THY’nin son uçakları döndü

Çin’de yaşanan korona virüsü nedeniyle bu ülkeye gerçekleştirdiği tarifeli uçuşlarını 9 Şubat’a kadar durduran Türk Hava Yolları(THY)’nın Çin’den kalkan son uçakları, İstanbul’a döndü. Uçakların tamamı baştan aşağı dezenfekte edildi. Çin’de yaşanan korona virüsü nedeniyle bu ülkeye gerçekleştirdiği tarifeli uçuşlarını 9 Şubat’a kadar durduran Türk Hava Yolları(THY)’nın Çin’den kalkan son uçakları, İstanbul’a döndü. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip ölümcül korona virüsü yayılmaya devam ediyor. Çin’in yanı sıra dünyada dünyanın farklı ülkelerine de yayılan virüs nedeniyle Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede önlemler alınmış, bu kapsamda İstanbul Havalimanı’nda yolcular geçtiğimiz haftadan itibaren termal kameralarla taranmaya başlamıştı. 200’den fazla kişinin hayatını kaybettiği virüs salgını nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü de uluslararası acil durum ilan etmişti. Çin’den kalkan son uçaklar İstanbul’a ulaştı Öte yandan, dünya gelenindeki birçok ülkenin havayolu şirketleri salgının yayıldığı Çin’e gerçekleştirdikleri seferlerini durdurma kararı aldı. Türk Hava Yolları da dün aldığı kararla Çin’in Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian şehirlerine düzenlediği […]

THY’nin son uçakları döndü

Çin’de yaşanan korona virüsü nedeniyle bu ülkeye gerçekleştirdiği tarifeli uçuşlarını 9 Şubat’a kadar durduran Türk Hava Yolları(THY)’nın Çin’den kalkan son uçakları, İstanbul’a döndü. Uçakların tamamı baştan aşağı dezenfekte edildi.

Çin’de yaşanan korona virüsü nedeniyle bu ülkeye gerçekleştirdiği tarifeli uçuşlarını 9 Şubat’a kadar durduran Türk Hava Yolları(THY)’nın Çin’den kalkan son uçakları, İstanbul’a döndü.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip ölümcül korona virüsü yayılmaya devam ediyor. Çin’in yanı sıra dünyada dünyanın farklı ülkelerine de yayılan virüs nedeniyle Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede önlemler alınmış, bu kapsamda İstanbul Havalimanı’nda yolcular geçtiğimiz haftadan itibaren termal kameralarla taranmaya başlamıştı. 200’den fazla kişinin hayatını kaybettiği virüs salgını nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü de uluslararası acil durum ilan etmişti.

Çin’den kalkan son uçaklar İstanbul’a ulaştı

Öte yandan, dünya gelenindeki birçok ülkenin havayolu şirketleri salgının yayıldığı Çin’e gerçekleştirdikleri seferlerini durdurma kararı aldı. Türk Hava Yolları da dün aldığı kararla Çin’in Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian şehirlerine düzenlediği tarifeli seferlerini 9 Şubat’a kadar durdurduklarını açıklamıştı. Alınan karar doğrultusunda Türk Hava Yolları’nın Çin’in Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian şehirlerinde bulunan son tarifeli uçakları, bu sabah 05.00-07.00 saatleri arasında İstanbul’a ulaştı. İstanbul Havalimanı’na inen yolcular yine özel olarak belirlenen körüklere yanaşan uçaklardan indikleri sırada vücut ısılarını ölçen termal kameralarla taranarak terminale alındı. Yapılan kontrollerde ise risk teşkilde edecek herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı.

“Ben şanslı olarak son uçuşla geldim”

Türk Hava Yolları’nın Şangay’dan hareket eden son uçağıyla İstanbul’a gelen yolculardan Can Kahyaoğlu, “Rakam ciddi şekilde artınca insanlar endişelenmeye başladı. Ben de dönmeye karar verdim. Artış hızı devam ettiği için yeni önlemler gelmeye başladı. Şuanda uçuşlar iptal oldu. Ben şanslı olarak son uçuşla geldim. Türk Hava Yolları Çin’e olan uçuşlarını iptal etti. Benim duyduğum kadarıyla bugünden itibaren bütün Çin genelinde otobüs seferleri Wuhan’ın dışında olan yerlerde de birçok yerde iptal olmaya başlanıyor. Eğer kontrol dışına çıkarsa mesela Şangay’ın da karantina tarzı bir hale gelmesi ve yurt dışına çıkamama durumu belki olabilir. O yüzden ben de gelmek istedim. Şansıma son uçak. Ben bu bileti aldığımda bugünün son bilet olduğunu bilmiyordum 3-4 gün önce bileti aldım. Sabah kalktığımda THY seferlerini iptal etmiş dediler. Önce telaş yaptım sonra kontrol ettiğimizde son uçak olduğunu öğrendim ve şans eseri geldim” dedi.

“Son uçuşu kaçırmam Çin’de kalmam demekti”

Son uçakla İstanbul’a dönen bir başka yolcu Sinan Bükcü ise “Son bir aydır bu olay patlamış durumda ama tabei ki Çin’de bu durum son birkaç haftadır çok ciddiye alınıyor. Ben Guanzu’da yaşıyorum sokaklar boş, dükkanlar kapalı. Bunda Çin yeni yılının da etkisi var sadece virüse de bağlamamak lazım ama insanlar işlerine gidemiyorlar. Şuan Çin’de her şey durmuş vaziyette. Bu son uçuştu, ben uçuşumu bir ay öncesinden planlamıştım. Son uçuşu kaçırmam Çin’de kalmam demekti. Çok zor çünkü sadece Türkiye değil birçok ülke uçuşlarını iptal etti” şeklinde konuştu.

13 milyonluk nüfusuyla Çin’in ve dünyanın en büyük şehirleri arasında yer alan Guanzu şehrinin ve havalimanının son durumu, THY’nin son uçağıyla İstanbul’a dönen bir Türk yolcu tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Kaydedilen görüntülerde normal günlerde oldukça kalabalık olmasıyla bilinen şehrin ve Guanzu Havalimanı’nın neredeyse tamamen boş olduğu görülüyor.

Uçaklar baştan aşağı dezenfekte ediliyor

Öte yandan AirportHaber’in edindiği bilgilere göre; Türk Hava Yolları’nın başta Çin’den gelen uçaklar olmak üzere birçok uçağın baştan aşağı dezenfekte edildiği ve tüm personelin uçaklara maskelerle girdiği öğrenildi.

Kaynak

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.