BU ROTALAR TAM DOĞA DÜŞKÜNLERİNE GÖRE: İSKANDİNAVYA & FİYORTLAR

Gezi Rehberi

HELLESYLT

Danirmaka’nın başkenti Kopenhag’dan başlayan gemi yolculuğumuzun ilk durağı, Norveç’in doğa harikası köyü Hellesylt… Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, İskandinavya kültürünün en iyi yaşandığı ülkelerin başında Norveç geliyor. Kendine özgü evleri, insanları ve müzikleriyle bir kültürü önünüze seriyor. İşte Hellesylt Köyü’nde bu kültürü yakından görebileceksiniz.

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde olan Hellesylt etkileyici dağların arasında yer alıyor. Güzel restore edilmiş sevimli evleri, masmavi gölleri ve yemyeşil doğasıyla turistlerin de çok ilgisini görüyor. Bu sevimli köye geldiğinizde göreceğiniz güzellik karşısında ağzınız açık kalabilir. Yaz aylarında binlerce turiste ev sahipliği yapan Hellesylt Köyü’nde kendinizi doğanın içine bırakabilirsiniz. Özellikle göl kenarlarındaki kafelerde oturabilir ya da keyifli bir yürüyüşe katılabilirsiniz. Köydeki en meşhur yemek ise somon balığı… Olağanüstü manzaraya tanık olacağınız için şimdiden kendinizi çok şanslı hissedebilirsiniz.

GEIRANGER

Hellesylt’in sonrasında muhteşem bir köy daha sizi bekliyor. Geiranger’in, her şeyden önce bilinen en önemli özelliği fiyortlarıdır. Çoğu kişi tarafından dünyanın en güzel şeyi olarak gösterilen Geiranger Fiyortdu, UNESCO Dünya Mirası listesinde olup koruma altına alınmıştır. Buraya 1869 yılından beri düzenli olarak cruise gemileri geliyor ve milyonlarca kişi bu bölgeyi ziyaret etti. Geiranger Fiyordu; Batı Norveç kıyılarının en büyük fiyortlarındadır. Bu fiyorda bir tepenin zirvesinden bakan Geiranger’e, uzun bir vadinin ardından ulaşılır. Dünyaca ünlü seyahat sitesi “Lonely Planet” de burasını İskandinavya’daki en güzel seyahat noktası olarak gösteriyor.

Avrupa’nın en derin gölü olan Hornindal Gölü’nü de bu bölgede göreceksiniz. Geiranger’deki kuru arazileri çevreleyen tepelerde ve dağlarda görülen bir ya da birçok parlak gözlem noktasına kadar yürüyebilirsiniz. Ardından Norveç ürünlerinin en kaliteli örneklerini bulabileceğiniz mağazalar sizi bekliyor.

BERGEN

Lüks gemimizin bir sonraki durağı ise Norveç’in güneybatı kıyısında, Hordaland eyâletine bağlı en büyük ikinci şehri olan Bergen. Norveç’in ticari hayatı açısından çok önemli bir şehir olan Bergen, 2004 yılında Time Dergisi’nin yaptığı araştırmada Avrupa’nın en gizli 14 başkenti arasında gösterilmiş. Viking şehri olan Bergen’de 9 farklı tepe bulunuyor.

Akdeniz görünümlü bir İskandinav şehri olan Bergen’de balıkçıların olduğu Fisketorget’e bayılacaksınız. Sabahın erken saatlerinde tezgahlara konulan balıklar gözünüzün önünde pişiriliyor. Balina etlerinden yengeçlere kadar birçok çeşit sizi bekliyor.

Hansa evleri de Bergen’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Rengarenk evlerin olduğu ara sokaklara girdiğinizde kendinizi bir masalın içinde bulabilirsiniz. Evlerin neredeyse hepsi ahşap. Ama ilk yapıldığı halinde değil. Burada el işçiliklerinden, ev dekorasyonuna uygun tasarım ürünlere kadar birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

KRISTIANSAND

Norveç şehri olan Kristiansand, nefes kesici bir güzelliğe sahiptir.. Güney Norveç bölgesinin başkenti olan bu şehirde günümüzde sadece 700 kişi yaşamaktadır. Ancak birçok kültür ve sanat festivaline ev sahipliği yapan Kristiansand, yaratıcı bir enerjiyle doludur. 17.yy da Danimarka Kralı 4. Christian tarafından kurulmuş olan Kristiansand kasabasında harika manzaralar ve Norveç mimarisinin yerel örneklerini görebilirsiniz.

Kristiansand’ın ardından bölgeyi daha iyi anlamak adına Lilisand’ı da göreceksiniz. Burada Norveç’in yazlık olarak kullanılan en güzel evleri bulunuyor. Birbirleriyle yarışır güzellikte olan evler akıllardan hiç çıkmayacak cinsten.

AARHUS

Danimarka’da eski bir Viking şehri olan Aarhus’un görülmesi gereken çok tarihi yerleri var.  Danimarka’nın ikinci büyük şehri olan Aarhus, dünyanın en küçük metropolüdür. 250 bin kişilik nüfusa rağmen hizmetler hiyerarşisinin en üstünde yer alıyor. Şehrin iyi bir üniversitesi olduğundan çok sayıda yabancı değişim öğrencisini sokaklarda görebilirsiniz.

Aarhus gezilecek yerleri eski ve modern kısım olarak ikiye ayırabilirsiniz. St.Clement Katedrali, Yeni Belediye Binası, botanik bahçeleri, Marseliborg Parkı’nda bulunan Danimarka kraliyet ailesine ait yazlık saray, Den Gamle Bay ve Burgomaster’ın evi görülecek yerlerden bazıları…

WARNEMÜNDE VE ROSTOCK

Rostock, Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde bulunan en büyük şehirdir. Aynı zamanda Almanya’nın Baltık Denizi kıyısındaki ikinci önemli limanı olan Rostock, 14. yüzyıldan itibaren çok iyi bir şekilde korunarak günümüze ulaşmıştır. 2. Dünya Savaşı sonrası Doğu Alman sınırlarında kalan şehir, 1990 sonrası Batı ile birleşmiştir.

Rostock’ta gezilecek yerlere baktığımızda dünyanın en eski ilim ve bilim merkezlerinde biri olan Rostock Üniversitesi, Hansa döneminin yapıları, Nikolai Kilisesi, Belediye Sarayı ve Alexandrien Yolu öne çıkıyor.

Bunların dışında 1899 yılında kurulan, 320 farklı türden 4500 hayvana ev sahipliği yapan, benzersiz bir park manzarası ve yarı doğal habitatlarla çevrili bu devasa hayvanat bahçesini gezip, doğal yaşamın tadını çıkarabilirsiniz.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle