Lezzetli Antakya Mutfağı

Türkiye

Günümüzde birçok insan sadece yemek yemek için, yeni tatları keşfetmek için seyahat ediyor. Yemek denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden biri olan Antakya, Türkiye’nin bu alandaki gözdesi.

Gaziantep ve Adana gibi yemekleriyle öne çıkan Antakya; Arap, Türk, Süryani kültürünün yansımalarını taşıyan mutfağıyla ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. Anadolu, Orta Doğu ve Arap dünyasının esintilerini taşıyan Antakya mutfağında kullanılan malzemeler coğrafyanın etkilerinden uzak değil. Meze ve tatlı çeşitleriyle fark yaratan mutfağı deneyimlemek için Antakya’ya giden kişi sayısı her geçen gün artıyor.

Hatay-Mutfagi

Akdeniz kültürünün de izlerini taşıyan Antakya’da zeytinyağlı mezeler, çiğ sebzeler, özel baharatlar, acı ve ekşili tatların özel bir yeri var. Kasapta ilk adımı atılan yemek, evlerde hazırlanıyor ve fırına ulaşarak son şeklini alıyor.

Birçok yemeğin komşu illerle ve bölgesel etkileşimle gelişerek çeşitlendiği Antakya’da, malzemeler benzerlik gösterse de ortaya çıkan ürün, sunum ve lezzet özgünlüğünden taviz vermiyor.

Baharat, et ve bulgurun yoğrulup elle oyulması ve ceviz veya fıstıkla kızartılan bir içli köfte çeşidi olan oruk, içine taze peynir koyulan kadayıf türü olan künefe, ıspanaklı ekmek, kaytaz böreği, tepsi kebabı, ekşi aşı, yoğurt aşı ve humus gibi lezzetler Antakya mutfağının öne çıkan eserlerinden.

Antakya’ya Nasıl Gidilir

Antakya-Kebab

İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt uçak seferi bulunan Hatay Havalimanı, Antakya’ya gitmek isteyenlerin imdadına yetişiyor. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’dan, Ercan Havalimanı ve birçok Avrupa ülkesinden de Hatay’a direkt uçuş bulmak mümkün.

Şehirlerarası otobüsler ile Türkiye’nin dört bir yanından bu güzel şehre gelme alternatifi de bulunuyor.

Türk mutfağı denildiğinde Hatay ve Antakya lezzetleri bu güçlü kültüre en çok katkı yapan yöreler arasında. Seyahati yemekle, lezzet keşfiyle birleştirenler için yüzlerce alternatif sunan Antakya, gezerek yemek, yiyerek keşfetmek için en güzel duraklardan. 

Kaynak: turna.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle