Yeni çipli pasaportların özellikleri

Yeni çipli pasaportların özellikleri

Yeni çipli pasaportların özellikleri
Yeni çipli pasaportların özellikleri

Yeni çipli pasaportların özellikleri TC kimlik kartlarındaki gibi baskılı çipli polikarbon malzemeden yapılan yeni pasaportların dağıtımı sürüyor. Avrupa Birliği vize serbestliği kriterlerine uygun olarak hazırlanan yeni pasaportlarda kişinin adı, doğum tarihi ve yeri, uyruğu, parmak izi gibi tüm bilgileri yonga olarak adlandırılan çiplerde saklı tutuluyor.

Nüfus müdürlüklerinden alınıyor

Böylece gümrük kapılarındaki görevliler pasaport makinaya okutulduğunda kişisel tüm bilgiler aynı anda görülebiliyor. Eski pasaportlara göre biraz daha ince ve boyutları daha küçük. Yeni çipli pasaportlarda vize ve giriş çıkış damgalarının vurulduğu sayfalarda, Türkiye’nin tarihi ve turistik yerlerinin fotoğrafları da yer alıyor. Yeni pasaportlar artık nüfus müdürlüklerinden alınıyor. Resmi randevu sitesinden bu linki tıklayarak randevunuzu alabilirsiniz.

Pasaport ücretleri ne kadar?

2019 yılı için zamlanan yeni pasaportlar için 10 yıllık çıkartmak isteyen bir kişinin 945 TL'yi gözden çıkarması gerektiğini hatırlatalım. 

Öğrenciye pasaport ücreti alınmıyor

Bu arada çocuğunuz öğrenciyse anaokulu öğrencisi bile olabilir pasaport harcı ödemiyor. Sadece defter ücreti ödeyerek pasaport çıkartabilirsiniz.

 

 

Kaynak : Enuygun Blog

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0