DÜNYA’NIN DÖRT BİR YANINDAN EN İYİ 10 GELENEKSEL KIYAFET

Kültür ve Sanat

Bu kıyafetler ne zaman önemli ya da özel bir aktivite olduğunda, en ön sıralarda yerlerini alıp, etkinliklere daima renk kattılar. Bulundukları yörenin güzelliğini, oraya duyulan onuru ve saygıyı temsil eden bu geleneksel kıyafetler, giyen kişinin de bu duyguları hissetmesine olanak sağladı.

Bazı kıyafetler değişen toplumlar içinde kaybolup unutulmuş olsalar da, bazıları halen günümüzde güzellikleri ve kendilerine özgülükleriyle yerini korumakta ve birçok kişi tarafından bilinmekte.

İşte size dünyanın dört bir yanından seçilen, en güzel geleneksel kıyafetlerin listesi.

TRAJE DE FLAMENCA

Traje De Flamenca, İspanya’da Flâmenko dansçıları tarafından dans performansları esnasında giyiliyor. Bu güzel elbiseler hem tek renkli düz, hem de benekli olabilir. Genelde kırmızı, sarı ve mavi gibi parlak renklerden oluşur. Elbisenin uzunluğu dizlere kadar gelse de asıl çarpıcı ve nam salmış kısımları kollarda ve etek kısmında bulunan göz alıcı dalgalı yerleridir. Bu dalgalı parçalar dans performansını daha da etkileyici kılar.

traje-de- flamenca


MUUMUU

Hawaii kültürüne ait bu rahat , salaş ve omuzdan düşen bu elbise günümüzde de kendisini korumakta. Resmi bir elbise olarak kabul edilen muumuular, özel parti ve düğün gibi etkinliklerde giyiliyor. Otel sektöründe çalışan bayanların, şık kıyafetleri arasında da yer alıyor.

muumuu


POLLERAS

Kökeni 16. ve 17. yüzyıla dayanan Latin Amerika doğumlu bu elbise İspanyol kolonilerinde popülerleşti. Çoğunlukla geleneksel festivallerde ve etkinliklerde giyilen, farklı kumaş ve tarzda olabilen Polleraslar, pamuk ve ipekten yapılmakta. Farklı çiçek ve hayvan desenleri ile süslenen bu elbiseler, kültürlerinin ilk insanlarını temsil etmek için giyilir.

polleras


BAJU KURUNG

Malezya kökenli olan bu elbise, Brunei ve Malezya’nın ulusal kıyafetidir. İslamiyet’in Malezya’da etkili olduğu 70’ler ve 80’lerde bu elbise popülerliği yakalamıştır. Özel etkinlik ve festivallerde saygı göstergesi olarak giyilen bu elbise aynı zamanda etnik Malezyalıların yaşadıkları Singapur ve Tayland’da da geleneksel etkinliklerde de giyilmektedir. “kuşatılmış elbise” olarak bilinen bu elbise, adından da anlaşılacağı gibi bütün vücudu kapatmaktadır.

baju-kurung


KİMONO

Her türlü geleneksel, kültürel ve evlilik gibi etkinliklerde giyilebilen bu kıyafet Japonya kökenlidir. T şekilli kumaştan oluşan bu elbise, bütün vücudu kaplamakta olup, iki yanında da bol kollara sahiptir. Her renk ve desende olabilen bu elbiseler, genelde Japon bayanlar tarafından giyilmektedir fakat çay törenleri ve nikâhlarda da baylar tarafından giyilmektedir. Resmi bir elbise olarak kabul edilen bu kıyafet, hem erkekte hem kadında gözü hitap eden bir görünüşe sahiptir.

kimono


AO DAİ

Vietnam’ın geleneksel kıyafeti Ao Dai sadece bayanlar tarafından bütün özel ve resmi etkinliklerde giyilmektedir. Dar ve komple ipekten oluşan bu zarif elbise Vietnamlı kadınların güzelliğini ve Vietnam kültürünü sergilemektedir.

ao-dai


SARI

Genellikle 4 ve 9 metre arası olan bir yöresel kadın elbisesidir. Anlam olarak vücudun etrafına çeşitli şekilde sarılan bir elbise demektir. Pakistan, Hindistan, Malezya, Nepal, Sri Lanka ve Burma gibi ülkelerde yaygındır. Pamuk, ipek, şifon gibi farklı materyallerden yapılabilen bu elbiseler yegâne çeşitte desenlerle süslenebilmektedir.

sari-geleneksel-kiyafet


TRİCANA POVEİRA

Portekizin Povoa de Varzim şehrinden yükselen bu yöresel kıyafet, geleneksel kültürün ve modanın temsilcisi olup kadınlar tarafından giyilmektedir. Bu kıyafeti giyen kadınlara Trinica Kızları lakabı takılmıştır. Zamanında modanın en gözde parçası olan bu elbiseler günümüze geldikçe değişen moda trendleri ile artık sadece geleneksel etkinlikler esnasında giyilmektedir.

tricana-poveira


DİRNDL

Almanya, Avusturya, İsveç ve Lihtenştayn’da yaygın olan bu kıyafet, dize kadar uzanan bir etek elbisedir. Tam olarak eski zamanlarda Alp’lerde yaşayan bayanların giydikleri elbiselerdendir. Yapımında kullanılan materyallerin pahalılığı sebebiyle, her ne kadar sade ve basit görünse de, bir hayli pahalıdır. Kış zamanı satışları artan Dirndl’lerin her rengi bulunmaktadır. Kadife ve yün gibi kışın sizi sıcak tutacak materyallerden yapıldığından ağır bir elbisedir. İlk olarak Avusturyalı köleler tarafından giyilmeye başlansa da, bir süre sonra ileri seviye Avusturyalılar tarafından sahiplenilmiştir.

Dirndl


CHEONGSAM

Mandarin sabahlığı olarak da bilinen bu kıyafet Çin kökenli olup, hem erkek hem de kadınlar tarafından giyilmektedir. Bayanların giydiklerine Cheongsam, erkeklerinkine Changshan denir. Baştan aşağı kadar uzanan bu vücudu saran elbise 1920’lerde Shanghai şehrinde ortaya çıkıp sonrasında Çin’deki orta ve yüksek sınıf kişiler tarafından kabul edilen bir kıyafet olmuştur.

cheongsam

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle