için. Uzo içileceği zaman bizim kültürdeki gibi sofralar mezelerle donatılır, Yunan müzikleri açılır, eğlenilir.

Yunan Birası

yunan birası

Yunanistan’ın en meşhur 3 bira markası olan Mythos, Alfa ve Fix. Açık renkli ve kolay içimiyle Mythos, Yunanistan’ın en sevilen bira markası. Alfa ise daha güçlü bir aromaya sahip. Bazılarına göre de en köklü ve en eski marka olan Fix daha iyi.  Ayrıca Sakız Adası’na gittiğinizde adaya özgü Chios Fresh Beer’i da tatmadan geçmeyin.

Mastika

sakız likörü

Mastika, özellikle Yunanistan’da çokca bulunan bir çeşit sakızlı likör. İçimi sert olsa da sakız aroması severlerin bayılarak içeceği kesin. Alkol oranı %45 civarında olsa da iyi soğutulmuş ve birkaç parça buz ile tüketilen sakız likörüne bayılıyorum. En iyilerini denemek için Sakız Adası’nda üretilmiş markaları tercih edebilirsiniz.

Metaxa

metaxa

İçerisinde brendi, şarap ve özel bitkisel aromalar bulunan bir çeşit Yunan içkisi. Atina’daki Metaxa’nın merkezindeki bilgilere göre 1896’da Pire, Odessa ve İstanbul’da damıtılan ünlü içkinin izleri Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanırmış. Osmanlı devrinde Trabzon ve Samsun’da bile Metaxa distribütörleri varmış. Şişesinin üzerine dikkatle baktığınızda görürsünüz ki 3, 5 ve 7 yıldızlı çeşitleri vardır. Bu yıldızlar üzümlerin fıçıdaki bekleme yılına denk gelir. Bir konyak çeşidi olan Metaxa, çoğunlukla kahve yanında ya da yemek sonrasında tüketiliyor.

Frappe

frappe yunan

Bildiğiniz üzere hazır kahvenin soğuk içilen versiyonuna Frappe diyoruz. Yunanistan’da en çok tüketilen içecekler arasında, adeta ulusal bir içecek olarak benimsenmiş durumda. Sokakta sabah akşam herkes elinde frappe ile dolaşıyor. Eğer kahve sever biriyseniz özellikle yaz aylarında gerçekleştirdiğiniz Yunanistan seyahatlerinizin vazgeçilmez bir parçası olacak. Sipariş verirken sadece frappe isterseniz sade ve şekersiz geliyor çünkü ülke genelinde bu şekilde tercih ediliyor. Eğer sütlü ve ya şekerli kahve seviyorsanız sipariş verirken ayrıca belirtilmesi gerekiyor.

Kaynak : egeligezginege.com

Benzer Yazılar

Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Yeme ve İçme 3 yıl önce

Bir bölgenin kültürünü ve coğrafyasını en iyi şekilde keşfetmenin yolu meşhur lezzetlerinden geçiyor. Özellikle de şehirlerin sokak yemekleri, toplumun damak zevkinin kültürle birleşmesinin bir ürünü. Ayrıca sokak lezzetlerinin peşine düşmek, şehirde yaşamanın nasıl olacağını görebileceğiniz bir kapı görevi de görüyor. Peki, hangi şehir hangi sokak lezzetiyle meşhur hiç merak ettiniz mi?  Yeni yerler keşfederken gittiğimiz yerin sadece meşhur binalarını ya da meydanlarını değil, yöresel yemeklerini ve sokak lezzetlerini de keşfetmeliyiz. Gittiğimiz şehirlerde karşımıza çıkan sokak tezgâhlarından aldığımız ve ayaküstü karnımızı doyurduğumuz bu lezzetler her zaman bir başka olmuştur. Türkiye’nin Seyahat Sitesi Enuygun.com, sokak lezzetleriyle öne çıkan şehirleri sizin için derledi. İstanbul İstanbul’da yaygın bir sokak lezzeti kültürü bulunuyor ama şehirle en çok özdeşleşen sokak lezzeti, ıslak hamburger. İstanbul’un bir diğer gözde lezzeti ise balık ekmek. İstanbul’a gelip de Eminönü’nde balık ekmek yememek pek mümkün değil! Midye dolma da bu iki lezzetin peşi sıra gelen bir sokak lezzeti. Midye dolma Türkiye’nin […]

Farklı Ülkelerden Geleneksel 6 Ekmek Tarifi

Yeme ve İçme 4 yıl önce

Kim sevmez ki güne mis gibi ekmek kokusu ile uyanmayı. Şöyle fırından yeni çıkmış sıcacık tazecik bir ekmekle güne başlamaktan daha güzel bir keyif yok bence. Ekmek sadece bizim mutfağımızda değil dünya mutfaklarında da önemli bir yere sahip. Neredeyse her ülkenin kendine has geleneksel bir hatta birkaç ekmeği var. Üstelik hepsi de birbirinden lezzetli. Siz de hamurun en lezzetlisi, karbonhidratsız yapamayanların göz bebeği dünya mutfaklarından çeşit çeşit ekmekleri keşfetmek ve en beğendiklerinizi mutfaklarınızda denemeye ne dersiniz? Cevabınız evetse afiyetle okumanız dileğiyle. İşte dünya mutfaklarının en sevilen ekmeklerinden sadece birkaçı: Farklı Ülkelerden Geleneksel 6 Ekmek Tarifi Cramique, Belçika Belçika’nın bu enfes çikolatalı ekmeğinin tadı damağınızda kalacak. Cramique, Belçika Malzemeleri:  100 ml ılık süt 100 ml ılık su 10 gram instant maya 2 yumurta 85 gram toz şeker 100 gram tereyağı 500 gram un Bir çay kaşığı tuz 50 gram bitter çikolata 50 gram sütlü çikolata (İsterseniz 100 gram bitter çikolata kullanarak […]

Evde Kolayca Yapabileceğiniz 11 Fast-Food Tarifi

Yeme ve İçme 4 yıl önce

Kim demiş evde fast food keyfi yapılmaz diye. Siz de ara sıra kendinizi şımartmak dışarıda severek yediğiniz fast food tarzı yiyecekleri evde nispeten daha sağlıklı bir tarzda hazırlamak istemez misiniz? Seçin, beğenin, kendinize göre katıp karıştırın ve güzel bir film eşliğinde evinizde keyif yapın. Afiyet olsun! Evde Kolayca Yapabileceğiniz 11 Fast-Food Tarifi 1) Bol Malzemeli Pizza Bol malzemeli pizza malzemeleri:  Pizza hamuru için: 1.5 su bardağı un Yarım su bardağı su 1 çay kaşığı yaş maya 1 çay kaşığı toz şeker 1 çay kaşığı tuz 2 yemek kaşığı zeytinyağı Domates sosu için: 1 domates 2 dal taze fesleğen 1 dal taze kekik Yarım diş sarımsak 1 tutam tuz 1 tutam karabiber Üzeri için: Yarım su bardağı rendelenmiş dil peyniri 10-11 dilim sucuk 4-5 dilim sosis 4-5 dilim jambon 4-5 arpacık soğan 10-12 parça misket mozarella peyniri ya da top peynir Bol maddeli pizza hazırlanışı: Hamuru için mayayı ılık suda eritin. […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.