İLGİNÇ BİR SEYAHAT DENEYİMİ: DARK TOURISM -2

Gezi Rehberi

Literatüre Dark Tourism ismiyle geçmiş olan bu seyahat türü, savaşların, ölümlerin ve acıların yaşanmış olduğu yerlere yapılan turistik gezileri kapsıyor. Dünya genelinde büyük ilgi gören Dark Tourism kapsamında milyonlarca ziyaretçi tarihte acıların ve hüzünlerin yaşandığı bu seyahat noktalarına ziyaretler düzenliyorlar. İşte size bu farklı seyahat deneyimini sürdürebileceğiniz diğer seyahat noktaları;

BOSNA ANIT MEZARLARI

Yugoslavya İç Savaşı sırasında yaşanan toplu katliamlar ve NATO güçlerinin ağır bombardımanı sonrası Srebrenica ve Saraybosna adeta hayalet bir şehire dönmüştür. 1992 -1995 yılları arasında süren savaş sonrası yüzbinlerce insan hayatını kaybetmiş, hayatta kalanlar ise yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalmıştır. Savaşın izlerini hala üzerinde taşıyan ülkede birçok anıt mezar bulunmakta. Srebrenica yakınındaki Potiçari köyünde bulunan anıt mezar, Aliya İzzetbegoviç’in mezarının bulunduğu Kovaçi Şehitliği ve savaşın simgelerinden biri haline gelen Mostar Köprüsü insanlık dramına tanıklık eden yerlerin başında geliyor. Savaş sırasında bombalanan Mostar Köprüsü’nün taş blokları şehrin çeşitli noktalarında sergilenmektedir.

bosna_anit


WATERLOO MEYDANI

Avrupa tarihinin kırılma noktalarından biri olan Waterloo Savaşı 1815 yılında Prusya destekli İngiltere ve Napolyon önderliğindeki Fransa orduları arasında gerçekleşmiştir. 80 bin askerin 6 saat boyunca savaştığı Belçika’nın Waterloo Meydanı’nda savaş sonrası yaklaşık 40 bin ceset bulunmaktaydı. Belçika’nın başkenti Brüksel’e 12 km uzaklıkta bulunan Waterloo Meydanı’nda her yıl savaşın yıldönümü olan 12 Haziran tarihinde temsili bir savaş canlandırılıyor. Binlerce turistin ilgiyle izlediği temsilde savaş sırasında giyilen kıyafetler ve kullanılan silahlarla canlandırma yapılıyor. Waterloo Meydanı’nın ortasına savaşı temsilen 1826 yılında doldurma bir tepe yapılmış ve üzerine 31 ton ağırlığında 4.5 metre yüksekliğinde cesareti simgeleyen bir aslan heykeli inşa edilmiştir.

waterloo


POMPEI

Pompei, İtalya’nın Napoli kenti yakınlarında bulunan bir şehir. Antik Roma döneminde Vezüv Yanardağı’nın püskürmesi sonucu lavlar altında kalan Pompei bir anda tarihten silinmiştir. MS. 79 yılında gerçekleşen bu felaket sonucu yaklaşık 200 bin kişinin öldüğü kaydediliyor. Lavların etkisiyle üzeri örtülen kent 1748 yılında yapılan arkeolojik kazılar sonucunda gün yüzüne çıkarılmıştır. Pompei şehrinde yapacağınız gezilerde kül ve lavlar nedeniyle muhafaza edilmiş olarak kalan taşlaşmış cesetleri görebilirsiniz. Yapılan kazılar sonucu bulunan kalıntıların büyük bir çoğunluğu ise Napoli Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

pompeii


PONT DE L’ALMA TÜNELİ

Paris’te bulunan Pont de l’Alma tüneli Prenses Diana’nın hayatını kaybettiği yer.  1997 yılında magazin muhabirlerinden kaçarken tünelin içerisinde trafik kazasında hayatını kaybeden Prenses Diana’nın ölümü dünya gündemini uzun süre meşgul etmiş, İngiltere’de 6 gün yas ilan edilmişti. Diana’nın hayatını kaybettiği Alma-Marcau’daki tünel turistlerin uğrak yerlerinden biri haline gelmiş durumda. Tünele yakın duvarlarda Diana anısına birçok yazı ve resim bulunuyor.

diana


ELM CADDESİ, DALLAS

ABD Başkanı J.F.Kennedy 1963 yılında Dallas’ta Elm Caddesi’nde konvoy eşliğinde ilerlerken açılan ateş sonucu suikaste kurban gitmiştir. Başından ve ensesinden vurularak hayatını kaybeden Kennedy’nin vurulduğu caddenin ortasında 200 metre aralıklarla iki işaret bulunur. Bu noktalar başkanın kurşunlandığı yerleri işaret eder. Birçok turist için cadde üzerindeki bu işaretler fotoğraf çekilme noktasıdır. Elm Caddesi üzerinde bulunan kitap deposu binasının altıncı katı Kennedy’e ateş açılan yerdir. Dallas Valiliği tarafından müzeye çevrilen depoda birçok komplo teorisine konu olan Kennedy suikastiyle ilgili belgelere ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

elm_street

 Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle