LEZZETİN SANATLA BULUŞTUĞU YER ÇİKOLATA MÜZESİ

Gezi Rehberi

Hemen her şehrin görülmesi gereken yerleri arasında mutlaka bir müze vardır. Kimi zaman sanat müzesidir bunlar kimi zaman tarih.. Sergilenmeye değer her şeye ev sahipliği yapan müzeler arasında bazen öylelerine denk gelirsiniz ki tüketmekle saklamak arasında gider gelir, deyim yerindeyse nefsinizi sınarsınız. Bu müzelerden bir tanesi de Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunuyor. İşte Berlin’in ünlü Çikolata Müzesi;

Berlin_cikolata_muzesi (4)

Berlin’in en meşhur noktalarından biri olan Gendarmarkt’da bulunan Çikolata Müzesi, içinde bulunduğu tarihi bina ile hemen dikkatinizi çekecektir. Her gün yüzlerce turist tarafından ziyaret edilen Berlin Çikolata Müzesi’ne girmek için herhangi bir ücret ödemek gerekmiyor. Ama bu bilgi sakın sizi heyecanlandırmasın. Zira içeri girmek ücretsiz olsa da içeride bulunan her bir çikolatayı satın alıp kendinize bir ziyafet çekme fırsatınız bulunuyor. Zaten içeri girer girmez neden giriş ücreti alınmadığını anlamak mümkün.

Berlin_cikolata_muzesi (2)

Müzenin içinde hem göze hem de damağa hitap eden onlarca sanat eseri bulunuyor. Özellikle bir çikolata tutkunuysanız, çikolatadan yapılmış heykeller aklınızı başınızdan alabilir. Müzenin en çok dikkat çeken çikolata heykellerinden biri hemen girişte bulunan ayı heykeli. Berlin’in en bilindik simgelerinden biri olan ayı, şehrin hemen her ayrıntısında olduğu gibi burada da başköşede. Yine çikolatadan yapılmış dev futbolcu figürü, parlamento binası heykeli ve büyük bir gemi çikolata dünyasının en çok dikkat çeken ayrıntılarından.

Berlin_cikolata_muzesi (3)

Çikolata müzesinde bulunan tüm çikolatalar sergilenmek için değil. Dünyanın çeşitli noktalarından getirtilen kahve çekirdekleri ve kakaolardan yapılmış yüzlerce çikolata türünden dilediğinizi alabilirsiniz. Yaklaşık 3 Euro’dan başlayan çikolatalar kalitesine ve lezzetine göre 100 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle