ATOR’dan havayolu şirketlerine uyarı

Rus Tur Operatörleri Birliği, Ulaştırma Bakanlığı’na başvurarak hava yolu şirketlerinin tur operatörlerine iade yükümlülüğünü yerine getirmesini istedi. Rusya’daki tur operatörleri, iptal edilmek zorunda kalan turlar nedeniyle hava yolu şirketlerinin iade yapmadığını belirterek Ulaştırma Bakanlığı’na başvurdu. Tur operatörleri yüzde 100 iade talep ediyor Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR), tarafından Ulaştırma Bakanı Evgeni Dietrich’e gönderilen mektupta, İtalya’ya satılan uçak biletlerinin paket tur kapsamında olduğu ve iade alınamamasından dolayı büyük kayıplar yaşandığı belirtildi. Tur operatörleri, bilet ücretlerinin yüzde 100 iadesini, iade edilemeyen biletler için ise erteleme hakkı talep ediyor. Rus resmi otoriteler uyarmıştı Rusya Federal Tüketici Hakları İzleme Servisi’nin (Rospotrebnadzor) ve Rusya Federal Turizm Ajansı’nın (Rosturizm) koronavirüs nedeniyle İtalya’yı riskli ülke ilan ettiği belirtilen mektupta, bu açıklamanın üzerine hem paket turun parçası olan hem de münferit olarak satılan uçuşlarla ilgili İtalya’ya ve diğer AB ülkelerine dönük ciddi iptal talepleri geldiği kaydedildi. Yasalara göre göre iptal edilen İtalya turlarıyla ilgili tur operatörlerinin tam iade […]

ATOR’dan havayolu şirketlerine uyarı

Rus Tur Operatörleri Birliği, Ulaştırma Bakanlığı’na başvurarak hava yolu şirketlerinin tur operatörlerine iade yükümlülüğünü yerine getirmesini istedi.

Rusya’daki tur operatörleri, iptal edilmek zorunda kalan turlar nedeniyle hava yolu şirketlerinin iade yapmadığını belirterek Ulaştırma Bakanlığı’na başvurdu.

Tur operatörleri yüzde 100 iade talep ediyor

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR), tarafından Ulaştırma Bakanı Evgeni Dietrich’e gönderilen mektupta, İtalya’ya satılan uçak biletlerinin paket tur kapsamında olduğu ve iade alınamamasından dolayı büyük kayıplar yaşandığı belirtildi. Tur operatörleri, bilet ücretlerinin yüzde 100 iadesini, iade edilemeyen biletler için ise erteleme hakkı talep ediyor.

Rus resmi otoriteler uyarmıştı

Rusya Federal Tüketici Hakları İzleme Servisi’nin (Rospotrebnadzor) ve Rusya Federal Turizm Ajansı’nın (Rosturizm) koronavirüs nedeniyle İtalya’yı riskli ülke ilan ettiği belirtilen mektupta, bu açıklamanın üzerine hem paket turun parçası olan hem de münferit olarak satılan uçuşlarla ilgili İtalya’ya ve diğer AB ülkelerine dönük ciddi iptal talepleri geldiği kaydedildi.

Yasalara göre göre iptal edilen İtalya turlarıyla ilgili tur operatörlerinin tam iade yapması gerektiği hatırlatılan mektupta, söz konusu biletlerin büyük kısmının Rus taşıyıcaların tarifeli seferlerinden oluştuğu ve tur bedelinin yaklaşık yüzde 50’sini kapsadığı kaydedildi.

Uçak şirketleri iptal ve iadeye yanaşmıyor

Rus resmi makamlarının İtalya’ya yönelik tavsiyelerine rağmen, başta Aeroflot olmak üzere, taşıyıcıların normal prosedürlere göre iptal ve iade yaptığını açıklayan ATOR, hava yolu şirketlerinin Rospotrebnadzor’un ve Rostuizm’im havacılık konusunda otorite olmamaları ve İtalya uçuşlarının yasaklanmaması nedeniyle iptal ve iadeye yanaşmadığı vurgulandı. 

Kaynak

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.