Kültür Sanat Tutkunları için En İyi Tatil Yerleri

Kültür ve sanata olan merakınız güçlüyse ve tatil söz konusu olduğunda da öncelikleriniz arasında yer alıyorsa dünya sizi cezbedecek romantik antik kentler, festivaller, müzeler ve gösterilerle dolu. İsterseniz yıllık seyahat takviminizi dönemin kültür sanat aktivitelerine göre düzenlemeniz mümkün. Gelin en iyi müzeler, en iyi konser mekanları, en iyi festivaller gibi alanlarda dünya lideri olmuş sanat dostu şehirler ve sezonlarına birlikte göz atalım. Henüz Türkiye’deki En İyi Müzeleri ziyaret etme fırsatı bulamadıysanız hemen program yapmaya başlayabilirsiniz.     Berlin – ALMANYA Berlin kışın seyahat etmenin en mantıklı olduğu kültür sanat şehirleri arasında yer alıyor. Unter den Linden’de yer alan opera salonu 2018’de yedi yıllık restorasyon sürecini tamamladı ve perdelerini tekrar açtı. Don Giovanni ve Sihirli Flüt operaları bu sezon repertuvarlarında yer alıyor.  Berlin Filarmoni Orkestrası, dünyaca ünlü tiyatro kumpanyası Berliner Ensemble ve şubat ayında düzenlenen Berlin Film Festivali, Almanya’nın başkentinde izleyebileceğiniz diğer büyük kültür olayları. Tamamına katılamasanız da şehirde festivallerin havasını solumak bile tahmin […]

Kültür Sanat Tutkunları için En İyi Tatil Yerleri

louvre paris

Kültür ve sanata olan merakınız güçlüyse ve tatil söz konusu olduğunda da öncelikleriniz arasında yer alıyorsa dünya sizi cezbedecek romantik antik kentler, festivaller, müzeler ve gösterilerle dolu. İsterseniz yıllık seyahat takviminizi dönemin kültür sanat aktivitelerine göre düzenlemeniz mümkün. Gelin en iyi müzeler, en iyi konser mekanları, en iyi festivaller gibi alanlarda dünya lideri olmuş sanat dostu şehirler ve sezonlarına birlikte göz atalım.

Henüz Türkiye’deki En İyi Müzeleri ziyaret etme fırsatı bulamadıysanız hemen program yapmaya başlayabilirsiniz.

 

 

Berlin – ALMANYA

berlin müzeler adası kültür sanat

Berlin kışın seyahat etmenin en mantıklı olduğu kültür sanat şehirleri arasında yer alıyor. Unter den Linden’de yer alan opera salonu 2018’de yedi yıllık restorasyon sürecini tamamladı ve perdelerini tekrar açtı. Don Giovanni ve Sihirli Flüt operaları bu sezon repertuvarlarında yer alıyor. 

Berlin Filarmoni Orkestrası, dünyaca ünlü tiyatro kumpanyası Berliner Ensemble ve şubat ayında düzenlenen Berlin Film Festivali, Almanya’nın başkentinde izleyebileceğiniz diğer büyük kültür olayları. Tamamına katılamasanız da şehirde festivallerin havasını solumak bile tahmin edebileceğiniz gibi bambaşka bir deneyim.

Berlin Müzeler Adası’nda yer alan dünyaca ünlü Pergamon Müzesi ve iki büyük ulusal galeri ise ziyaret edebileceğiniz müzelerin sadece küçük bir kısmı.

Bunların yanı sıra Berlin, bütün yıl boyunca çok sayıda müzik festivali, büyük konser ve sanat etkinliğine de ev sahipliği yapıyor.

 

Londra – İNGİLTERE

british museum londra

En iyi müzeler, tiyatrolar ve bütün dünyayı sallayan bir müzik kültürü dendiği zaman ilk akla gelen şehir hiç şüphesiz İngiltere’nin başkenti Londra. Royal Academy ve Queen’s Gallery gelmiş geçmiş en büyük ressamlarından örnekler barındırıyor. Londra’da Gezilecek Yerler sayfamıza göz atabilirsiniz.

National Gallery ve özel sergileriyle de dikkat çeken Tate Modern ziyaret etmeniz gereken diğer büyük müzeler. Bu arada her birinin yarım gününüzü alacağını şimdiden belirtelim.

Victoria Palace Tiyatrosu sezonu ünlü Hamilton müzikali ile kapattı. Hem orada hem de Londra’nın diğer müzikhollerinde özellikle kış döneminde müthiş gösteriler izlemeniz mümkün.

Opera sevenler için Royal Opera House’un programında Tosca, Carmen ve Giselli gibi büyük prodüksiyonların yer aldığını da hatırlatalım. National Theatre (Ulusal Tiyatro), Royal Performance Hall ve Old Vic programlarına da göz atmayı unutmayın! İngiliz Film Enstitüsü’nün (BFI) IMAX salonu ve galaların vazgeçilmez adresi ünlü Odeon Sineması da sizi baştan çıkarabilir.

Victoria and Albert Hall yine programını takip etmeniz gereken noktalardan bir diğeri. Burası dünyanın en büyük tasarım ve sanat müzesi. Yıl boyunca süren özel sergilere de ev sahipliği yapıyor.

 

Amsterdam – HOLLANDA

rijksmuseum hollanda müzeler

Avrupa’da mimarisi en güzel şehirler arasında yer alan Amsterdam, Hollanda Altın Çağı’nın yaşandığı yer. Rembrandt, Vermeer, Frans Hals gibi gelmiş geçmiş en büyük ressamların eserleri kentin ünlü müzesi Rijksmuseum’da sergileniyor. Müze ayrıca dünyanın başka köşelerinde sergilenen büyük ressamların eserlerini de dönemlik olarak sergiliyor. Programını özellikle bahar dönemlerinde takip etmenizde yarar var. Bunun yanı sıra Van Gogh Müzesi de Amsterdam’da gezilecek yerler listesinde başı çekiyor. 

 

Sevilla – İSPANYA

sevilla ispanya kültür

Sevilla’daki Kutsal Hafta (Semana Santa) festivali, kültür turizmi düşkünlerinin atlamaması gereken bir etkinlik. Her yıl 25 Mart-1 Nisan tarihleri arasında düzenlenen festival boyunca bütün şehir neredeyse bir hafta boyunca uyumuyor. 

 

Dublin – İRLANDA CUMHURİYETİ

dublin irlanda cumhuriyeti

Dublin efsanevi güzellikteki kalesi, Trinity College gibi tarihi ve mimari değeri yüksek binaları ve müzeleri ile bu kategorinin iddialı şehirlerinden biri. Ayrıca Dublin’i bu yıl ziyaret etmek için bir sebep daha var. Dünyaca ünlü National Gallery of Ireland uzun yıllar sonra geçirdiği restorasyonun tamamlanmasıyla tekrar ziyaretçilere açıldı. En iyi müzeler arasında rahatlıkla gösterebileceğimiz National Gallery, bünyesinde Rembrandt, Caravaggio, Vermeer, Gainsborough, Goya ve Picasso gibi büyük ressamların eserlerini barındırıyor.

 

Venedik – İTALYA

venedik kültür sanat

Şubat ayında yapılan Venedik Karnavalı ve mayıs ayında başlayan Venedik Bienali zaten bir kültür ve sanat kenti olan Venedik’in yılın belli dönemlerinde daha da cazip hale gelmesini sağlıyor. En güzel mimariye sahip şehirler arasında da birinci sıraya sahip olan Venedik’te dans, tiyatro ve müzik festivalleri de tüm sezon boyunca düzenleniyor. labiennale.org sitesi üzerinden Venedik bienali takvimini takip edebilirsiniz.

 

Cannes – FRANSA

cannes fransa

Fransa aslında neredeyse bütün şehirleriyle bir kültür sanat ülkesi. Ama başkent Paris hariç bir yeri öne çıkarmak gerekirse tercihimiz Cannes olur. Bu güzel sahil kenti dünyanın en büyük film festivallerinden birine ev sahipliği yapıyor. Eğer özellikle mayıs döneminde burayı ziyaret ederseniz bütün şehrin sinemayla dolup taştığına şahit olacaksınız.

 

St. Petersburg – RUSYA

st. petersburg moskova

Rusya’nın en büyük ikinci şehri kısa süren yazlarıyla olduğu kadar haziran ayına damga vuran “Beyaz Geceler” ve aynı adlı festivali ile de ünlü. Festival, dünyanın en önemli opera ve bale gösterilerine de ev sahipliği yapıyor. Elbette bu görkemli şehirde müzeleri, edebiyat tarihinin izlerini, çarlık Rusya’sından kalan mimari yapıları ve kültür turizmi açısında çok cazip birçok yapıyı da görmeniz mümkün. Rus Çarı I. Petro tarafından Venedik ve Paris benzeri bir kent yaratılması amacıyla inşa ettirilen şehir rokoko ve barok mimarinin en iyi gözlenebildiği yer.

 

Salzburg – AVUSTURYA

salzburg avusturya kültür sanat

Salzburg Festivali Temmuz sonu başlayıp Ağustos sonuna kadar sürüyor. Yaklaşık 100 yıllık tarihiyle dünyanın en önemli klasik müzik festivalleri arasında yer alıyor. Yıllık programında ortala 200 performans sergileniyor. Altı haftalık bu şölen Avusturya’nın mimarisiyle de ünlü olan bu kentinde bütün sokakların müzikle dolmasını sağlıyor.

 

Verona – İTALYA

verona italya

Kültür turizmi denildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler listesine eklenmesi gereken şehirlerden biri de Romeo ile Juliet evi olan Verona. Yaz aylarında düzenlenen Verona Festivali dünyanın en önemli opera festivallerinden biri olarak kabul ediliyor. Roma İmparatorluğu döneminden kalma Antik Tiyatro da dahil pek çok eski yapının sahne olarak rol aldığı festival boyunca büyük eserlerin yeni prodüksiyonları sergileniyor.

 

Paris – FRANSA

paris müzeler

Kültür ve sanat tatili yapılabilecek kentler listesi elbette Fransa’nın başkenti Paris olmadan tamamlanamaz. Burası elbette her dönem sanatla ve estetikle dolu bir şehir ama özellikle sonbahar döneminde kültür etkinlikleri arka arkaya geliyor. Moda Haftası, Tasarım Haftası bu mevsime denk gelirken, şehrin bütün büyük müzeleri ve sahneleri de eylül itibariyle kapılarını yeni sezona açıyor. Paris’te Gezilecek Yerler‘e göz atın.

 

Kaynak : Skyscanner Blog

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.