Hangi uçağın pencereleri daha geniş?

Seyahat İpuçları

Havayolu ile seyahat eden yolcuların çoğunluğu cam kenarında oturmak istiyor. Peki, hangi uçakların pencereleri daha geniş?

Havacılık sektöründeki gelişmelerle ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, uçak tasarımları da hızlı bir şekilde değişmekte. Bilindiği gibi uçak pencereleri basınçtan dolayı köşeli olarak imal edilmez. Yuvarlak hatlara sahip pencereler oluşan basıncı dağıtarak tek bir noktada toplayıp tehlike oluşturmaz.

Havayolu ile seyahat eden yolcuların çoğunluğu cam kenarında oturmak istiyor. Elbette ki geniş pencereler görüş açısının daha fazla olmasını sağlayacak. Hemen hemen çoğu pencere aynı gibi gözükse de boyut olarak farklılıklar var.

Şu anda aktif olarak kullanılan uçaklar arasında ki en büyük pencereye sahip uçak Boeing 787 tipi. Uçağın pencere boyutları 10.7×18.4 inç. İkinci en büyük pencereli uçak tipi ise Boeing 777 tipleri. 10×15 inçlik bir pencere yapısına sahip.

Boeing’in dar gövdede kullanılan popüler uçağı 737 tipinde ise 9×12,5 inçlik pencereler kullanılıyor.

Airbus’ta ise en büyük pencereler yeni A220 tipi uçaklarında 11×16 inç olarak bulunuyor. A350 de ise 13,5×9,5 inçlik pencereler kullanılıyor. A330 ve A340 modellerinde ise 12.3×9 inçlik pencereler bulunuyor. A380 modellerinde ise şaşırtıcı bir şekilde daha büyük gözükmesine rağmen bu durum pencerenin çerçevesinden kaynaklanmaktadır.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle