Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

malezya da gezilecek yerler Asya

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi.

Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers

Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir.

Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası

Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer.

Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları

Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Bölgenin bir diğer özelliği de resmi olarak en popüler ekoturizm rotalarından biri olmasıdır. Son olarak, Taman Negara’da nehir ve vahşi yaşam gezileri ile trekking gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Keyifli zaman geçireceğiniz Malezya’daki en güzel yerlerden biridir.

Dünyanın En Büyük Çiçeği: Rafflesia

1 metre çapı ve 10 kilogramı bulan ağırlığı, kökü ve yapraklarının olmaması, dikkat çeken kırmızı rengi ile yağmur ormanlarının en ilginç dünyanın ise en büyük çiçeği; Rafflesia Çiçeği.

Diğer bir özelliği ise kötü kokusudur ve bundan dolayı Ceset Çiçeği olarak da anılır.

En Büyük Yeraltı Açıklığı: Sarawak

Mulu Milli Parkının içinde yer alan, yeraltı açıkları arasında kendine has derinliği ile dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip, Sarawak’ın büyüklüğünü içine 40 tane boeing 747 sığabilmektedir diye açıklayabiliriz. Sarawak açıklığı, Malezya’da görülmesi gereken rotalarda yerini almaktadır.

Yerli Kabile: Kafatası Avcıları

Malezya turlarında yaşanabilecek en ilginç deneyimlerin başında İban kabilesi görmek gelmektedir. İbanlar kafatası avcılığı yapan en son kabile olarak halen 10-15 aile ile yaşamını sürdürmektedir.

Guinness’e Girmiş Dünyanın En Büyük Oteli: First World Hotel

Dünyanın en büyük oteli hangisidir sorusunun cevabı işte bu oteldir. 6118 odası, kullanılan malzeme, personel sayısı ve özel mimarisi ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmış bu dev otel görülmeye değer bir adres olarak listemizdedir.

Dünyadaki En Büyük Mağara Tapınağı: Batu Caves

Malezya’da mutlaka görülmesi gereken yerlere eklenmesi gereken çok özel bir yer, Batu Caves. Kuala Lumpur’un 15 kilometre kuzey bölümünde olan, dünyadaki en büyük mağara tapınağı olan, Hindular için de kutsal bir yerdir. Hinduların nasıl ibadet ettiklerini anlamanızı sağlayacak bu ilginç yeri görmeden Malezya’dan dönülmemelidir.

Benzersiz Bir Milli Park: Gugung Mulu

UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiş, dağlık bölgede bulunan, mağaralar ve karstik oluşumları ile dikkat çeken Gugung Mulu Milli Parkı, aynı zamanda bir ekvatoral yağmur ormanı alanı olması özelliği ve benzersiz güzellikleri ile görülmeye değer muhteşem bir yer.

Egzotik Bir Ada: Langkawi

Langkawi Adası, 8 bin yıllık mercan kayaları ve 10 milyon yıllık yağmur ormanlarının ortasında yerini almış, egzotik orman yapısı ve benzeri az bulunacak yaban hayatı ile olağanüstü bir tatil için tercih edilecek yerlerin başında gelmektedir. Sadece Malezya’da görebileceğiniz ilginç yerlere en iyi örneklerden biri olarak bu egzotik ada listedeki yerini almaktadır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle