TRAJİK AŞKIN ARKA BAHÇESİNDE VALS; JULİET’İN EVİ

Gezi Rehberi

Sizde duygularını ölümsüz aşkların romantizmiyle besleyenlerden misiniz? Hikayenin baş rolünde aşk olduğunda kimliklerin dahi önemini yetirdiğine mi inanırsınız? Her sabah gözlerinizi açtığınızda aklınıza her şeyden önce aşk dolu öyküleriniz mi gelir? O zaman sizi Romeo ve Juliet’in trajik aşkının arka bahçesine, Verona’ya davet ediyoruz.

Shakespeare’in dünyaca ünlü yapıtı Romeo ve Juliet’i okuyanlar hikayenin tam olarak İtalya’nın kuzey şehri Verona’da geçtiğini bilir. Bu özelliğiyle Verona, yıllardır dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca romantik gezgini ağırlar, onlara romantizm dolu bir tatil olanağı sunar. Her yıl binlerce evlilik teklifine, balayına ve hepsinden bağımsız aşk dolu günlere sahne olan şehrin hemen her noktasında Romeo ve Juliet’in aşkına dair bir şeyler bulmak mümkün. Bu noktalardan en ünlüsü ise Juliet’in evi.

Verona_Juliet_evi (3)

Verona’nın en merkezi noktası olan Erbe Meydanı’na oldukça yakın bir noktada bulunan Juliet’in evini bulmanın en iyi yolu, Erbe Meydanı’ndan Via Cappello’ya doğru giden kalabalığı takip etmektir. Bu kısa yürüyüş yolunun hemen sol tarafında bulunan Juliet’in evi ilk görüşte size hayli gösterişsiz gelebilir. Yapının içine girip arka avluya geçtiğinizde durum tamamen değişeceğinden emin olabilirsiniz. Arka avluya giden yolda karşılaşılacak ilk manzara, duvarlara isimlerini yazan insanlar. İnanışa göre buraya yazılan isimler Romeo ve Juliet’in yardımı ile diledikleri mutlu sona ulaşabiliyor.

Verona_Juliet_evi (1)

Juliet’in balkonunun bulunduğu arka avluya gelindiğinde ise yapılacak ilk şey Juliet’in küçük balkonunun altına geçip Romeo’nun Juliet’e serenat yaptığı noktada durarak hikayenin ruhunu hissetmek. Juliet’in evini 5 Euro karşılığında gezmek mümkün.  Eğer bu ücreti ödeyip evi gezme şansı yakalarsanız aynı zamanda Juliet’in balkonuna da çıkma fırsatı bulabiliyorsunuz.

Verona_Juliet_evi (2)

Verona’nın en turistik ve en romantik bu noktasında yapılacak aşk dolu ritüeller sadece bunlarla sınırlı değil. Juliet’in balkonunun altında bulunan Juliet Heykel’inin önünde yoğun bir kuyruk olduğunu gördüğünüzde bunun fotoğraf çektirmek için oluşmuş bir kuyruk olduğunu düşünseniz de biraz yaklaştığınızda insanların sırayla heykelin sağ göğsüne dokunup bir müddet sonra ayrıldığını görebilirsiniz. Juliet Heykeli’nin sağ göğsüne dokunmak aşkta uğur anlamına geliyor.

Juliet’in evinden ayrılma vakti geldiğinde çıkış noktasının hemen sol tarafında Juliet Kulubü isimli minik bir yer göreceksiniz. Bu kulübün özelliği ise dünyanın her noktasından gelen mektupları değerlendirip, onları en doğru şekilde yanıtlamak. Siz de bir gün Romeo ve Juliet’in ölümsüz aşkından öğütler edinmek isterseniz, kafanızdaki tüm soruları bir mektup haline getirerek bu kulübe gönderebilirsiniz. Biraz zaman alsa da buraya gelen tüm mektuplar mutlaka yanıtlanıyormuş.

Verona, İtalya turlarının en uğrak noktalarından. Siz de aşkın ölümsüzlüğüne önem verenlerdenseniz Shakespeare’in ünlü eserinin hayat bulduğu bu romantik şehri keşfetmeyi asla ihmal etmeyin.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle