Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi.

Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers

Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir.

Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası

Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer.

Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları

Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Bölgenin bir diğer özelliği de resmi olarak en popüler ekoturizm rotalarından biri olmasıdır. Son olarak, Taman Negara’da nehir ve vahşi yaşam gezileri ile trekking gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Keyifli zaman geçireceğiniz Malezya’daki en güzel yerlerden biridir.

Dünyanın En Büyük Çiçeği: Rafflesia

1 metre çapı ve 10 kilogramı bulan ağırlığı, kökü ve yapraklarının olmaması, dikkat çeken kırmızı rengi ile yağmur ormanlarının en ilginç dünyanın ise en büyük çiçeği; Rafflesia Çiçeği.

Diğer bir özelliği ise kötü kokusudur ve bundan dolayı Ceset Çiçeği olarak da anılır.

En Büyük Yeraltı Açıklığı: Sarawak

Mulu Milli Parkının içinde yer alan, yeraltı açıkları arasında kendine has derinliği ile dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip, Sarawak’ın büyüklüğünü içine 40 tane boeing 747 sığabilmektedir diye açıklayabiliriz. Sarawak açıklığı, Malezya’da görülmesi gereken rotalarda yerini almaktadır.

Yerli Kabile: Kafatası Avcıları

Malezya turlarında yaşanabilecek en ilginç deneyimlerin başında İban kabilesi görmek gelmektedir. İbanlar kafatası avcılığı yapan en son kabile olarak halen 10-15 aile ile yaşamını sürdürmektedir.

Guinness’e Girmiş Dünyanın En Büyük Oteli: First World Hotel

Dünyanın en büyük oteli hangisidir sorusunun cevabı işte bu oteldir. 6118 odası, kullanılan malzeme, personel sayısı ve özel mimarisi ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmış bu dev otel görülmeye değer bir adres olarak listemizdedir.

Dünyadaki En Büyük Mağara Tapınağı: Batu Caves

Malezya’da mutlaka görülmesi gereken yerlere eklenmesi gereken çok özel bir yer, Batu Caves. Kuala Lumpur’un 15 kilometre kuzey bölümünde olan, dünyadaki en büyük mağara tapınağı olan, Hindular için de kutsal bir yerdir. Hinduların nasıl ibadet ettiklerini anlamanızı sağlayacak bu ilginç yeri görmeden Malezya’dan dönülmemelidir.

Benzersiz Bir Milli Park: Gugung Mulu

UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiş, dağlık bölgede bulunan, mağaralar ve karstik oluşumları ile dikkat çeken Gugung Mulu Milli Parkı, aynı zamanda bir ekvatoral yağmur ormanı alanı olması özelliği ve benzersiz güzellikleri ile görülmeye değer muhteşem bir yer.

Egzotik Bir Ada: Langkawi

Langkawi Adası, 8 bin yıllık mercan kayaları ve 10 milyon yıllık yağmur ormanlarının ortasında yerini almış, egzotik orman yapısı ve benzeri az bulunacak yaban hayatı ile olağanüstü bir tatil için tercih edilecek yerlerin başında gelmektedir. Sadece Malezya’da görebileceğiniz ilginç yerlere en iyi örneklerden biri olarak bu egzotik ada listedeki yerini almaktadır.

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Vietnam Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

Asya 2 yıl önce

Vietnam’da gezilecek yerler, turistik bölgeleri, göz alıcı mimarileri, doğal güzellikleri ve tarih barındıran müzeleri. Vietnam’da gezilecek yerler diyince akla pek çok yer geliyor. Vietnam, Çin Yarımadası’nın doğusunda yer alır. Dar uzun bir konumu vardır bu yüzden çok sayıda doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Son zamanlarda popüler tatil noktalarından birisi olmayı başaran Vietnam’ın güneyinde tropikal iklim, kuzeyinde ise subtropikal iklim hakimdir. İşte Vietnam’ın Göz Alıcı 10 Noktası Ha Long Koyu Ha Long Koyu ‘alçalan ejderha’ anlamına gelmektedir. Yani burası ejderhanın dinlenme yeri ya da denize girdiği yer olarak tanımlanmaktadır.  UNESCO tarafından 1994 yılında Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.  Buraya gemi ile gelebilir daha sonrasında ise kayığa binerek kayaların arasından Ha Long turu yapabilirsiniz. Hanoi Burası Vietnam’ın başkentidir. Hem bu yönüyle hem de tarihi ve kültürü ile önemli bir şehirdir. Hanoi’nin en gözde noktaları ise Edebiyat Tapınağı, Opera Binası, Hoa Lo Cezaevi, Hoan Kiem Gölü ve Tren Sokağı’dır. Ban Gioc Şelalesi Dünyanın en […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.