Bromo Yanardağı’na Yolculuk

Asya

Bromo Milli Parkı, 2300m yüksekliğindeki görkemli aktif yanardağı ile Doğu Cava’nın ve Endonezya’nın en çok turist çeken yerlerinden biri. Bromo adı, bir Hindu Tanrısı Brahma’dan geliyor ve Hindulara göre oldukça kutsal bir dağ.

Bromo Milli Parkı, 2300m yüksekliğindeki görkemli aktif yanardağı ile Doğu Cava’nın ve Endonezya’nın en çok turist çeken yerlerinden biri. Bromo adı, bir Hindu Tanrısı Brahma’dan geliyor ve Hindulara göre oldukça kutsal bir dağ. Örneğin; Kasodo Töreni adı altında her yıl yanardağın kraterine tırmanarak para atıyor ve keçi gibi çeşitli hayvanları burada kurban ediyorlarmış. Dünyanın en çok yanardağa sahip 3 ülkesinden biri olan Endonezya’ya gelmişken, aktif bir yanardağ görebilmenin heyecanı içerisindeydim. Rotama en uygun olanının Bromo Yanardağı olduğunu görünce, plan yapmaya başladım. Yerel bir tur acentesinden ulaşım için yer ayırttım. Yogyakarta’dan yola çıktıktan 12 saat sonra, Bromo’ya en yakın köy olan Cemara Lawang’a varabildim. Hem çok yorulmuştum hem de sabah erken kalkacağım için çantamı hazırlayıp hemen uykuya daldım. 3’e çeyrek kala uyandım. Birkaç kat giyinerek, Bromo Yanardağı üzerinden gün doğumunu izlemek üzere yola çıktım.

Bromo Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Bromo Volkanı

Seruni Gözlem Noktası

Gözlem noktalarına giden yol, köydeki ev ve arazilerin arasından geçiyor. Tek ışık kaynağınız ay ışığı. Telefonumun flaşını açık tutup, el feneri olarak kullanarak yoluma devam ettim. Zaman zaman ben gezginlerin yanından geçerken, zaman zaman da atlı ve jipli turlara çıkanlar benim yanımdan geçti. Hatta daha sonra minibüs beklerken tanıştığım Vietnamlı Krish gibi motorsikletli birini kiralayanlara da denk geldim.

Seruni Gözlem Noktası Yolu, Bromo - Endonezya

Seruni Gözlem Noktası’na gitmek için gece takip edilen yol

Güneşin doğuşundan yaklaşık yarım saat önce saat 5:00 gibi Seruni Gözlem Noktası’na vardım. Aslında diğer gözlem noktalarına kadar tırmanmanıza gerek yok diyebilirim. Burası gayet yeterli yükseklikte bir açıya sahip. Benden başka en az 15 kişi daha burada o anı bekliyordu. Kendime güzel bir yer kaptıktan sonra beklemeye başladım. Güneşin doğmaya başladığı andan itibaren büyüleyici bir atmosfer oluştu. Seruni Gözlem Noktası’nda, termoslarla birlikte sıcak içecek ve bisküvi satan köylüler var. Bir de kahve aldım ve Bromo Yanardağı üzerindeki renk festivalinin keyfini çıkardım.

Seruni Viewpoint

Sunrise at Bromo Volcano

Bromo Yanardağı’na Doğru

Gün doğumunu izledikten sonra, kahvaltı için otele geri döndüm. Kahvaltıyı bir kutunun içinde servis ettiler. Kutuda; bir muz, bir küçük ekmek, bir yumurta, biraz peynir ve su vardı. Beklediğimden daha iyi bir kahvaltı verdiler açıkçası. Eğer ihtiyacınız olursa, köyde birkaç tane küçük kafe ve dükkan da var. Bu arada ben; muz, fıstık ve bulduğumda da kuru üzüm üçlüsünü, neredeyse hiçbir gezimde çantamdan eksik etmem. Hem ucuz, hem hafif hem de enerji verici olarak hayat kurtarıcı olabiliyorlar

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle