Arabayla Vizesiz Balkan Turu Hakkında Bilgiler

arabayla balkan turu maliyeti Avrupa

Rotasını Balkanlara çeviren kişiler için Balkan turu merak konusudur. Peki arabayla vizesiz Balkan turu nasıl yapılmaktadır?

Arabayla vizesiz Balkan turu yapmak oldukça güzel bir seçim. Ayrıca bu seçimi yapan kişi sayısı sanılandan çok daha fazladır. Balkanların ülkemize olan yakınlığı bu kadar çok tercih edilmesinin başlıca nedenidir. Balkanlar turunda kişileri keşfedilmesi gereken keyif verici bir tur beklemektedir.

Balkanlarda çok fazla gezilmesi gereken yer olduğu için otobüs veya otostop gibi seçeneklerdense araba tercihi hem daha keyifli hem de daha az maliyetlidir. Balkanlara gidecek kişiler öncelikle kendilerine bir rota oluşturmalıdır. Plansız bir şekilde yola çıkılmamalıdır.

Balkanlarda Konaklama

Balkanlarda konaklama için kişiler daha önceden rezervasyon yaptırabilir. Böylece konaklama için zaman kaybı veya yer bulamama kaygısı yaşanmaz. Fakat daha önceden rezervasyon yapılmadığı takdirde konaklama için oteller ve daha uygun fiyatlı olan hosteller mevcuttur. Bu seçenekler dışında ev kiralama seçeneği de bulunmaktadır. Balkanlarda konaklamanın oldukça ucuz olduğu unutulmamalıdır. Booking sitesinden bu konuda destek alınabilir.

Konaklama yapılacak yerin şehre yakınlığı önemlidir. Ayrıca daha önce internetten tercih edilecek yer için yapılan yorumları araştırmak da doğru bir davranıştır. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bütün konaklamalarda giriş saatinin yazmasıdır. Eğer giriş saati kaçırılırsa otele girişlerde sıkıntı yaşanabilir. Bu yüzden saatin kaçırılmamasına özen gösterilmelidir.

Balkanlarda Vizesiz Gezilebilecek Ülkeler

Balkanlarda vizesiz gezilebilecek ülkeler nelerdir sorusunun cevabı Balkan ülkeleri turu yapmak isteyen kişiler için önemlidir. Bu ülkeler şu şekilde belirtilebilir:

  • Arnavutluk- Tiran- İşkodra
  • Sırbistan- Belgrad
  • Kosova- Priştine
  • Makedonya- Üsküp – Matka- Ohri
  • Bosna Hersek- Saraybosna- Moster
  • Karadağ- Budva

Balkanlarda Yol Durumu Nasıldır?

Balkanlarda araba ile gezi yapılacağı için yol durumu oldukça merak edilmektedir. Peki Balkanlarda yol durumu nasıldır? Balkanlarda bakıldığı zaman km fazla gibi görünebilir. Gezerken tıpkı Karadeniz’de geziyor gibi hissetmek mümkündür. Çünkü oldukça yeşildir. Son derece güzel manzara eşliğinde yolculuk yapılmaktadır. Yani sıkıcı olmayan bir yolculuk kişileri beklemektedir. Ayrıca yolları yapılı fakat bir o kadar virajlı ve engebelidir.

Araç ile gezileceği için park yeri konusu kişilerin aklına takılan bir konudur. Aracın rastgele herhangi bir yere park edilmemesi gerekmektedir. Çünkü her pek çok yerde park otomatı ve park görevlisi bulunmaktadır. Ücretin ödendiğine dair fişi cama yapıştırmak gerekmektedir. Ayrıca aracı otoparka bırakmaya özen gösterilmelidir. Balkanlarda ülkemizden farklı olarak park çizgilerinin renkleri bulunmaktadır. Bu renkler anlam ifade etmektedir. Sadece gündüz park edilebilir, sadece gece park edilebilir gibi anlamları vardır. Bunları öğrenip bu doğrultuda hareket edilmesi ceza yemenin önüne geçmektedir.

Balkanlarda Maddi Harcama Nasıldır?

Balkanlarda maddi olarak zarar etmek istemeyen kişiler kesinlikle Balkan ülkelerine ait para birimi kullanmalıdır. Şehirlerde bulunan döviz merkezlerinden harcanacak olan miktarı yerli para birimine çevirmek gerekmektedir. Kredi kartı kullanımı çok fazla yaygın değildir. Çünkü Balkanlar maddiyatı çok iyi olan ülkelerden değildir. Bu bilgiler doğrultusunda hareket edilirse zarara uğramadan Balkanlar turu gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

Balkan Turu İçin Kaç Gün Gereklidir?

Balkan turu yapabilmek için kaç gün gereklidir sorusunun cevabını merak eden kişiler için, Balkan turu için yaklaşık 2 hafta gerektiğini bilmeleri gerekir. Yolda geçirilen zamanının fazlalığı göz ardı edilmemelidir. Ayrıca keşfedilmesi gereken yer sayısı da fazla olunca en az 2 hafta demek daha doğru olacaktır. Son olarak Balkan turu yapmak isteyen kişiler için en ideal mevsimin yaz mevsimi olduğu unutulmamalıdır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle