FRANSIZ MUTFAĞININ SIRLARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Yemeği yapmanın da yemenin de bir sanat olduğu gerçeği, henüz tüm dünyada kabul görmüş olmasa da, kimi ülkelerde çok eski tarihlerden beri bu aktivitenin hayatın en önemli parçası olarak görüldüğünü söyleyebiliriz. Eski tarihlerden beri yemek yeme ve yapma sanatına gereken ilgiyi gösteren ülkelerin mutfağının dünya çapında bir popülariteye sahip olmasının da nedeni de muhtemelen budur. Bu ülkelerde yemeğe gösterilen özenin sadece halk tarafından değil, yöneticiler tarafından da gösterildiğini tarih kitaplarında görmek, bir ülkeye özgü yemek kültürünün gelişiminde tarihsel arka planın ne derece etkili olduğunu gösteren başka bir ayrıntıdır. Dünyaca ünlü Osmanlı mutfağından beslenen Türk Mutfağının hünkar beğendi ve vezir parmağı gibi isimlerle anılan yemeklere sahip olması, İtalyan mutfağının en ünlü yemeği olan pizzanın bir kraliçe ismiyle anılması, Fransa’da Napolyon Bonapart’ın yetenekli aşçıları ödüllendirmesi gibi durumlar bu tarihsel arka planın en güzel örnekleridir.  HAMUR İŞİ VE PEYNİR Her ülkenin mutfağını karakterize eden bir menü vardır. Bu konuda Fransız mutfağını temsil eden […]

FRANSIZ MUTFAĞININ SIRLARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Yemeği yapmanın da yemenin de bir sanat olduğu gerçeği, henüz tüm dünyada kabul görmüş olmasa da, kimi ülkelerde çok eski tarihlerden beri bu aktivitenin hayatın en önemli parçası olarak görüldüğünü söyleyebiliriz. Eski tarihlerden beri yemek yeme ve yapma sanatına gereken ilgiyi gösteren ülkelerin mutfağının dünya çapında bir popülariteye sahip olmasının da nedeni de muhtemelen budur. Bu ülkelerde yemeğe gösterilen özenin sadece halk tarafından değil, yöneticiler tarafından da gösterildiğini tarih kitaplarında görmek, bir ülkeye özgü yemek kültürünün gelişiminde tarihsel arka planın ne derece etkili olduğunu gösteren başka bir ayrıntıdır.

Dünyaca ünlü Osmanlı mutfağından beslenen Türk Mutfağının hünkar beğendi ve vezir parmağı gibi isimlerle anılan yemeklere sahip olması, İtalyan mutfağının en ünlü yemeği olan pizzanın bir kraliçe ismiyle anılması, Fransa’da Napolyon Bonapart’ın yetenekli aşçıları ödüllendirmesi gibi durumlar bu tarihsel arka planın en güzel örnekleridir. 

HAMUR İŞİ VE PEYNİR

Her ülkenin mutfağını karakterize eden bir menü vardır. Bu konuda Fransız mutfağını temsil eden yiyeceğin de peynir olduğunu söyleyebiliriz. Tam bir peynir cenneti olan Fransa’da bu yiyeceğin yüzlerce çeşidini bulmak mümkün. Peynir çeşitliliğinin ve kalitesinin oldukça üst seviyede olması, peynirle harmanlanan yemek çeşitlerinin de olabildiğince artmasına neden olmuş. Örneğin makarna en çok peynir ile tüketilen yemekler arasında. Ayrıca ünlü Fransız şaraplarıyla birlikte en çok tüketilen meze de yine peynir. Fransız mutfağında peynir kadar egemen bir diğer yemek grubu ise hamur işidir. İyi bir Fransız aşçının hamur ile harikalar yaratacağını gönül rahatlığıyla söylemek mümkün. Hamur işi çeşitliliğinden kaynaklı çok fazla ekmek türünün bulunması da Fransız mutfağının karakteristik özelliklerinden biridir.

Fransiz_mutfagi (1)

ŞARAP HER ÖĞÜNE EŞLİK EDER

Fransız yemek kültürü kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olmak üzere temel olarak 3 öğünden oluşur. Sabah kahvaltısında tereyağlı ya da reçelli kruvasan ve kahve dışında pek bir şey tüketmeyen Fransızlar, bu boşluğu öğle ve akşam yemeğine gösterdikleri özenle telafi ediyor. Kırsal bölgelerde 2 saat civarı süren öğle yemekleri büyük kentlerde yavaş yavaş yerini hızlı tüketime bıraksa da, akşam yemeği hala ülkenin her yerinde en özel öğün olarak görülüyor ve ortalama 2-3 saat sürüyor. Uzun süren bu öğünlerde en çok tüketilen yemek türleri ise kırmızı ve beyaz et. Bu açıdan diğer dünya mutfakları ile benzerlik gösterse de, yapım yöntemi ile farklılaşıyor. Kırmızı ve beyaz etlerin mümkün olduğunca az pişirilmesi ve genelde şarapla marine edilmesi Fransız mutfağının en ayırıcı özelliği. Öğle ve akşam yemeklerinde tüketilen yemek ne olursa olsun yanında içecek olarak şarap tüketilmesi de yine Fransız yemek kültürüne özgü durumlardan. Ayrıca genelde peynir ve şarap tüketilen ikindi atıştırmaları da bir öğün olarak kabul edilmese de ülke genelinde oldukça yaygındır.

fransiz-sarap

FARKLILIK EN ÖNEMLİ AYRINTI

Fransız mutfağının, en önemli özelliklerinden biri ülkenin farklı bölgelerine gidildikçe yemek türlerinin büyük farklılıklar göstermesi. Bu durum birçok coğrafyada kültürel nedenlerle benzerlik gösterse de, Fransa’da bu farklılığın bilinçli bir tercih olduğunu söylemek mümkün. Fransızlara göre herhangi bir şeyin kalitesini belirleyen en önemli unsur o şeyin farklılığı ve özgünlüğü. Fransız mutfağında bu anlayış sadece yemek yapımında hakim değil. Aynı bakış açısının şarap üretiminde de geçerli olduğunu görmek mümkün. Öyle ki, yan yana yer alan iki üzüm bağından elde edilen şarapların tadı birbirinden oldukça farklı olabiliyor.

KÜÇÜK AYRINTILAR VE SUNUMDAKİ İNCELİKLER

Fransa’da sadece yemekle ilgili azımsanmayacak düzeyde okul bulunduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda üniversitelerde bulunan gastronomi kürsüleri de, temel bilimler kadar değer görür. Bu okullarda ve bölümlerde en çok vurgulanan şey ise yemeğin kalitesini ve lezzetini belirleyen en önemli unsurun küçük ayrıntılar ve sunumdaki özen olduğudur. Bu nedenle deneyimli Fransız aşçıları son dakika eklenecek küçük bir bitkinin dahi yemekte olağanüstü değişikliklere neden olacağını oldukça iyi bilmektedir. Ve yine oldukça iyi bilinen bir ayrıntı da çok lezzetli olmayan bir yemeğin dahi sunumdaki titizlik nedeniyle olduğundan daha iyi görünmesinin sağlanabileceğidir.

Fransiz_mutfagi (2)

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.