TRAJİK AŞKIN ARKA BAHÇESİNDE VALS; JULİET’İN EVİ

Sizde duygularını ölümsüz aşkların romantizmiyle besleyenlerden misiniz? Hikayenin baş rolünde aşk olduğunda kimliklerin dahi önemini yetirdiğine mi inanırsınız? Her sabah gözlerinizi açtığınızda aklınıza her şeyden önce aşk dolu öyküleriniz mi gelir? O zaman sizi Romeo ve Juliet’in trajik aşkının arka bahçesine, Verona’ya davet ediyoruz. Shakespeare’in dünyaca ünlü yapıtı Romeo ve Juliet’i okuyanlar hikayenin tam olarak İtalya’nın kuzey şehri Verona’da geçtiğini bilir. Bu özelliğiyle Verona, yıllardır dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca romantik gezgini ağırlar, onlara romantizm dolu bir tatil olanağı sunar. Her yıl binlerce evlilik teklifine, balayına ve hepsinden bağımsız aşk dolu günlere sahne olan şehrin hemen her noktasında Romeo ve Juliet’in aşkına dair bir şeyler bulmak mümkün. Bu noktalardan en ünlüsü ise Juliet’in evi. Verona’nın en merkezi noktası olan Erbe Meydanı’na oldukça yakın bir noktada bulunan Juliet’in evini bulmanın en iyi yolu, Erbe Meydanı’ndan Via Cappello’ya doğru giden kalabalığı takip etmektir. Bu kısa yürüyüş yolunun hemen sol tarafında bulunan […]

TRAJİK AŞKIN ARKA BAHÇESİNDE VALS; JULİET’İN EVİ

Sizde duygularını ölümsüz aşkların romantizmiyle besleyenlerden misiniz? Hikayenin baş rolünde aşk olduğunda kimliklerin dahi önemini yetirdiğine mi inanırsınız? Her sabah gözlerinizi açtığınızda aklınıza her şeyden önce aşk dolu öyküleriniz mi gelir? O zaman sizi Romeo ve Juliet’in trajik aşkının arka bahçesine, Verona’ya davet ediyoruz.

Shakespeare’in dünyaca ünlü yapıtı Romeo ve Juliet’i okuyanlar hikayenin tam olarak İtalya’nın kuzey şehri Verona’da geçtiğini bilir. Bu özelliğiyle Verona, yıllardır dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca romantik gezgini ağırlar, onlara romantizm dolu bir tatil olanağı sunar. Her yıl binlerce evlilik teklifine, balayına ve hepsinden bağımsız aşk dolu günlere sahne olan şehrin hemen her noktasında Romeo ve Juliet’in aşkına dair bir şeyler bulmak mümkün. Bu noktalardan en ünlüsü ise Juliet’in evi.

Verona_Juliet_evi (3)

Verona’nın en merkezi noktası olan Erbe Meydanı’na oldukça yakın bir noktada bulunan Juliet’in evini bulmanın en iyi yolu, Erbe Meydanı’ndan Via Cappello’ya doğru giden kalabalığı takip etmektir. Bu kısa yürüyüş yolunun hemen sol tarafında bulunan Juliet’in evi ilk görüşte size hayli gösterişsiz gelebilir. Yapının içine girip arka avluya geçtiğinizde durum tamamen değişeceğinden emin olabilirsiniz. Arka avluya giden yolda karşılaşılacak ilk manzara, duvarlara isimlerini yazan insanlar. İnanışa göre buraya yazılan isimler Romeo ve Juliet’in yardımı ile diledikleri mutlu sona ulaşabiliyor.

Verona_Juliet_evi (1)

Juliet’in balkonunun bulunduğu arka avluya gelindiğinde ise yapılacak ilk şey Juliet’in küçük balkonunun altına geçip Romeo’nun Juliet’e serenat yaptığı noktada durarak hikayenin ruhunu hissetmek. Juliet’in evini 5 Euro karşılığında gezmek mümkün.  Eğer bu ücreti ödeyip evi gezme şansı yakalarsanız aynı zamanda Juliet’in balkonuna da çıkma fırsatı bulabiliyorsunuz.

Verona_Juliet_evi (2)

Verona’nın en turistik ve en romantik bu noktasında yapılacak aşk dolu ritüeller sadece bunlarla sınırlı değil. Juliet’in balkonunun altında bulunan Juliet Heykel’inin önünde yoğun bir kuyruk olduğunu gördüğünüzde bunun fotoğraf çektirmek için oluşmuş bir kuyruk olduğunu düşünseniz de biraz yaklaştığınızda insanların sırayla heykelin sağ göğsüne dokunup bir müddet sonra ayrıldığını görebilirsiniz. Juliet Heykeli’nin sağ göğsüne dokunmak aşkta uğur anlamına geliyor.

Juliet’in evinden ayrılma vakti geldiğinde çıkış noktasının hemen sol tarafında Juliet Kulubü isimli minik bir yer göreceksiniz. Bu kulübün özelliği ise dünyanın her noktasından gelen mektupları değerlendirip, onları en doğru şekilde yanıtlamak. Siz de bir gün Romeo ve Juliet’in ölümsüz aşkından öğütler edinmek isterseniz, kafanızdaki tüm soruları bir mektup haline getirerek bu kulübe gönderebilirsiniz. Biraz zaman alsa da buraya gelen tüm mektuplar mutlaka yanıtlanıyormuş.

Verona, İtalya turlarının en uğrak noktalarından. Siz de aşkın ölümsüzlüğüne önem verenlerdenseniz Shakespeare’in ünlü eserinin hayat bulduğu bu romantik şehri keşfetmeyi asla ihmal etmeyin.

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.