DÜNYANIN CEP YAKAN 5 ÜLKESİ

Seyahat İpuçları

Türkiye’den yurt dışına yapılan seyahatler gün geçtikçe belirgin bir hızla artıyor. Dünyanın çeşitli yerlerine gidip, farklı insanlarla, farklı kültürlerle tanışmayı, yeni ve ilginç yerler görüp keşfetmeyi alışkanlık haline getirmiş yurtdışı gezginlerinin temel düşüncesi, daha düşük maliyetlerle daha çok yer görebilmek. Para birimleri ve gelir düzeyleri gibi nedenlerle kimi ülkeler oldukça düşük maliyetlerle gezilebilirken bazı ülkelere yapılan seyahatler gerçekte cep yakabiliyor.

SİNGAPUR

Singapur tartışmasız dünyanın en pahalı şehirlerinden biri. Hatta bu şehir birçok yıl dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Gerek konaklama gerekse yeme içme açısından oldukça ciddi fiyatlarla karşılaşılabilen bu Uzakdoğu şehrinde para birimi Singapur doları. 10 Singapur doları yaklaşık 7,5 Amerikan dolarına denk geliyor. Ortalama bir akşam yemeğinin 40 Singapur dolarından aşağı düşmesi çok mümkün değil. Konaklama ve ulaşım ise yeme içmeden biraz daha pahalı. Uzmanlar oldukça pahalı olan bu şehri düşük maliyetlerle ziyaret etmenin iyi yolunun Uzakdoğu paket turları satın almak olduğunu söylüyor. Zira bu yöntem hem harcamaları minimize ederken hem de birkaç Uzakdoğu şehri daha görmeyi mümkün kılıyor.

pahali-sehirler-Singapur


TOKYO

Tokyo da yine Singapur gibi pahalı olan Uzakdoğu ülkelerinden biri. Tokyo’da ortalama bir akşam yemeğinin maliyeti yaklaşık 10.000 Yen. Yani yaklaşık 100 Amerikan doları. Ortalama bir otelde konaklamanın maliyeti ise yaklaşık 250 Amerikan doları. Tokyo’da her şeyden daha pahlı olan bir şey varsa oda ulaşım. Özellikle şehirlerarası ulaşımda bir noktadan diğerine gitmek için 100 Amerikan dolarını gözden çıkarmak gerekiyor. Bu fiyatlarla 1 haftalık Tokyo tatilini minimum 2.500 Amerikan dolarından hesaplamak mümkün. Tokyo’ya yapılan seyahatlerde de yine Singapur’da olduğu gibi paket turlardan yararlanmak en doğru yol.

pahali-sehirler-tokyo


OSLO

Cep yakan destinasyonlardan bir diğeri de Norveç’in başkenti Oslo. Yaklaşık 600 bin nüfuslu bu şirin şehrin küçük olduğuna bakmayın. Dünyanın sayılı pahalı kentlerinden olan Oslo’da durum diğerlerine göre biraz farklı. Burası yerlisine değil, bu şehri ziyaret eden turistine pahalı. Fiyatların yüksek olması halkı çok fazla etkilemiyor çünkü gelir düzeyi cep yakan fiyatları karşılayacak düzeyde. Fakat siz bu şehirde su içseniz canınız yanabilir. Zira küçük bir su 10 lira civarında. Aynı fiyat indeksi tüm ürünler için geçerli. Bir sandviç ya da bir tost ortalama 20 lira. Ortalama bir restoran bir porsiyon balık yemek istediğinizde ise 80-90 lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor.

pahali-sehirler-oslo


ZÜRİH

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre’nin en büyük kenti olan Zürih, verdiğiniz paranın karşılığını sonuna kadar alabileceğiniz bir destinasyon. Bu durum çok fazla şehirde böyle. Zürih’te farklı olan ise verdiğiniz paranın çok çok uçuk miktarlarda olması. Zürih’te klas bir akşam yemeği için Türkiye’deki 1 aylık gelirinizi bulunduğunuz restorana bırakmanız gerekebilir. Diğer şehirlerde alternatif restoran ve oteller bulunabilse de Zürih’te bu çok mümkün değil. Bu şehir, dünyanın en zengin insanlarının paralarını emanet ettiği bankalara ev sahipliği yapıyor. Haliyle hitap ettiği turist kitlesi de bankadaki parasını ziyaret etmek isteyen insanlar oluyor.

pahali-sehirler-Zurih


MELBOURNE

Üst üste 4 kez dünyanın en yaşanılabilir şehri seçilen Melbourne dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Yaşanılabilir yakıştırması tabi ki şehrin yerlileri için geçerli. Melbourne o kadar pahalı ki, üst segment bir Avrupa turu satın alabileceğiniz parayla burada rezil olabilirsiniz. Melbourne’ü pahalı kılan bir diğer ayrıntı ise şehre ulaşma maliyeti. Türkiye’den yaklaşık 20 saatlik bir uçuşla ulaşabileceğiniz Melbourne’ün uçak bileti fiyatları da ortalama bir Avrupa turu fiyatına denk geliyor.

pahali-sehirler- Melbourne

 

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle