FRANSIZ MUTFAĞININ SIRLARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Seyahat İpuçları

Yemeği yapmanın da yemenin de bir sanat olduğu gerçeği, henüz tüm dünyada kabul görmüş olmasa da, kimi ülkelerde çok eski tarihlerden beri bu aktivitenin hayatın en önemli parçası olarak görüldüğünü söyleyebiliriz. Eski tarihlerden beri yemek yeme ve yapma sanatına gereken ilgiyi gösteren ülkelerin mutfağının dünya çapında bir popülariteye sahip olmasının da nedeni de muhtemelen budur. Bu ülkelerde yemeğe gösterilen özenin sadece halk tarafından değil, yöneticiler tarafından da gösterildiğini tarih kitaplarında görmek, bir ülkeye özgü yemek kültürünün gelişiminde tarihsel arka planın ne derece etkili olduğunu gösteren başka bir ayrıntıdır.

Dünyaca ünlü Osmanlı mutfağından beslenen Türk Mutfağının hünkar beğendi ve vezir parmağı gibi isimlerle anılan yemeklere sahip olması, İtalyan mutfağının en ünlü yemeği olan pizzanın bir kraliçe ismiyle anılması, Fransa’da Napolyon Bonapart’ın yetenekli aşçıları ödüllendirmesi gibi durumlar bu tarihsel arka planın en güzel örnekleridir. 

HAMUR İŞİ VE PEYNİR

Her ülkenin mutfağını karakterize eden bir menü vardır. Bu konuda Fransız mutfağını temsil eden yiyeceğin de peynir olduğunu söyleyebiliriz. Tam bir peynir cenneti olan Fransa’da bu yiyeceğin yüzlerce çeşidini bulmak mümkün. Peynir çeşitliliğinin ve kalitesinin oldukça üst seviyede olması, peynirle harmanlanan yemek çeşitlerinin de olabildiğince artmasına neden olmuş. Örneğin makarna en çok peynir ile tüketilen yemekler arasında. Ayrıca ünlü Fransız şaraplarıyla birlikte en çok tüketilen meze de yine peynir. Fransız mutfağında peynir kadar egemen bir diğer yemek grubu ise hamur işidir. İyi bir Fransız aşçının hamur ile harikalar yaratacağını gönül rahatlığıyla söylemek mümkün. Hamur işi çeşitliliğinden kaynaklı çok fazla ekmek türünün bulunması da Fransız mutfağının karakteristik özelliklerinden biridir.

Fransiz_mutfagi (1)

ŞARAP HER ÖĞÜNE EŞLİK EDER

Fransız yemek kültürü kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olmak üzere temel olarak 3 öğünden oluşur. Sabah kahvaltısında tereyağlı ya da reçelli kruvasan ve kahve dışında pek bir şey tüketmeyen Fransızlar, bu boşluğu öğle ve akşam yemeğine gösterdikleri özenle telafi ediyor. Kırsal bölgelerde 2 saat civarı süren öğle yemekleri büyük kentlerde yavaş yavaş yerini hızlı tüketime bıraksa da, akşam yemeği hala ülkenin her yerinde en özel öğün olarak görülüyor ve ortalama 2-3 saat sürüyor. Uzun süren bu öğünlerde en çok tüketilen yemek türleri ise kırmızı ve beyaz et. Bu açıdan diğer dünya mutfakları ile benzerlik gösterse de, yapım yöntemi ile farklılaşıyor. Kırmızı ve beyaz etlerin mümkün olduğunca az pişirilmesi ve genelde şarapla marine edilmesi Fransız mutfağının en ayırıcı özelliği. Öğle ve akşam yemeklerinde tüketilen yemek ne olursa olsun yanında içecek olarak şarap tüketilmesi de yine Fransız yemek kültürüne özgü durumlardan. Ayrıca genelde peynir ve şarap tüketilen ikindi atıştırmaları da bir öğün olarak kabul edilmese de ülke genelinde oldukça yaygındır.

fransiz-sarap

FARKLILIK EN ÖNEMLİ AYRINTI

Fransız mutfağının, en önemli özelliklerinden biri ülkenin farklı bölgelerine gidildikçe yemek türlerinin büyük farklılıklar göstermesi. Bu durum birçok coğrafyada kültürel nedenlerle benzerlik gösterse de, Fransa’da bu farklılığın bilinçli bir tercih olduğunu söylemek mümkün. Fransızlara göre herhangi bir şeyin kalitesini belirleyen en önemli unsur o şeyin farklılığı ve özgünlüğü. Fransız mutfağında bu anlayış sadece yemek yapımında hakim değil. Aynı bakış açısının şarap üretiminde de geçerli olduğunu görmek mümkün. Öyle ki, yan yana yer alan iki üzüm bağından elde edilen şarapların tadı birbirinden oldukça farklı olabiliyor.

KÜÇÜK AYRINTILAR VE SUNUMDAKİ İNCELİKLER

Fransa’da sadece yemekle ilgili azımsanmayacak düzeyde okul bulunduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda üniversitelerde bulunan gastronomi kürsüleri de, temel bilimler kadar değer görür. Bu okullarda ve bölümlerde en çok vurgulanan şey ise yemeğin kalitesini ve lezzetini belirleyen en önemli unsurun küçük ayrıntılar ve sunumdaki özen olduğudur. Bu nedenle deneyimli Fransız aşçıları son dakika eklenecek küçük bir bitkinin dahi yemekte olağanüstü değişikliklere neden olacağını oldukça iyi bilmektedir. Ve yine oldukça iyi bilinen bir ayrıntı da çok lezzetli olmayan bir yemeğin dahi sunumdaki titizlik nedeniyle olduğundan daha iyi görünmesinin sağlanabileceğidir.

Fransiz_mutfagi (2)

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle