Tunus’un Keşfedilmesi Gereken Doğal Güzellikleri

Tunus, ziyaretçilerine hiç beklemedikleri bambaşka doğal güzellikler vadeden, uzun kumsallarından size bakan beyaz evleri, devasa antik kalıntılarından uçsuz bucaksız Sahra Çölü’ne dek Kuzey Afrika’da görülebilecek her türlü güzelliği sunan bir ülke. O rengarenk kültürünün yanı sıra, güneş ve denizin tadını çıkarmak isteyenlerin karşısına muhteşem Akdeniz sahillerinin çekiciliği ile çıkan Tunus’un küçük sahil kasabalarını dolaşıp, şirin balıkçılarının enfes lezzetlerini tattıktan sonra ülkenin diğer doğal güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz. Tunus’un Keşfedilmesi Gereken Doğal Güzellikleri Tunus’un UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan Roma İmparatorluğu kalıntılarının dışında, kendine bahşedilmiş doğal güzelliklerini, Akdeniz’e nazır dingin sahilleri, muazzam güzellikteki Sahra Çölü ile sınırlı olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Burada çekilen filmlerden bildiğimiz, hipnotize edici dev kum dalgaları, geniş tuz düzlükleri, yemyeşil yarımadaları ve büyüleyici su altı dünyasıyla büyüleyici bir destinasyon Tunus! 1. Sahra Çölü Tunus’un çok büyük bir kısmını kaplayan ve Doğu Kum Denizi olarak da bilinen Sahra Çölü, çoğumuzun Star Wars ile İngiliz Hasta filmlerinden bildiği muhteşem manzaralara sahip. […]

Tunus’un Keşfedilmesi Gereken Doğal Güzellikleri

Tunus, ziyaretçilerine hiç beklemedikleri bambaşka doğal güzellikler vadeden, uzun kumsallarından size bakan beyaz evleri, devasa antik kalıntılarından uçsuz bucaksız Sahra Çölü’ne dek Kuzey Afrika’da görülebilecek her türlü güzelliği sunan bir ülke. O rengarenk kültürünün yanı sıra, güneş ve denizin tadını çıkarmak isteyenlerin karşısına muhteşem Akdeniz sahillerinin çekiciliği ile çıkan Tunus’un küçük sahil kasabalarını dolaşıp, şirin balıkçılarının enfes lezzetlerini tattıktan sonra ülkenin diğer doğal güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

Tunus’un Keşfedilmesi Gereken Doğal Güzellikleri

Tunus’un UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan Roma İmparatorluğu kalıntılarının dışında, kendine bahşedilmiş doğal güzelliklerini, Akdeniz’e nazır dingin sahilleri, muazzam güzellikteki Sahra Çölü ile sınırlı olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Burada çekilen filmlerden bildiğimiz, hipnotize edici dev kum dalgaları, geniş tuz düzlükleri, yemyeşil yarımadaları ve büyüleyici su altı dünyasıyla büyüleyici bir destinasyon Tunus!

1. Sahra Çölü

Tunus’un çok büyük bir kısmını kaplayan ve Doğu Kum Denizi olarak da bilinen Sahra Çölü, çoğumuzun Star Wars ile İngiliz Hasta filmlerinden bildiği muhteşem manzaralara sahip. Neredeyse tüm güney Tunus’u kaplayan çölü görmenin yanı sıra, bu muazzam güzelliğe deve sırtında tanık olabilir, uçsuz bucaksız kum dalgalarında cip safariyle adrenaline doyabilirsiniz. En muhteşem kum tepelerinden biri olan Nefta’yı görmeyi ve şiirsel bir güzelliğe sahip kum tepelerinden (Grand Erg Oriental) gün batımını izlemeyi sakın ihmal etmeyin.

2. Tabarka

Tunus’un en ünlü şnorkel ve dalış bölgesi olan Tabarka, zarif ve sevimli bir deniz kenarı yerleşim bölgesi. Tunus’un kuzeyinde yer alan ve otantik bir yaşam tarzına sahip Tabarka, mercan balıkçılığı, sualtı fotoğrafçılığı ve her yıl düzenlenen caz festivali ile ünlü. Tabarka Limanı’ndan hareket eden teknelerle, kıyıdan çok da fazla uzakta olmayan büyüleyici su altı dünyasına sahip Galite Adaları, dalış için gelenlerin ilk tercihi.

3. Chott El Jerid

Sahra Çölü’nün en büyük tuz tepsisi olan Chott el Djerid, Tozeur ve Kebili şehirleri arasında, ülkenin batısında yer alıyor. Deniz seviyesinin 10 ila 25 m altındaki konumuyla, 5,000 m² büyüklükteki tuz düzlüğü o kadar ayrı bir dünyadaymış hissiyatı yaratıyor ki Star Wars filminde bile çekim yeri olarak kullanılmıştı. Yazları sıcaktan ve kuruluktan çatlayan tuzlu toprak güneşte parlamaya başlıyor ve beyaz, yeşil ve mor tonlarında görünüyor. Kışın ise tamamen su ile kaplandığından buradan sadece tekne ile geçilebiliyor. Chott El Jerid’i ziyaret etmek isteyenler genellikle Tozeur’da kalıyor.

4. Ichkeul Gölü 

Ülkenin en kuzeyinde Bizerte kentine 20 km uzaklıktaki Ichkeul Milli Parkı‘nda yer alan Ichkeul Gölü, UNESCO Dünya Mirasları Llistesi’nde bulunuyor. Göle ve çevresindeki sulak alanları, her yıl yüzbinlerce göçmen kuşa ev sahipliği yapıyor. Gölün ziyaretçileri arasında ördek, kaz, leylek ve pembe flamingo bulunuyor. Gölün besleyici nehirlerindeki baraj inşaatı, göl ve sulak alanların ekolojik dengede önemli değişiklikler yaratsa da, Tunus hükümeti bu konuda harekete geçti. Gölü ziyaret etmek için en uygun zamanlar kuşların göç zamanına denk geldiğinden aralık ve mart ayları arası.

5. Chebika

Djebel el Negueb Dağı’nın eteklerinde yer alan Chebika, bir vahayı çağrıştıran muhteşem şelaleler, gizemli mağaralar ve taşlı tepelerde yetişen hurma ağaçları ile olağanüstü bir görüntü sunuyor. Pek fala bilinmemesine karşın, dünyanın en etkileyici doğal oluşumlarından biri olan Chebika, çarpıcı güzelliği ile, yılın büyük çoğunluğunu güneşin ışınlarına maruz kalarak geçirdiği için Güneşin Kalesi unvanına sahip.

Tunus’a nasıl gidilir

Tunus’a, Türkiye’den Türk Hava Yolları ve Tunusair ile direk uçmak mümkün. Yaklaşık 3 saat süren yolculuğun ardından bu muazzam ülkeyi keşfe çıkabilirsiniz. 

Kaynay: turna.com

Benzer Yazılar

Afrika’da Safari Turu Nasıl Yapılır?

Afrika 2 yıl önce

Öncelikle Afrika’da safari turu yapmak tahmin edildiği kadar zor bir gezi turu değildir. Afrika’da safari turu nerede, nasıl yapılır kısaca inceleyelim. Afrika’da safari turu yaparak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Güvenilir bir tur şirketiyle anlaşarak her bütçeye uygun fiyatlar ile harika bir safari turu gerçekleştirebilirsiniz. Seçeceğiniz tur şirketinin çok yüksek rakamlarda olmasına gerek yok çünkü gideceğiniz alan ve göreceğiniz hayvanlar değişmemektedir. Fiyatların belirlenmesindeki etkenler kalacağınız yer, araç modeli ve otel seçimi gibi uzayıp giden bir yolculuk. Kısacası en iyi tur diye bir şey söz konusu değildir. Önemli olan orada bulunmanız vesafari heyecanını yaşamanızdır. Safari Turu Nedir? Öncelikle safarinin kelime anlamını tanımlayarak başlayalım. Safari kelimesi topluca avlanma, vahşi hayvanları yerinde incelemek için yapılan turistik bir gezi anlamına gelmektedir. Safari turları safari kelimesinin anlamından ziyade daha özgü anlamda bir yolculuk türüne sahiptir. Bu turlar vahşi doğanın güzelliğini ve bu güzelliğin gizemli dünyasını daha yakından incelemek, seyretmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu turlar cipler ile gerçekleştirilir. Afrika’da safari […]

GÜNEY AFRİKA’NIN MUHTEŞEM BEŞLİSİ

Afrika 4 yıl önce

Vahşi yaşam, tarih ve eğlenceli yaz tatilini bir araya getiren Güney Afrika’nın muhteşem beşlisi Cape Town, Johannesburg ve Sun City ile Pilanesberg ve Kruger Ulusal Parkları’yla tanışın. CAPE TOWN Masa Dağı’nın gölgesinde büyümeye devam eden, muhteşem plajlar, bereketli topraklar ve verimli üzüm bağları ile donanan Cape Town, Afrika’nın en canlı destinasyonlarından biri olarak Cape Town’ın kültür başkentine dönüştü. Afrika, Avrupa ve Asya kültürlerinin etnik bir potada eridiği Cape Town; müzik, mimari ve görsel sanatlar açısından da çok zengin. Cape Town’da çektiğiniz her manzara fotoğrafında mutlaka kendini gösteren Masa Dağı, bu şehrin en önemli parçası. Hatta Cape Town’lıların şehir içinde yön tarif ederken bile “Dağa doğru ilerle,” veya “Dağın sağına doğru git,” dediklerine şahit olmak mümkün. Uzaklardan bakmak yetmez, günübirlik turlar ile Masa Dağı’na füniküler ile çıkabilir ve şehri kuşbakışı seyredebilirsiniz. Cape Town ile özdeşleşen bir başka önemli simge ise Nelson Mandela. Mandela’nın sürgünün 27 yılını geçirdiği Robben Adası, şimdilerde bir müze olarak […]

Fildişi Sahili Gezilecek Yerler: Görülmesi Gereken 4 Yer

Afrika 4 yıl önce

Hava sıcaklıklarının ılımanlaştığı kasım ve mayıs ayları arasında ziyaret edebileceğiniz bir Afrika ülkesi olan Fildişi Sahili, 15. yüzyıldan bu yana Avrupalı tüccarların ve gemicilerin uğrak adresleri arasında. Atlas Okyanusu kıyısındaki eşsiz sahilleriyle göz kamaştıran bu ülke; sahip olduğu doğal güzellikler, verimli topraklar ve altın, elmas gibi değerli maden rezervlerine rağmen ekonomik açıdan dünyanın en fakir ülkeleri arasında gösteriliyor. Fildişi Sahili, uzun yıllar Fransız sömürgesi altında yaşadı. Günümüzde resmi dili Fransızca olan bu ülkede 60 farklı etnik dil konuşuluyor. Dünyanın en büyük kakao üretim merkezlerinden biri olmasının yanı sıra enfes sahilleri, zengin kültürel dokusu ve gelenekleriyle insanı büyüleyen bu ülkede görülmesi gereken pek çok yer de bulunuyor. Fildişi Sahili’nde Görebileceğiniz 4 Yer 1. Comoé Milli Parkı UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Comoé Milli Parkı, ülkenin en popüler ve etkileyici doğal güzelliklerinden biri. 11 bin 500 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu milli park, aynı zamanda Afrika’daki en büyük koruma alanı unvanına sahip. Zengin biyolojik […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.