Dünyanın En Kutsal Yerleri

Tarih boyunca bazı şehirler dini etkinlikler açısından önemli noktalar olmuştur. Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden milyonlarca kişi ağırlayan bu şehirler manevi yolculuğun varış noktalarındandır. Bu kutsal şehirlerden birini ziyaret etmenin inanılmaz bir deneyim olacağından emin olun. Mekke İslam dininin kutsal şehri olan Mekke’de Kabe, Mescid-i Haram, Hira mağarası, Safa-Merve tepesi, Arafat dağı gibi İslam dini açısından önemli olan yerler ve yapılar bulunmaktadır. Her Müslüman için ömründe bir defa Hacca gitmek İslam’ın beş emrinden biridir. Bu nedenle her yıl hac mevsiminde üç milyona yakın ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Yeryüzünün her yerindeki Müslümanlar tarihsel bir hesapla M.Ö 2000 yılında Hz. İbrahim tarafından inşa edilen İslam’ın kıblesi Kâbe’ye yönelerek ibadetlerini gerçekleştirmektedirler. Dünyanın en iyi korunan sit alanlarından olan Mekke’ye sadece Müslümanların girişine izin verilmektedir. Kudüs Kudüs, tarihi M.Ö 4000 yılına kadar uzanan dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Bu ruhani merkez M.Ö 10. Yüzyıldan beri Yahudi halkı için kutsal bir şehir olmuştur. Sadece Yahudiler için değil […]

Dünyanın En Kutsal Yerleri

Tarih boyunca bazı şehirler dini etkinlikler açısından önemli noktalar olmuştur. Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden milyonlarca kişi ağırlayan bu şehirler manevi yolculuğun varış noktalarındandır. Bu kutsal şehirlerden birini ziyaret etmenin inanılmaz bir deneyim olacağından emin olun.

Mekke

İslam dininin kutsal şehri olan Mekke’de Kabe, Mescid-i Haram, Hira mağarası, Safa-Merve tepesi, Arafat dağı gibi İslam dini açısından önemli olan yerler ve yapılar bulunmaktadır. Her Müslüman için ömründe bir defa Hacca gitmek İslam’ın beş emrinden biridir. Bu nedenle her yıl hac mevsiminde üç milyona yakın ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Yeryüzünün her yerindeki Müslümanlar tarihsel bir hesapla M.Ö 2000 yılında Hz. İbrahim tarafından inşa edilen İslam’ın kıblesi Kâbe’ye yönelerek ibadetlerini gerçekleştirmektedirler. Dünyanın en iyi korunan sit alanlarından olan Mekke’ye sadece Müslümanların girişine izin verilmektedir.

kutsal_sehir_mekke


Kudüs

Kudüs, tarihi M.Ö 4000 yılına kadar uzanan dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Bu ruhani merkez M.Ö 10. Yüzyıldan beri Yahudi halkı için kutsal bir şehir olmuştur. Sadece Yahudiler için değil Hristiyanlar ve Müslümanlar için de kutsal bir şehirdir. Binden fazla sinagog, yüzlerce kilise ve yetmişe yakın camiye ev sahipliği yapmaktadır.

Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı, Tapınak Dağı, Kubbet-us Sahra, Kutsal Mezar Kilisesi gibi birçok önemli dini merkezler Unesco Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

Kudüs öncelikle dini nedenlerle bilinmesine rağmen, aynı zamanda bir kültür merkezidir. Ölü Deniz Parşömenleri başta olmak üzere birçok antik koleksiyona sahiptir. Ayrıca Filistin Ulusal Tiyatrosu, Kudüs Senfoni Orkestrası ve Yad Vashem (Holokost Kurbanları Anıtı) önemli turistik noktalardandır. Özellikle İsrail Müzesi, yaklaşık yılda bir milyon ziyaretçiyi çekiyor.

kudus_kutsal_sehir


Medine

Medine İslam’ın ikinci kutsal şehri olarak kabul edilir. Hicaz Bölgesi’nde Kızıldeniz’e yaklaşık 120 km uzaklıkta yer alır. Mekke gibi sadece Müslümanların Medine’ye girmesine izin verilmektedir. Medine’nin en önemli yapılarından bir tanesi Mescid-i Nebevi’dir.

MS 622 yılında Hz. Muhammed tarafından inşa edilen mescit, aynı zamanda Hz. Muhammed’in evidir. İçerisinde Hz. Muhammed’in kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi, Mekke’de hac görevini yerine getiren ziyaretçilerin Kabe’den sonra en çok ziyaret ettikleri yerlerin başında gelmektedir.

kutsal_sehir_medine


Puskhar

Puskhar, Hindistan’ın en eski şehirlerinden biri. Hindular için beş kutsal hac sitelerinden biri olarak kabul edilir. Efsane Lord Brahma’nın (Hindu Yaratılış Tanrısı) yeryüzüne düşerek indiği yer olarak kabul ediliyor. Puskhar Gölü Hindular açısından ilahi bir yerdir. Bu nedenle Ekim ve Kasım aylarında bu göle girerek manevi açıdan arınırlar.

Brahmanlara ait olan bu şehirde Brahma Tapınağı başta olmak üzere binlerce tapınak bulunuyor. Bu şehri ziyaret etmek için bir başka neden ise dünyanın en büyük deve fuarına sahip olması.

kutsal_sehir_puskhar


Lhasa

Çin halk Cumhuriyetinin özer şehri olan Tibet’te bulunan Lhasa ‘’tanrıların şehri’’ ismiyle anılıyor. Budistlerin kutsal lideri Dalay Lama’yla anılan bu kutsal şehir Himalaya dağlarının tepesinde bulunmaktadır. Jokhang Tapınağı, Norbulingka ve Potala Sarayı, Sera ve Drepung manastırı, Zhefeng Tapınağı olmak üzere Unesco tarafından koruma altında tutulan tarihsel önemi büyük olan pek çok site vardır.

Bir milyondan fazla insan her yıl Tibet’e gitmektedir. Jokhang Tapınağı çevresinde manevi açıdan yükselmek için sık sık diz çökmüş ya da yüzüstü yatan dindar hacılar görülür.

kutsal_sehir_Lhasa


Beytüllahim

Bu küçük kasaba Kudüs’ün altı mil dışında bulunur ve çoğu Hristiyan tarafından Hz. İsa’nın doğduğu yer olduğu düşünülmektedir. Beytüllahim bir Müslüman şehri olmasına rağmen, en büyük Filistin Hristiyan topluluklarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

Davud Peygamber’in doğduğu ve İsrail Kralı olduğu yer olarak kabul edilir. Beytüllahim’de bulunan doğuş kilisesi Hristiyanlar açısından Hz. İsa’nın doğum yeri olarak işaretlenmektedir. Bu nedenle Noel ve Paskalya ’da şehre akın etmektedirler.

kutsal-sehir-beytullahim


 

Varanasi

Kuzey Hindistan’da bulunan Varanasi, Hindular, Budistler ve Jainler için kutsal bir yerdir. Guatama Buda tarafından atanan dört önemli Budist hac merkezlerinden biridir. Burada Budizm’in temel ilkelerinin ilk vaazının verildiği söyleniyor. Bir milyondan fazla hacı her yıl şehri ziyaret eder.

Varanasi’nin en önemli noktalarından biri Ganj Nehri. Kutsal olduğuna inanılan bu nehirde banyo yaparak günahlarının affedildiğine ve ölen bir kişinin ruhunun serbest bırakıldığına inanılır. Nehir kıyısında yakılan kişilerin külleri nehrin sularına savrulmaktadır.

kutsal-sehir-varansi


 

Vatikan

Vatikan, İtalya’nın Roma merkezinde sıkışmış, sadece 110 dönümlük ve 900 kişilik bir nüfusa sahiptir ama dini konum olarak çok büyük öneme sahiptir. Roma Katolik Kilisesi’nin merkezi otoritesine ve 1377 yılından bu yana seçilmiş bütün Papalara ev sahipliği yapmaktadır. Papa tarafından yönetilen Vatikan, Katolik inanç için ruhani bir merkezdir.

Michelangelo, Bernini, Boticelli ve Raphael’in inanılmaz sanat eserleri, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Kütüphanesi, Sistine Şapeli ve Vatikan Müzesi dâhil olmak üzere Vatikan’da görülecek pek çok şey var.

kutsal-sehir-vatikan


 

Haifa

Haifa, Akdeniz’de Tel Aviv’e yaklaşık 56 km mesafede bulanan Karmel Dağı’nın yamaçlarına inşa edilmiş bir kenttir. Birçok farklı din ve Bahai İnancına sahip insanlar açısından önemli bir merkezdir. Bahai inancı 1800’lü yıllarda İran’da doğmuş olan bağımsız bir dünya dinidir. Haifa kentinde bulunan Bahai Dünya Merkezi ve altı kubbeli türbe Bahailer açısından önemli bir merkezdir ve Unesco tarafından dünya kültür mirası listesinde bulunur.

kutsal-sehir-haifa


 

Olimpos Dağı

Olimpos dağı, İsa Mesih takipçileri için Yunanistan’ın en kutsal yeridir. Yunan mitolojisine göre göre Olimpos dağının zirvesinde yer alan bulutların üzerinde tanrıların yaşadığına inanılırdı. Zeus ve Hera’nın el ele tutuşarak dolaştıklarına inanılan Yunanistan’ın bu en yüksek tepesine her yıl 10 binden fazla dağcı tırmanmaktadır. Yunanistan’ın en popüler seyahat yerlerinden biridir.

olimpos-dagi

Dünyanın en kutsal noktaları olarak kabul edilen bu yerler belki de kişisel yolculuğunuz için bir başlangıç noktası olabilir.

Kaynak

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.