Şirketler devletten yardım bekliyor

Havayolu şirketleri koronavirüs yüzünden seferlerini büyük oranda azaltma kararı aldı. Bazı şirketler iflas etmemek için devlet yardımına başvuruyor. Havayolu şirketleri koronavirüs yüzünden seferlerini büyük oranda azaltma kararı aldı. Bazı şirketler iflas etmemek için devlet yardımına başvuruyor. Koronavirüsün giderek yayılması nedeniyle çok sayıda ülkenin seyahat kısıtlamalarına getirdiği engeller havayolu şirketleri ve seyahat acentalarını mali açıdan zor duruma düşürdü. Dünyaca ünlü seyahat şirketi TUI koronavirüs nedeniyle ticari faaliyetlerini büyük oranda durdurarak devlet yardımı almak için başvuruda bulunacağını açıkladı. Hannover merkezli şirketten yapılan açıklamada, paket turlar ile gemi turlarının yapılmayacağı belirtildi. Açıklamada, “sonucun etkisini azaltmak için kökten mali önlemler alındığı, ancak bunun yeterli gelmeyeceği ve iptal edilen seyahatlar nedeniyle TUI’nin devlet yardımı almak için başvuru yapacağı” belirtildi. Birçok havayolu şirketi de salgın nedeniyle uçuşları büyük oranda azaltmak zorunda kaldı. İngiliz British Airways’in ana şirketi IAG Nisan ve Mayıs ayında kapasitesini önceki yıla oranla yüzde 75 azaltacağını açıkladı. İspanyol Iberia, İrlandalı Aer Lingus ve […]

Şirketler devletten yardım bekliyor

Havayolu şirketleri koronavirüs yüzünden seferlerini büyük oranda azaltma kararı aldı. Bazı şirketler iflas etmemek için devlet yardımına başvuruyor.

Havayolu şirketleri koronavirüs yüzünden seferlerini büyük oranda azaltma kararı aldı. Bazı şirketler iflas etmemek için devlet yardımına başvuruyor.

Koronavirüsün giderek yayılması nedeniyle çok sayıda ülkenin seyahat kısıtlamalarına getirdiği engeller havayolu şirketleri ve seyahat acentalarını mali açıdan zor duruma düşürdü.

Dünyaca ünlü seyahat şirketi TUI koronavirüs nedeniyle ticari faaliyetlerini büyük oranda durdurarak devlet yardımı almak için başvuruda bulunacağını açıkladı. Hannover merkezli şirketten yapılan açıklamada, paket turlar ile gemi turlarının yapılmayacağı belirtildi. Açıklamada, “sonucun etkisini azaltmak için kökten mali önlemler alındığı, ancak bunun yeterli gelmeyeceği ve iptal edilen seyahatlar nedeniyle TUI’nin devlet yardımı almak için başvuru yapacağı” belirtildi.

Birçok havayolu şirketi de salgın nedeniyle uçuşları büyük oranda azaltmak zorunda kaldı. İngiliz British Airways’in ana şirketi IAG Nisan ve Mayıs ayında kapasitesini önceki yıla oranla yüzde 75 azaltacağını açıkladı. İspanyol Iberia, İrlandalı Aer Lingus ve ucuz havayolu şirketleri Level ve Vueling’in de bağlı oldugu IAG, sağlam finansmana sahip olsa da salgının süresi ve etkileri konusundaki belirsizliğin bu yılki kazanca dair öngörüde bulunmayı imkansız kıldığını belirtti.

British Airways şirketin ayakta kalabilmesi için harcamaların dondurulduğunu, çalışma saatlerinin kısaltıldığını ve iş sözleşmelerinin de geçici olarak askıya alındığını duyurdu.

British Airways’in bağlı olduğu IAG’nin rakibi Easyjet ise yaptığı açıklamada, kısa vadede seyahat kısıtlamaları nedeniyle filonun büyük çoğunluğunun havalanmayacağını duyurdu.

Air France-KLM ise açıklamasında Nisan ve Mayıs ayında uçuşların yüzde 70-90’ının iptal edileceğini duyurdu. Şirket mali sonuçların ne olacağının kestirilemedeğini belirtti. Air France uçuş kapasitesinin adım adım yüzde 90’a kadar gerileyeceğini açıklayarak bu sayede 200 milyon euro tasarruf edilmesi ve yatırımların da 350 milyon euro azaltılmasının planlandığını kaydetti.     

Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketi Lufthansa da olumsuz gidişattan nasibini aldı. Şirket salgın nedeniyle geçen hafta devlet yardımı talep edeceğini açıkladı. Alman Ekonomi Bakanlığı Lufthansa ve sendika yetkilileriyle Pazartesi günü bir araya geliyor.

American Airlines da aynı şekilde uluslararası uçuşlarını yüzde 75 azaltma kararı aldı. Bu kararın ilk aşamada 6 Mayıs’a kadar yürürlükte olacağı açıklandı. ABD içi uçuşlar ise Nisan ayında yüzde 20 azalacak. American Airlines’ın rakibi Delta ve Southwest de aynı şekilde uçuşlarını azaltacağını duyurdu ancak rakam vermedi.

ABD’li havayolu şirketleri ilk aşamada Çin ve İtalya’ya gidiş-geliş seferlerini iptal etmişti. Geçen Cuma gece yarısından itibaren Avrupa’dan gelenlerin ülkeye alınmayacağı açıklandı. Yarından itibarense İngiltere ve İrlanda’dan ABD’ye seyahat edecekler ülkeye giriş yapamayacak.

Yeni Zelandalı Air New Zealand havayolu şirketi uzun mesafe uçuşları yüzde 85 azaltma kararı aldı. Şirket başkanı Greg Forun, şirketin kadro azaltmaya gideceğini açıkladı ancak bu konuda somut bir rakam vermedi. Air New Zealand 8 bin kişiyi istihdam ediyor. 

Kaynak

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.