Az Parayla Tatil Yapmak için Tüyolar

Hesaplı tatil için planınızı önden ve dikkatli yapmalı, konaklama ve yemek masraflarınızı aşağıya çekmeye çalışmalısınız. Nasıl ucuz tatil yapılır diye merak ediyorsanız, sizin için bir araya getirdiğimiz ucuz tatil tüyoları işinize yarayabilir. Tatili Ucuza Getirmenin Yolları Uçak Biletinizi Erken Alın, Ucuza Kapatın Ucuz tatil için ilk yapmanız gereken şey elbette uçak bileti fiyatını olabildiğince aşağı çekmek. Bunun birinci yolu da uçak bileti rezervasyonunu mümkün olan en erken zamanda yaptırmanızdan geçiyor. Seyahat tarihi yaklaştıkça alacağınız biletin fiyatı da yükselecektir. Eğer programınızı iyi yapar ve biletini 5 – 6 ay kadar önceden alabilirseniz çok cazip fiyatlarla gidiş dönüş biletine sahip olabilirsiniz. Dünyanın her noktası için ucuz uçak bileti fırsatları konusunda Skyscanner arama motoru özelliğinden faydalanabilir ya da ilgilendiğiniz destinasyon için fiyat alarmı kurabilirsiniz. Size Uygun Konaklama İçin Doğru Tercih Önemli Ucuz tatil nasıl yapılır listenizde ikinci sırayı konaklama konusu almalı. Ucuz tatil otelleri dendiğinde akla ilk olarak hosteller ve pansiyonlar geliyor. Aynı […]

Varsayılan Görsel

Hesaplı tatil için planınızı önden ve dikkatli yapmalı, konaklama ve yemek masraflarınızı aşağıya çekmeye çalışmalısınız. Nasıl ucuz tatil yapılır diye merak ediyorsanız, sizin için bir araya getirdiğimiz ucuz tatil tüyoları işinize yarayabilir.

Tatili Ucuza Getirmenin Yolları

Uçak Biletinizi Erken Alın, Ucuza Kapatın

Ucuz tatil için ilk yapmanız gereken şey elbette uçak bileti fiyatını olabildiğince aşağı çekmek. Bunun birinci yolu da uçak bileti rezervasyonunu mümkün olan en erken zamanda yaptırmanızdan geçiyor. Seyahat tarihi yaklaştıkça alacağınız biletin fiyatı da yükselecektir. Eğer programınızı iyi yapar ve biletini 5 – 6 ay kadar önceden alabilirseniz çok cazip fiyatlarla gidiş dönüş biletine sahip olabilirsiniz. Dünyanın her noktası için ucuz uçak bileti fırsatları konusunda Skyscanner arama motoru özelliğinden faydalanabilir ya da ilgilendiğiniz destinasyon için fiyat alarmı kurabilirsiniz.

Size Uygun Konaklama İçin Doğru Tercih Önemli

Ucuz tatil nasıl yapılır listenizde ikinci sırayı konaklama konusu almalı. Ucuz tatil otelleri dendiğinde akla ilk olarak hosteller ve pansiyonlar geliyor. Aynı şekilde kampingler de hesaplı tatil için iyi birer alternatif. Kendi çadırınızı taşımak istemiyorsanız çoğu kampingde kiralık çadır bulunduğunu da hatırlatalım. Ancak otel ve butik otellerin de belirli dönemlerde son derece özel indirimler yaptığını da eklemekte fayda var. Hiç beklemediğiniz fırsat hiç ummadığını bir otelden gelebilir. Yola çıkmadan önce, gideceğiniz yerdeki konaklama seçenekleri ve ücretleri hakkında yapacağınız araştırma için zaman ayırın.

Bilet Fiyatları İçin Mevsimleri ve Sezonları Takip Edin

Gideceğiniz ülkenin sezonlarını da araştırmanızda yarar var. Düşük, dolayısıyla ucuz sezonları takip etmeniz tatilinizin maliyetini ciddi oranda düşürecektir. Haziran ve temmuz ayları çoğu yerde en popüler dönemdir ama bu aynı zamanda da en iyi dönem oldukları anlamına gelmez. Yaz sıcaklarının iyice bastırdığı bu dönemden kaçınırsanız hem daha ucuz hem daha verimli bir tatil fırsatı yakalayabilirsiniz. Gideceğiniz yerin en hesaplı ve keyifli sezonlarını araştırmayı ihmal etmeyin.

Sokak Lezzetlerine Bir Şans Verin

Tatilde en çok para harcanan kalemlerden biri de yeme içme. Hesaplı tatil yapmak istiyorsanız seyahat edeceğiniz ülke ya da şehrin mutfak kültürünü iyice araştırmalısınız. Güzergahınızda iyi bir yemek için mutlaka lüks bir restorana gitmenize gerek olmadığını göreceksiniz. Her ülkenin ve şehrin mutlaka kendine has, biraz salaş ama orijinal lezzetler sunan noktaları vardır.

Mutfağı olan bir konaklama alternatifini tercih edebilir, kendi yemeğinizi yaparak en önemli masraf kalemini çok makul rakamlara çekebilirsiniz. Bunun dışında yapmanız gereken tek şey biraz araştırma yapmak ve hijyen konusunda dikkatli olmak. Seyahat etmeden önce gideceğiniz yerin beslenme alışkanlıkları ve koşulları sebebiyle almanız gereken bir önlem olup olmadığını mutlaka araştırmanızı öneririz.

Şehir İçi Ulaşımı Kolaylaştırın

Tatil bölgeleri ve turistik şehirlerde ulaşım, özellikle de taksi fiyatları yüksek olabilir. Skyscanner araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak gittiğiniz yerde araba kiralamak bütçenizi olumlu yönde etkileyebilir. Hesaplı tatil kurallarına uymak için yapmanız gereken tek şey benzin fiyatlarını kontrol ederek kilometre hesabı yapmak, aracın dizel mi benzinli mi olması gerektiğine iyi bakmak.

İndirimli Günleri Kaçırmayın

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çoğu ülkede müzelerin bedava ya da indirimli olduğu günler vardır. Bedava müzeler ve bedava müze günlerini seyahat öncesinde veya sırasında takip edebilirsiniz. Öğrenci kimliği, basın kartı gibi indirim sağlayan belgelerinizi, o ülkede geçerli olmayacağını düşünseniz bile yanınızda bulundurun. İndirim için geçerli kabul edilme ihtimalleri her zaman olabilir.

Bayram ve Tatil Günlerine Dikkat

Tatiliniz sırasında dini bir bayram ya da resmî tatil varsa fiyatların yükselmesi muhtemeldir. Aynı şekilde festival sezonları da yüksek fiyatların sebebidir. Örneğin Münih’e Oktoberfest döneminde ya da İskoçya’ya Edinburgh Festivali sırasında giderseniz kalacak yer dahil aradığınızı bulmak zorlaşacak, fiyatlar alabildiğine yükselecektir.

Dünyanın En Ucuz Ülkeleri Listesi İşinize Yarayabilir

Bangkok Pazarı

Aşağıda sizin için en hesaplı tatil noktaları arasında yer alan ve ortalama fiyatlarıyla dikkat çeken 15 ülkeyi sıraladık!

Arnavutluk

Arnavutluk

Başkent Tiran’da hostel fiyatları 9 dolar civarında. Arnavutluk rivierası olarak bilinen sahil şeridinde ise 12-14 dolar aralığında seyrediyor. Orta derece bir restoranda yemek 10 dolar. Şehir içi ulaşım 0.33 cent. 1 litre benzin 1.41 dolar.

Ukrayna

Hostel ve pansiyonlarda fiyatlar gecelik 4 dolar civarında. Orta derece bir restoranda yemek 20 dolar. Şehir içi ulaşım 0.20 cent. 1 litre benzin 0.90 cent.

Gürcistan

Gürcistan

Hostel ve pansiyon fiyatları 4 dolar ortalamasında seyrediyor. Çok makul fiyatlara küçük oteller de bulmak mümkün. Orta derece bir restoranda yemek 10 dolar. Şehir içi ulaşım 0.20 cent. 1 litre benzin 0.75 cent.

Bulgaristan

En ucuz konaklama seçenekleri 8 dolardan başlıyor. Orta derece bir restoranda yemek 10 dolar. Şehir içi ulaşım 0.50 cent. 1 litre benzin 1.17 dolar.

Belgrad Sırbistan

Sırbistan

Konaklama 5 dolar ortalamasında. Orta derece bir restoranda yemek 8-10 dolar.

Şehir içi ulaşım 0.80 cent. 1 Litre benzin 1.25 dolar.

Nepal

Nepal

Ortalama bir otelde gecelik konaklama ücreti 2 kişilik ora için 6 dolar. Orta derece bir restoranda yemek 5 dolar. Şehir içi ulaşım 0.20 dolar. 1 litre benzin 1 dolar.

Hindistan

Hindistan

Hostelde gecelik konaklama ücreti 3 dolar. Orta derece bir restoranda yemek 4 dolar. Şehir içi ulaşım 0.15 cent. 1 litre benzin 1 dolar.

Kamboçya

Kamboçya

Hostel ya da pansiyonda günlük konaklama yaklaşık 3 dolar. Orta derece bir restoranda yemek 6 dolar. Şehir içi ulaşım 1 dolar. 1 litre benzin 0.95 cent.

Laos

Laos

Başkent Vientiane’de hostel fiyatları ortalama 5 dolar. Orta derece bir restoranda yemek 4 dolar. Şehir içi ulaşım 0.72 cent. 1 litre benzin 1.21 dolar.

Vietnam

Başkent Hanoi’de hostel yaklaşık 4 dolar. Orta derece restoranda bir yemek kişi başı 10 dolar. Sokak yemeklerine yönelirseniz bir öğünün maliyeti 4 dolara kadar düşebiliyor. Şehir içi ulaşım 0.72 cent. 1 litre benzin 1.21 dolar.

Sri Lanka

Sri Lanka

Hostel fiyatlar gecelik 6-6.5 dolar arasında. Orta derece bir restoranda yemek 4 – 7 dolar. Şehir içi ulaşım 0.14 cent. 1 litre benzin: 0.83 cent

Endonezya

Endonezya

Konaklama ortalama 5-7 dolar. Orta derece bir restoranda yemek 10 dolar. Şehir içi ulaşım 0.38 dolar. 1 litre benzin 0.60 dolar

Nikaragua

Hostel ve pansiyon fiyatları gecelik ortalama 7 dolar.

Orta derece bir restoranda yemek 10 dolar. Şehir içi ulaşım 0.10 cent. 1 Litre benzin 1 dolar.

Myanmar

Myanmar

Hostel ve pansiyon fiyatlar gecelik 8 dolar ortalamasında. Orta derece bir restoranda yemek 7 dolar. Şehir içi ulaşım 0.20 cent. 1 litre benzin 0.75 cent.

Makedonya

Fiyatlar gecelik 7 dolar ortalamasında. Orta derece bir restoranda yemek 10 dolar. Şehir içi ulaşım 0.70 cent. 1 litre benzin ise 1.20 dolar.

 

 

 

Kaynak : Skyscanner.com

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.