Türkiye’de Gidebileceğiniz Tarihi Mekanlar

Türkiye oldukça fazla medeniyete ev sahibi yapmış olduğu için tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir yapıla sahiptir. Türkiye oldukça fazla medeniyete ev sahibi yapmış olduğu için tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir yapıla sahiptir. Türkiye’de neredeyse her şehirde görülmesi gereken tarihi mekanlar bulunur.. Ancak bunlardan bazıları ön palana çıkmış durumdadır. Ve gerek yerli gerekse yabancı turistler bu tarihi mekânları tercih etmektedirler. Yer çok olduğu için gezmek isteyenler Türkiye’de gidebileceğiniz tarihi mekanlar nerelerdir sorularına cevap aramaktadırlar. Şimdi onların sorularına cevap vermeye çalışacağız. Camiler Türkiye’de camiler gezilecek yerler arasında ilk sırayı almaktadır. Önemli mimarlar yaşadığı için onların yaptıkları eserler günümüze kadar gelmiştir. İstanbul camiler açısından en zengin ildir. İstanbul Süleymaniye Cami, Eyüp Sultan Cami, Fatih Cami ve Sultanahmet Camisi, Ortaköy Cami vs, Edirne Selimiye Cami, Sivas Divriği Ulucami, Bursa Ulu Cami ve Diyarbakır Ulucami önemli tarihi camilerden sadece birkaçıdır. Ören Yerleri Türkiye tarihi şehir kalıntıları da oldukça fazladır. Buraları gezen insanlara o […]

Türkiye’de Gidebileceğiniz Tarihi Mekanlar

Türkiye oldukça fazla medeniyete ev sahibi yapmış olduğu için tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir yapıla sahiptir.

Türkiye oldukça fazla medeniyete ev sahibi yapmış olduğu için tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir yapıla sahiptir. Türkiye’de neredeyse her şehirde görülmesi gereken tarihi mekanlar bulunur.. Ancak bunlardan bazıları ön palana çıkmış durumdadır. Ve gerek yerli gerekse yabancı turistler bu tarihi mekânları tercih etmektedirler. Yer çok olduğu için gezmek isteyenler Türkiye’de gidebileceğiniz tarihi mekanlar nerelerdir sorularına cevap aramaktadırlar. Şimdi onların sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Camiler

Türkiye’de camiler gezilecek yerler arasında ilk sırayı almaktadır. Önemli mimarlar yaşadığı için onların yaptıkları eserler günümüze kadar gelmiştir. İstanbul camiler açısından en zengin ildir. İstanbul Süleymaniye Cami, Eyüp Sultan Cami, Fatih Cami ve Sultanahmet Camisi, Ortaköy Cami vs, Edirne Selimiye Cami, Sivas Divriği Ulucami, Bursa Ulu Cami ve Diyarbakır Ulucami önemli tarihi camilerden sadece birkaçıdır.

Ören Yerleri

Türkiye tarihi şehir kalıntıları da oldukça fazladır. Buraları gezen insanlara o dönemlerde yaşamış medeniyetlerin hayatlarına bir bakış atmış olmaktadırlar. Tarihi ören yerlerinden bazıları şunlardır, Şanlıurfa Harran, Nevşehir Derinkuyu Yeraltı Şehri, Nevşehir Suluca Karahöyük, Muğla Datça, Konya Çatalhöyük, Kütahya Aizonai, Kayseri Kültepe, Kars Ani Ören yeri, İzmir Efes, Gaziantep Belkıs Zeugma, Denizli Hierapolis, Elazığ Harput, Çorum Alacahöyük ve Yazılıkaya, Batman Hasankeyf, Nemrut Dağı ve Ağrı Doğu Beyazıt ören yerleridir.

Diğer Tarihi Yerler

Tairih yerlere bir gruba sokmak oldukça zor bir durumdur. Gezilecek tarihi yerlere arasında Kapadokya, Pamukkale, Amasya Kral Mezarlıklar, Sümela Manastırı, Balıkesir Şeytan Sofrası, Bursa Cumalıkızık Evleri, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Konya Mevlana Türbesi ve tarihi yerler, Noel Baba Kilisesi, Balıklı Göl, Mardin Evleri ve Tarsus Ashab-ı Kehf bunlardan sadece birkaçı olma özelliğine sahiptir. Gezilecek tarihi yerleri iyi bir rehber eşliğinde gezerseniz sizler için tarihi açıdan daha doyurucu bir gezi olacaktır.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.