ORTAÇAĞ’IN MANHATTAN’I: SAN GIMIGNANO

Toscana Bölgesi’nin şirin kasabası San Gimignano özgün yapıları ve lezzetleriyle seyahat severlerin ilgi odağı halinde. 800 yıl öncesiyle aynı kalmayı başaran bu kasabaya evlerinin uzunluğu nedeniyle de Manhattan yakıştırması yapılıyor. San Gimignano Orta Çağ’ın Manhattan’ı olarak şöhreti yakalamış. İlk zamanlarda kasabanın içinde yaklaşık 50 tane uzunca ev yer alıyormuş. Günümüze ise bunlardan sadece 13 tanesi kalmış. Evler neden uzun diye soracak olursanız hikayesini şöyle aktarayım: Ülkenin en çok para kazanan kişileri zenginliklerini göstermek için uzunca evler yaptırırmış. Bir kişinin zenginliği evinden anlaşılıyormuş. Ayrıca hırsızlardan korunmak için de evlerin uzun olduğu belirtiliyor. Bu şekilde hırsızlık olaylarının önüne geçiliyormuş. 800 YILLIK BİNALAR VAR Toscana Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden olan San Gimignano’da tarih canlı bir şekilde önünüzde duruyor. Kasabanın özelliği hiç bozulmamış. 800 yıllık binaları bugün hala görebiliyorsunuz. Özellikle kasabanın ana meydanı bu anlamda geçmiş dönemlerin aynısı durumunda. Aslında burası sapa bir yer olduğu için yıllarca akıllara gelmemiş. Eski zamanlarda Roma’ya haca gidenler […]

ORTAÇAĞ’IN MANHATTAN’I: SAN GIMIGNANO

Toscana Bölgesi’nin şirin kasabası San Gimignano özgün yapıları ve lezzetleriyle seyahat severlerin ilgi odağı halinde. 800 yıl öncesiyle aynı kalmayı başaran bu kasabaya evlerinin uzunluğu nedeniyle de Manhattan yakıştırması yapılıyor.

San Gimignano Orta Çağ’ın Manhattan’ı olarak şöhreti yakalamış. İlk zamanlarda kasabanın içinde yaklaşık 50 tane uzunca ev yer alıyormuş. Günümüze ise bunlardan sadece 13 tanesi kalmış. Evler neden uzun diye soracak olursanız hikayesini şöyle aktarayım: Ülkenin en çok para kazanan kişileri zenginliklerini göstermek için uzunca evler yaptırırmış. Bir kişinin zenginliği evinden anlaşılıyormuş. Ayrıca hırsızlardan korunmak için de evlerin uzun olduğu belirtiliyor. Bu şekilde hırsızlık olaylarının önüne geçiliyormuş.

san gimignano meydan

800 YILLIK BİNALAR VAR

Toscana Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden olan San Gimignano’da tarih canlı bir şekilde önünüzde duruyor. Kasabanın özelliği hiç bozulmamış. 800 yıllık binaları bugün hala görebiliyorsunuz. Özellikle kasabanın ana meydanı bu anlamda geçmiş dönemlerin aynısı durumunda. Aslında burası sapa bir yer olduğu için yıllarca akıllara gelmemiş. Eski zamanlarda Roma’ya haca gidenler yakın olduğu için buraya gelip kalırlarmış. Daha sonra 1800’lü yıllarda turizme kazandırılmış.

ic foto

DÜNYA ŞAMPİYONU DONDURMACI

San Gimignano’da bölgeye özgün lezzetler de bulabilirsiniz. Özellikle kasabanın tarihi meydanında İtalya’nın en güzel dondurmasını yiyebilirsiniz. “Gelateria Dondoli” isimli dondurmacının katıldığı yarışmalarda dünya şampiyonlukları bulunuyor. Kapının önünde dükkanın sahibi sizi karşılıyor. İçeriye girdiğinizde ise yaklaşık 50 çeşitten fazla dondurma sizi bekliyor.

dondurmacı

AYAKÜSTÜ LEZZETLİ PİZZALAR

Bu sevimli kasabada ayaküstü yiyebileceğiniz harika bir pizzacı bulunuyor. Küçücük bir dükkanda hizmet veren Ricca Pizza TripAdvisor’da aldığı olumlu yorumlarla kasabayı ziyarete gelenlerin uğrak yeri olmuş. Bir ailenin işlettiği bu pizzacının önünde uzun bir kuyruk görürseniz şaşırmayın.

riccopizza

TOSCANA BÖLGESİ’NİN ÖZEL ŞARAPLARI

Toscana Bölgesi’nin şaraplarını duymayan yoktur. İtalyan şaraplarının çoğunluğu bu bölgede üretilmektedir. İşte San Gimignano’ya özgü Chianti şaraplarını burada bulabilirsiniz. Ayrıca Verneccia beyaz şarapları da San Gimignano’da üretiliyor. Bunları da listenize not edin.

saraplar

Kaynak : blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.