Doha’nın Otantik Çarşısı: Souq Waqif

Güncel Haberler

Orta Doğu’nun en gelişmiş ülkelerinden biri olan Katar, lüks gökdelenleri, muhteşem sahil şeridi, beş yıldızlı otelleri ve çok kültürlü yaşamı ile modern dünya ile geleneksel yaşamı buluşturan bir coğrafya.

Katar’ın başkenti Doha ise ülkeye gelen ziyaretçilerin ilk adımını attığı, ülke ile tanıştıkları ilk destinasyon. Yerli nüfusundan çok yabancı çalışanların yaşadığı başkent Katar ve Orta Doğu kültürünü deneyimleyebileceğiniz benzersiz bir durak.

Doha’nın Otantik Çarşısı: Souq Waqif

Geleneksel Katar mimarisi, kadim Orta Doğu kültürü ile Doha’da hem yerel halkın hem de turistlerin buluşma noktası olan otantik çarşı Souq Waqif, birbirine bağlanan dar sokaklarında gezerken, labirente girip kaybolmuş hissi uyandırıyor. Dünyanın en göz alıcı çarşıları arasında bulunan bu bölgede, Katar kültürüne ve yerel yaşamına dokunmanın keyfi ise insanda bambaşka bir duygu yaratıyor.

Doha’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan çarşıda baharat çeşitleri, hediyelik eşyalar, yerel giysiler, parfümler, tekstil ürünleri başta olmak üzere iğneden ipliğe birçok şeyi bulmak mümkün. Çarşının daracık sokakları arasında sıralanan minik dükkanlar bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Souq Waqif’ta dükkanlar sabah 10.00’dan akşamın geç saatlerine (genellikle 22.00) kadar açık. Havanın çok sıcak olduğu şehirde birçok dükkan öğle saatlerinden 16.00’ya kadar kapalı kalıyor ve sonrasında yeniden açılıyor. Turistik bir merkez olduğundan dolayı dükkanların bir kısmı ise aralıksız hizmet veriyor.

Geleneksel üniforma giyen atlı polislerin devriye nöbeti tuttuğu renkli çarşı Orta Doğu masallarını anımsatan bir atmosfere sahip. Çarşı merkezi ve çarşıyı sarıp sarmalayan sokaklarda dolaşırken geçmiş zamanlarda yolculuğa çıkmış hissi yaşıyorsunuz. Dükkanlardan yükselen baharat kokularını deneyimlerken yerel halkın yaşamına tanık olmak ise benzersiz.

Katar’ın ünlü nargilesinin tadına bakmak için Doha’daki en doğru adres olan Souq Waqif’ta nargileye ‘shisha’ deniliyor. Yöre halkının vazgeçilmezlerinden biri olan nargileler birçok kafede servis ediliyor. Tarihi geçmişi 100 yıl kadar önceye uzanan çarşıdaki birçok dükkan son 10 yılda elden geçirilerek yenilenmiş. Çarşı içerisinde butik oteller ve pansiyonlar da bulunuyor.

Şehrin alışveriş merkezi olarak da kabul edilen Souq Waqif’ta hareketin bir an bile olsun azalmadığı sokaklarında hayvan pazarı olarak bilinen bir bölge de bulunuyor. Hayvan pazarında onlarca farklı türde kuş, tavşan, kaplumbağa gibi evcil hayvanlar satılıyor. Dört bir yandan yükselen sesler arasında farklı bir görünüme sahip olan bu pazar zaman zaman hayvanseverlerden tepki alsa da, şehir kültürünün en önemli parçalarından birini oluşturuyor.

Al Asmakh ve Al Ahmed Caddeleri arasında bulunan ve sahil yolu ile ünlü Corniche’e yürüme mesafesinde kalan bu keyifli gezi adresine gitmek için taksiler ya da otel servisleri kullanılabilir çünkü şehirde turistlerin toplu ulaşımdan faydalanması yasak.

Katar‘ın gerçek yaşamına tanık olmak için en cazip seçeneklerden biri olan Souq Waqif, ülkeyi ve insanlarını daha yakından tanıma fırsatı sunuyor.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle