ORTAÇAĞ’IN MANHATTAN’I: SAN GIMIGNANO

Gezi Rehberi

Toscana Bölgesi’nin şirin kasabası San Gimignano özgün yapıları ve lezzetleriyle seyahat severlerin ilgi odağı halinde. 800 yıl öncesiyle aynı kalmayı başaran bu kasabaya evlerinin uzunluğu nedeniyle de Manhattan yakıştırması yapılıyor.

San Gimignano Orta Çağ’ın Manhattan’ı olarak şöhreti yakalamış. İlk zamanlarda kasabanın içinde yaklaşık 50 tane uzunca ev yer alıyormuş. Günümüze ise bunlardan sadece 13 tanesi kalmış. Evler neden uzun diye soracak olursanız hikayesini şöyle aktarayım: Ülkenin en çok para kazanan kişileri zenginliklerini göstermek için uzunca evler yaptırırmış. Bir kişinin zenginliği evinden anlaşılıyormuş. Ayrıca hırsızlardan korunmak için de evlerin uzun olduğu belirtiliyor. Bu şekilde hırsızlık olaylarının önüne geçiliyormuş.

san gimignano meydan

800 YILLIK BİNALAR VAR

Toscana Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden olan San Gimignano’da tarih canlı bir şekilde önünüzde duruyor. Kasabanın özelliği hiç bozulmamış. 800 yıllık binaları bugün hala görebiliyorsunuz. Özellikle kasabanın ana meydanı bu anlamda geçmiş dönemlerin aynısı durumunda. Aslında burası sapa bir yer olduğu için yıllarca akıllara gelmemiş. Eski zamanlarda Roma’ya haca gidenler yakın olduğu için buraya gelip kalırlarmış. Daha sonra 1800’lü yıllarda turizme kazandırılmış.

ic foto

DÜNYA ŞAMPİYONU DONDURMACI

San Gimignano’da bölgeye özgün lezzetler de bulabilirsiniz. Özellikle kasabanın tarihi meydanında İtalya’nın en güzel dondurmasını yiyebilirsiniz. “Gelateria Dondoli” isimli dondurmacının katıldığı yarışmalarda dünya şampiyonlukları bulunuyor. Kapının önünde dükkanın sahibi sizi karşılıyor. İçeriye girdiğinizde ise yaklaşık 50 çeşitten fazla dondurma sizi bekliyor.

dondurmacı

AYAKÜSTÜ LEZZETLİ PİZZALAR

Bu sevimli kasabada ayaküstü yiyebileceğiniz harika bir pizzacı bulunuyor. Küçücük bir dükkanda hizmet veren Ricca Pizza TripAdvisor’da aldığı olumlu yorumlarla kasabayı ziyarete gelenlerin uğrak yeri olmuş. Bir ailenin işlettiği bu pizzacının önünde uzun bir kuyruk görürseniz şaşırmayın.

riccopizza

TOSCANA BÖLGESİ’NİN ÖZEL ŞARAPLARI

Toscana Bölgesi’nin şaraplarını duymayan yoktur. İtalyan şaraplarının çoğunluğu bu bölgede üretilmektedir. İşte San Gimignano’ya özgü Chianti şaraplarını burada bulabilirsiniz. Ayrıca Verneccia beyaz şarapları da San Gimignano’da üretiliyor. Bunları da listenize not edin.

saraplar

Kaynak : blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle