Etli Ekmek Mucizesinin Anavatanı Konya'dan Damakları Şenlendiren 13 Leziz Yemek

Etli Ekmek Mucizesinin Anavatanı Konya'dan Damakları Şenlendiren 13 Leziz Yemek

Etli Ekmek Mucizesinin Anavatanı Konya'dan Damakları Şenlendiren 13 Leziz Yemek

Mevlana, Etli ekmek ve büyük coğrafyasıyla özdeşleşmiş Konya'nın yemeklerinin Etli ekmekten ibaret olmadığı aşikardır. Daha önce duymadığınız, duysanız bile Konya'ya ait olduğunu bilmediğiniz 13 leziz yemeğe gelin birlikte göz atalım.

1.Bamya Çorbası

Genellikle düğün yemeklerinde servis edilen etli bamya çorbası, Çiçek Bamya adı verilen küçük kurutulmuş bamyalar ile hazırlanmış, yağlı, lezzetli bir çorbadır. Çiçek Bamyanın fiyatı fazla olsa da yörede oldukça sevilen bir yemektir.

2.Fırın Kebabı

Ovalarda otlatılmış kuzu ve koyun etiyle hazırlanan bu yemek zahmetli ve bir o kadar da lezzetli bir yemektir. Genellikle kuzu ve koyunun ön kol ve kaburgalarından hazırlanan fırın kebabı, kuzu için 3-4, koyun içinse 7-8 saat pişme süresi ön görülür.

3.Mevlana Böreği

Muska şeklinde hazırlanmış küçük yufkaların içine kıyma, maydanoz ve soğan harcını doldurarak hazırlanmış çay yanında ikram edilen aperatif bir yiyecektir.

4.Arabaşı Çorbası

Haşlanmış tavuğun terbiye edilip salça ve pul biber ile süslenip çorba haline getirildiği bu çorbayı ilginç kılan, yanında dörtgen şeklinde ikram edilen cıvık hamurdur. Çorbanın acısını alan ve doygunluk hissi veren bu hamur ile birlikte ikram edilen arabaşı çorbası, bamya çorbasının adeta ikizi gibidir.

5.Papara

Bayat ekmekler yoğurtlu özel sosuyla ikram edilen tereyağı ile lezzetin doruğuna ulaşan bu yemek, İftar sofralarını vazgeçilmezi haline gelmiştir.

6.Tirit

Yine bayat ekmeklerle hazırlanan bu yemek, haşlanmış kemik suyu ile ıslanmış ekmeklerin sofralarımıza sunulmuş halidir.

7.Su Böreği

Elde açılan yufkaları sıcak suya batırarak, arasına peynir, kıyma gibi malzemeler konularak kat kat hazırlanan bu börek lezzetli olduğu kadar zahmetli bir börektir.

8.Çebiç

Tandır adı verilen özel bir ocakta saatlerce pişen ve lokum kıvamına gelen bu kuzu etinin bulgur pilavı ile birleştiği çebiç yine maliyetli, zahmetli bir o kadar da lezzetli bir yemektir.

9.Kaygana

Un, süt ve kabartma tozu ile hazırlanan içinin isteğe göre malzemelerle doldurulduğu kahvaltılık bir atıştırmalıktır.

10.Mevlana

Etli ekmek gibi pide şeklinde sunulan nispeten daha küçük ebatlarda olan Mevlana etli ekmeğin aksine peynir ve kıymanın iç harcı oluşturduğu bir pide şeklidir.

11.Sac Arası

Bu nefis yemeklerden farklı olarak, eskilerde iki sac arasında yapılan bu tatlı yoğun fıstık ve şerbetiyle tatlı sevenleri adeta mest ediyor.

12.Höşmerim

İrmik ve kaymağın buluştuğu bu hafif tatlı çay yanında olmazsa olmazlar arasındadır.

13.Topalak Çorbası

Top haline getirilmiş tavuk parçalarının salça ile terbiye edilerek meydana gelmiş besleyici ve iştah açıcı çorbalar arasında yerini almaktadır.

 

* Kaynakca Gösterilmeden Kullanılması Yasaktır ! 

Düşüncen Nedir ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0