Dünyanın En Muhteşem Deniz Kayalıkları

Deniz kayalıkları denizde tamamen rüzgâr ve suyla oluşan şaşırtıcı dikey kaya oluşumları. Oluşum süreci genellikle kıyıda çatlaklar oluştuğunda başlar daha sonra çökmesine ve serbest duran kayaların oluşmasına neden oluyor. Sonunda deniz kayalıklarını oluşturan süreç aynı zamanda çökmesine de neden oluyor. Dünyanın en muhteşem deniz kayalıkları doğa tutkunları için birer seyahat rotası. Dünyanın En Muhteşem Deniz Kayalıkları 10. Eski Harry Kayaları Eski Harry Kayaları İngiltere’nin güneyindeki Dorset kıyısında bulunan iki kalker yığını. Kayalar Jurassic Coast’un doğu ucunu işaretlemekte. Buradaki uçurumlar çoğunlukla tebeşirden oluşur ve bazıları çakmaktaşı bantları ile dolu. Deniz kayaları sürekli deniz tarafından aşınmakta ve bu nedenle sürekli değişen bir özellikteler. 18. yüzyılda insanlar anakaradan denize en yakın uçtaki Old Harry’ye kadar yürüyebiliyorlardı. 9. Lange Anna Lange Anna kuzeyde bulunan küçük Alman adası Heligoland’ın ünlü simgelerinden biri. Ada çok daha genişti ancak dalgalar yavaş yavaş kayaların çoğunu deniz seviyesinin üstüne taşıdı. Dalgalar mağaralar ve alttaki kemerlerle dar yarımadalar gibi güzel oluşumlar yarattı. Böyle bir kemer çöktüğünde deniz kayası kaldı. 47 m yükseklik […]

Dünyanın En Muhteşem Deniz Kayalıkları

Deniz kayalıkları denizde tamamen rüzgâr ve suyla oluşan şaşırtıcı dikey kaya oluşumları. Oluşum süreci genellikle kıyıda çatlaklar oluştuğunda başlar daha sonra çökmesine ve serbest duran kayaların oluşmasına neden oluyor. Sonunda deniz kayalıklarını oluşturan süreç aynı zamanda çökmesine de neden oluyor. Dünyanın en muhteşem deniz kayalıkları doğa tutkunları için birer seyahat rotası.

Dünyanın En Muhteşem Deniz Kayalıkları

10. Eski Harry Kayaları

Eski Harry Kayaları İngiltere’nin güneyindeki Dorset kıyısında bulunan iki kalker yığını. Kayalar Jurassic Coast’un doğu ucunu işaretlemekte. Buradaki uçurumlar çoğunlukla tebeşirden oluşur ve bazıları çakmaktaşı bantları ile dolu. Deniz kayaları sürekli deniz tarafından aşınmakta ve bu nedenle sürekli değişen bir özellikteler. 18. yüzyılda insanlar anakaradan denize en yakın uçtaki Old Harry’ye kadar yürüyebiliyorlardı.

9. Lange Anna

Lange Anna kuzeyde bulunan küçük Alman adası Heligoland’ın ünlü simgelerinden biri. Ada çok daha genişti ancak dalgalar yavaş yavaş kayaların çoğunu deniz seviyesinin üstüne taşıdı. Dalgalar mağaralar ve alttaki kemerlerle dar yarımadalar gibi güzel oluşumlar yarattı. Böyle bir kemer çöktüğünde deniz kayası kaldı. 47 m yükseklik 1868’de doğal bir kemerin çökmesinin sonucu. İlkbaharda kayayı üreme amacıyla doluşan deniz kuşları kuşatıyor.

8. Yelken Kaya

Parus Kaya (veya Yelken Kaya) Rusya’da Karadeniz kıyısında bulunan büyük bir kumaşı kayası. Kayanın boyutları oldukça dikkat çekici. Deniz kayası yalnızca 1 m’den biraz daha kalın iken, yaklaşık 25 m yüksekliğinde ve yaklaşık 20 metre uzunluğunda. Kayanın biçimi bu nedenle sıklıkla bir gemi yelkeninin siluetini andıran bir şekilde tarif ediliyor ve dolayısıyla takma adını buradan alıyor. Kayanın yüzeyinde muhtemelen Kafkas Savaşı sırasında topçu ateşi ile yaratılan bir delik var.

7. Kicker Rock

Uyuyan Aslan ya da León Dormido olarak da bilinen Kicker Rock Galápagos takımadalarının en doğusundaki Isla San Cristobal’ın batı tarafında kayalık bir oluşum ve popüler dalış bölgesi. Kayalar günümüzde ikiye bölünmüş bir lav konisinin kalıntılarını belli ediyor. Çekiç başları ve Galápagos köpek balıklarını çeken iki kayadan geçen hafif bir akım var. Kicker Rock da büyük bir deniz kuşları kolonisine ev sahipliği yapıyor.

6. Bako Deniz Kayası

Bako Milli Parkı Borneo Adası’nda, doğu Malezya’nın bir eyaleti olan Sarawak’ta bulunuyor. Kumaşının milyonlarca yıllık erimesiyle dik uçurumlar, muhteşem deniz kayalıkları ve kumlu koylara uzanan bir sahil şeridi oluştu. Bako Milli Parkı’nın en ünlü simgesi Pandan Kecil’in güzel kumsalının önünde suyun içinden çıkan bir kobra kafasını andıran deniz kayası. Parkta ayrıca büyük burunları ile bilinen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan fil maymunları ev sahipliği yapıyor.

5. Haystack Rock

Haystack Rock Oregon eyaletindeki Cannon Plajı’nda bulunan 72 metrelik bir deniz kayası. Kayalık püsküllü kutup martısı, martı ve karabatak da dahil olmak üzere birçok kuşa ev sahipliği yapıyor. Popüler bir turistik cazibe olan kayaya gelgit sırasında yürüyerek ulaşılabiliyor. Her yıl yükselen sular kayayı sardığında ziyaretçiler Haystack Rock’ta geçici olarak sıkışıp kalıyorlar.

4. Ko Tapu

Ko Tapu Tayland Phang Nga Körfezi’nde yer alan 20 metrelik uzunluğunda bir deniz kayası. Ko Tapu James Bond filminde 1974’te Altın Tabancalı Adam’da yer aldığı için popüler bir turistik cazibe merkezi haline geldi. Bu nedenle sık sık James Bond Adası olarak da adlandırılıyor. 1997’de James Bond Tomorrow Never Dies adlı filmde Phang Nga Körfezi’ne geri döndü.

3. Kellingin ve Kinski

Kellingin Faroe Adaları’ndaki Eysturoy adasının kuzey kıyılarındaki iki deniz kayası. Risin og Kellingin ismi Dev ve Cadı anlamına geliyor ve kökenleri eski bir efsaneye atıfta bulunuyor. Dev kıyıdan daha uzaktaki 71 m yüksekliğindeki kaya ve Cadı (Kellingin) ise karaya yakın 68 m yüksekliğindeki kaya. Jeologlar şu anda iki bacak üzerinde duran Kellingin’in kış fırtınaları sırasında önümüzdeki 20-30 yıl içinde denize düşeceğini öngörüyor.

2. Hoy’un Yaşlı Adamı

Hoy’un Yaşlı Adamı İskoçya’nın Orkney Adaları’ndaki Hoy adasının batı kıyısında 137 metrelik kırmızı bir kumaşı kayası. 1600 ile 1750 yılları arasında çizilen haritalarda bu alan deniz kayaları olmayan bir burun bölgesi olarak görülüyor, böylece Yaşlı Adam muhtemelen 400 yaşın altında. Yakında çökebileceği yönünde işaretler olduğundan daha uzun yaşlanmayabilir. Deniz kayası popüler bir kaya tırmanışı destinasyonu ve ilk olarak 1966’da tırmanıldı.

1. On İki Havari

On İki Havari yağmur, rüzgâr ve vahşi denizler tarafından erozyon sonucu oluşan geniş kalker kayaları. Victoria Avustralya‘daki muhteşem Büyük Okyanus Yolu boyunca yer alıyorlar. İncil isimlerine rağmen On İki Havari oluşumunda sadece sekiz havari bulunuyor. Son zamanlarda 50 metrelik uzun boylu bir havari 2005’te çöktü. On İki Havarinin altındaki mağaralarda küçük penguenler bulunabiliyor.

Kaynak: turna.com

Benzer Yazılar

Ukrayna, 2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolar yatırım bekliyor

Ülkeler 2 yıl önce

2021 yılı içerisinde hükümet Ukrayna’daki toplam yatırımı 6.5 milyar dolar olarak beş yılın zirvesi olarak beklerken, 2025 itibariyle yıllık yabancı yatırım beklentisini 15 milyar dolara çıkardı. Bakanlar Kurulu, Ulusal Ekonomik Stratejideki göstergeyi onayladı ve 2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım obekliyor Hükümet bu yıl ise yeniden yatırım dahil olmak üzere 6.5 milyar dolarlık yabancı yatırım almayı bekliyor. Groisman: Ukrayna’nın bütünlüğü konusunda referandum olamaz Bunun son beş yıldaki en yüksek rakam olduğunu söyleyen Başbakan Denis Şmigal “2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolarlık yatırımı içeren Ulusal Ekonomik Stratejide böyle bir göstergeyi onayladık. İddialı bir hedef. Ancak çalışmalarımız sayesinde bu kesinlikle ulaşılabilir bir rakam.” dedi.https://www.ukrhaber.com/blog/ileri-ve-daha-yuksege-ukrayna-ve-turkiye-arasindaki-isbirligi-nasil-gelisiyor/embed/#?secret=d0ATtgj0fM Başbakan ekonominin gelişmesine katkı sağlayacak ve yatırımı çekecek öncelikleri şöyle sıraladı: büyük yatırım projeleri için devlet desteği yasasının uygulanması; daha fazla dijitalleşme, bürokratik yükün azaltılması ve bilişim sektörüne destek; işletmelerin özelleştirilmesi , kamu-özel ortaklıklarının geliştirilmesi ve çeşitli endüstrilerde imtiyazlar yoluyla devletin ekonomideki rolünün azaltılması; toprak reformunun tamamlanması, sulama […]

10 Adımda Vizesiz Balayı Ülkeleri ile Mutlu Bir Başlangıç Yapın

Ülkeler 2 yıl önce

Dünyanın dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen vizesiz balayı ülkeleri ile siz de mutluluğunuzu güzel bir tatil ile taçlandırabilirsiniz. Üstelik tatil hazırlıkları yaparken onlarca kağıt ve evrak işi ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. İşte, vizesiz gidilebilecek balayı yerleri ve şartları. Vizesiz Balayı Ülkeleri Listesi Mutluluğunuzu Taçlandırıyor Dünyanın en güzel ülkelerini sizin için en özel olan insanla görmek ister misiniz? Vizesiz balayı turları düzenleyen birçok gezi firması size bu imkanı sunabilir. Siz de vizesiz yurtdışı balayı otellerini değerlendirerek evlilik hayatınıza unutulmaz bir başlangıç yapabilirsiniz. İşte, birbirinden güzel vizesiz gidilecek ülkeler ve detayları. 1 – Maldivler : Vizesiz Yurtdışı Balayı Mekanları Mavinin en güzel tonu olan turkuaz suları ile Maldivler herkesin hayallerini süslüyor. Vizesiz gidilecek balayı yerleri arasında harika bir seçenek olan Maldivler Hint Okyanusu üzerinde bulunuyor. Toplamda 200 ada vee adacığın bir araya gelmesi ile oluşan bu muhteşem tatil beldesi, Türk vatandaşları için 30 güne kadar vizesiz konaklama imkanı sunuyor. 2 – Seyşeller […]

Çocuklarla Hollanda Seyahatinde Gidebileceğiniz Güzel Yerler

Ülkeler 2 yıl önce

Hollanda, tüm Avrupa’nın en büyük kültürel geleneklerinden birini barındıran bir ülkedir. Bu destinasyona seyahat ederseniz, çok çeşitli müzeleri, parkları ve ilgi çekici anıtları keşfedebilirsiniz. Aşağıda, çocuklarla Hollanda gezisinde bilmeniz gereken önemli yerleri tavsiye edeceğiz. Amsterdam Kanalları İlk zorunlu durak Amsterdam kanallarıdır. Bu şehirde 100 kilometreden fazla kanal vardır ve bu nedenle de ‘Kuzeyin Venedik’i’ olarak bilinir. Ayrıca Kanal Otobüsü olarak bilinen ve 14 duraklı tur düzenleyerek sizi şehrin en önemli müze ve turistik yerlerine bırakan bir gemi yolculuğuna da çıkabilirsiniz. Amsterdam hem yürüyerek hem de kanallarında gezinerek keyif alınması gereken bir şehir. Bunu bir tekne turu yaparak görebilirsiniz. Lahey’deki Madurodam Parkı Bu minyatür park, Hollanda’nın en ünlülerinden biridir. İçinde, ülkenin en alakalı simge yapılarını temsil eden, ölçekli olarak yapılmış çok sayıda bina ve yer vardır. Ayrıca Hollanda’nın tarihini daha iyi anlamaya yardımcı olan videolar ve multimedya kurulumlarına sahiptir. Minyatür Madurodam şehrinde havaalanları, şehirler ve küçük ölçekli tarihi binalar gelecek olan […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.