Pembe Göl

  Şeker havuzu gibi bir göl. Hillier gölü, yani Pembe göl, rengi ve eşsiz manzarası ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Bu harika gölün neden pembe olduğu ve hakkında detaylı bilgilere yazımızda yer verdik.   Pembe Göl Hakkında Bilgiler Avustralya’nın batısında bulunan Hillier gölü, yani Pembe göl okyanustan ince bir kumsal ve bitkilerden oluşan bir bölüm ile ayrılıyor. Gölün uzunluğu 600 metre civarında ve genişliği ise 250 metre. Gölün kezeyi okaliptüs ağaçları ve okyanus ile çevrili. Hillier gölünü diğer pembe göllerden ayıran en belirgin özelliği suyu bir bardağa koyduğunuzda da pembe renginin çok belirgin olması. Gölden bir süre tuz çıkarıldı ancak sonrasında turizm amaçlı sonrasında turizm amaçlı kullanılmasından dolayı tuz çıkarımı sonlandırıldı. Göl ilk kez 1802 yılında Matthew Flinders tarafından keşfedildi. Pembe Gölün Sırrı Pembe göl, bir tuz gölü olduğundan, gölün tuz seviyesi deniz suyunun seviyesinden daha yüksek olduğunda, yeteri kadar ısıya ve ışığa sahip olduğunda yosun, kırmızı bir pigment olan beta karoten biriktirmeye başlar.Gölün tabanında ki tuz kabuğunda da pembe halobacteria yetişir ve gölün […]

Pembe Göl

 

Şeker havuzu gibi bir göl. Hillier gölü, yani Pembe göl, rengi ve eşsiz manzarası ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Bu harika gölün neden pembe olduğu ve hakkında detaylı bilgilere yazımızda yer verdik.

 

Pembe Göl Hakkında Bilgiler

Pembe Göl Hillier Gölü

Avustralya’nın batısında bulunan Hillier gölü, yani Pembe göl okyanustan ince bir kumsal ve bitkilerden oluşan bir bölüm ile ayrılıyor.

Gölün uzunluğu 600 metre civarında ve genişliği ise 250 metre. Gölün kezeyi okaliptüs ağaçları ve okyanus ile çevrili. Hillier gölünü diğer pembe göllerden ayıran en belirgin özelliği suyu bir bardağa koyduğunuzda da pembe renginin çok belirgin olması. Gölden bir süre tuz çıkarıldı ancak sonrasında turizm amaçlı sonrasında turizm amaçlı kullanılmasından dolayı tuz çıkarımı sonlandırıldı. Göl ilk kez 1802 yılında Matthew Flinders tarafından keşfedildi.

Pembe Gölün Sırrı

Pembe Göl Suyu

Pembe göl, bir tuz gölü olduğundan, gölün tuz seviyesi deniz suyunun seviyesinden daha yüksek olduğunda, yeteri kadar ısıya ve ışığa sahip olduğunda yosun, kırmızı bir pigment olan beta karoten biriktirmeye başlar.Gölün tabanında ki tuz kabuğunda da pembe halobacteria yetişir ve gölün rengi D. salina ve H. cutirubrum arasındaki dengenin bir sonucu olarak göründüğü rengi alır.Suyun rengi her zaman pembe değildir ancak suyun tipik rengi yeşil olmasının nedeni olan Dunaiella Salina adındaki su yosunu, halobacterium, halobacteria, cutirubrum ve yüksek oranda karides yoğunluğunun sonucu olarak değişir (pembe rengin nedeni bu olarak düşünülüyor.)

Hillier Gölü - Pembe Göl

Gölü görenler gerçek olduğuna inanmakta güçlük çekiyor ve göz yanılması olduğunu düşünüyorlar, ancak yakından bakıldığı zaman suyun gerçekten pembe renkte olduğunu görebiliriz.

Hillier Gölü

Pembe Göl Nerede?

Hillier gölü, Batı Avustralya‘da, Recherche Archipelago‘nun en büyük adası olan Orta Ada‘da yer almaktadır.

Kaynak: seyahatdergisi.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.