Dilini Bilmediğiniz Ülkelerde Hayat Kurtaracak 8 İpucu

Yurt dışı seyahatlerinde en çekindiğiniz nokta gideceğiniz ülkenin dilini bilmiyor oluşunuz olabilir. İngilizce biliyor olmanız evrensel bir dil bildiğiniz anlamına gelebilir ancak her zaman İngilizce bilen insanlara denk geleceğiniz anlamına gelmemektedir. Böyle durumlarda kendinizi çok yabancı hissedebilir ve dilediğiniz şeyleri yapamıyor olmanızın kısıtlaması ile seyahatinizden tat alamayabilirsiniz. Yazımızı okuduktan sonra ön yargılarınızdan kurtulacak ve korkularını bir kenara bırakacaksınız. İşte o ipuçları… Duyduğunuz her kelimeye yabancı olacaksınız. Bu nedenle gittiğiniz ülkenin diline ait bir sözlük almanızı ya da telefonunuza online e-sözlük indirmenizi tavsiye ediyoruz. Kendinizi anlatamadığınızda ya da size söylenen şeyleri anlamadığınızda bu kaynaklardan destek alabilirsiniz.  Konuşmaktan çekinmeyin! İngilizce ya da az bildiğinizi düşündüğünüz başka bir dil farketmez. Dilin tüm yetkinliklerine hakim olmanıza gerek yok. Bildiğiniz ya da sözlüğünüzden baktığınız kelimeleri yanlış telafuz edersem diye çekinmeden özgürce konuşun. Unutmayın ülkemize gelen ve bize sormak istediklerini hecelerken turistler oldukça rahat davranıyorlar. Günlük hayatta kullanılan kelimeleri not etmeye bakın. Nasılsınız, merhaba, lütfen, nerede, ne kadar gibi kelimeler günlük hayatta çok […]

Dilini Bilmediğiniz Ülkelerde Hayat Kurtaracak 8 İpucu

Yurt dışı seyahatlerinde en çekindiğiniz nokta gideceğiniz ülkenin dilini bilmiyor oluşunuz olabilir. İngilizce biliyor olmanız evrensel bir dil bildiğiniz anlamına gelebilir ancak her zaman İngilizce bilen insanlara denk geleceğiniz anlamına gelmemektedir. Böyle durumlarda kendinizi çok yabancı hissedebilir ve dilediğiniz şeyleri yapamıyor olmanızın kısıtlaması ile seyahatinizden tat alamayabilirsiniz. Yazımızı okuduktan sonra ön yargılarınızdan kurtulacak ve korkularını bir kenara bırakacaksınız. İşte o ipuçları…

Duyduğunuz her kelimeye yabancı olacaksınız. Bu nedenle gittiğiniz ülkenin diline ait bir sözlük almanızı ya da telefonunuza online e-sözlük indirmenizi tavsiye ediyoruz. Kendinizi anlatamadığınızda ya da size söylenen şeyleri anlamadığınızda bu kaynaklardan destek alabilirsiniz. 

sözlük

Konuşmaktan çekinmeyin! İngilizce ya da az bildiğinizi düşündüğünüz başka bir dil farketmez. Dilin tüm yetkinliklerine hakim olmanıza gerek yok. Bildiğiniz ya da sözlüğünüzden baktığınız kelimeleri yanlış telafuz edersem diye çekinmeden özgürce konuşun. Unutmayın ülkemize gelen ve bize sormak istediklerini hecelerken turistler oldukça rahat davranıyorlar.

konuşma-telafuz

Günlük hayatta kullanılan kelimeleri not etmeye bakın. Nasılsınız, merhaba, lütfen, nerede, ne kadar gibi kelimeler günlük hayatta çok kullanılan ve işinizi kolaylaştıracak kelimelerdir. 

çalışma

Başınıza gelebilecek bir sağlık probleminde, sağlık ekibinin en kısa zamanda müdahele edebilmesi için sizinle ilgili bilmeleri gerekecek bilgileri daha önceden, gittiğiniz ülkenin dili ile yazdığınız bir kağıdı muhakkak yanınızda taşıyın. İsminizi ve soy isminizi, hangi ülkenin vatandaşı olduğunuzu, daha önce geçirdiğiniz bir hastalığınız varsa ismini, kan grubunuzu ve alerjiniz varsa nelere karşı olduğunu bu kağıda mutlaka not ediniz.  

sağlık

Beden dilinin yaşadığımız evrende en geçerli dil olduğunu asla unutmayın ve beden dilinizi kullanmaktan geri durmayın. Ziyarete gittiğiniz ülkelerde yaşayan insanlarda el işaretleri ve vücut dillerini iç güdüsel olarak kullandıkları için sizi anlayacaklardır. 

beden dili

Gideceğiniz adresleri mutlaka daha önceden not edin. Böylelikle yer adı sorup adres tarifi almaktansa adresi göstererek gitmek istediğiniz yere daha az kelime kullanarak ulaşabilirsiniz. Kaldığınız otelin kartını da mutlaka yanınızda bulundurun. Gezdiğiniz yerler kaldığınız yere uzak kalırsa ve taksi kullanmanız gerekirse kartı göstererek otelinize ulaşabilirsiniz. 

adresnot

Geçtiğiniz yolların fotoğrafını çekin. Sokakların veya caddelerin numaralarını eğer latin harfleri kullanmıyorlarsa anlayamayabilirsiniz. Bu sayede geçtiğiniz sokaktan emin olamadığınızda fotoğraf ve tabelaları karşılaştırarak yolunuzu kolayca bulabilirsiniz. Metro duraklarını hatırlamak içinde bu fotoğrafların çok işinize yarayacağını unutmayın.

telefon

Eğer bu önerilerin hepsini okudunuz ve hala heyecanlanıyorsanız size son bir tavsiye. Kendinize gittiğiniz ülkede hem sizin dilinizi hem de gittiğiniz ülkenin dilini bilen bir tercüman tutun. Eğer bu kişi bir tur rehberi olursa işiniz gezdiğiniz yerlerin tarihini öğrenmek açısından da kolaylaşmış olacak. 

adres harita

Kaynak: valiz.com

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.