RÜZGARLI ADA, GÖKÇEADA

Türkiye

Türkiye’nin en batısında keşfedilesi bir ada, Gökçeada… Ada’nın havası ve mütavazi halkı ile huzur içinde tatil geçireceğiniz bir yer.

Kabatepe Liman’ından kalkan Gökçeada1 gemisiyle, masmavi Ege sularında martılar eşliğinde yapacağınız 1 saat 15 dakikalık yolculuğun sonunda Gökçeada’ya adım atacaksınız. 

7 km’lik bir yolun ardından merkez size bekliyor olacak… Yol boyunca yemyeşil ağaçların aralarındaki başı boş keçiler dikkatinizi çekerken burnunuza mis gibi kekik kokuları gelecek. İşte o an doğru bir seçim yaptığınızı anlayacaksınız.

Zeytin bahçelerinden geçip daracık sokaklarında kaybolma hissini yaşatan Zeytinliköyü’nde sakızlı muhallebi eşliğinde Madam’ın dibek kahvesini yudumlamak tüm yorgunluğunuzu alacak. Kıvrıla kıvrıla çıkılan dar yoluyla, sizi zirvelere götüren Tepeköy’de karşılaşacağınız manzara ise rüya gibi…

Merkeze en yakın denize girilecek yer, 4 km uzaklıktaki küçük bir koy olan Yıldızkoyu Sualtı Milli Parkı’nın başlangıç noktası. Koyun bir ucu Yeni Bademli Köyüne, bir ucu da Kaleköy’e uzanıyor. Yıldızkoyu’nda yüzerken size karşınıza çıkan renkli renkli balıklar eşlik edecek.

Screen Shot 2014-10-21 at 3.04.27 PM

Deniz, kum ve güneş üçlüsüne bir de rüzgar eklenince ve Kefaloz’da sörf yapmaya sıra geldiğinde, Ada kendini göstermeye başlayacak… Rüzgara karşı açacağınız o keyifli savaş ile tüm stresinizi atacaksınız.

Hediyelik eşya mı arıyorsunuz? Ada deyince ilk akla gelen denizden çıkan mahsüllerin kurutulmuş hallerinden tasarlanan minik süs eşyaları imdadınıza koşan hediye eşyalarının başında geliyor.

Acıktınız mı? Efi Badem kurabiyesi yemeden dönmeyin…Kurabiye yapımında kullanılan tereyağı, hiçbir katkı maddesi içermediği için ağızda çok hoş bir tat bırakıyor. Efi Badem ağızda o kadar kolay dağılıyor ki, içinden çıkan bütün bademlerin tadı hemen hissediliyor.

Romantik bir akşam mı istiyorsunuz? Poseidon’da gün batımını ve bazen görünüp bazen kaybolan Semadirek Ada’sını şarap eşliğinde seyrederken, akşam yemeğinizin keyfine varabilirsiniz.

Rüzgarlı Ada’da geçireceğiniz tatil ile hem geçmişe dönecek, hem de farklı tatlar tadacaksınız ..Screen Shot 2014-10-21 at 3.04.14 PM

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle