İngiltere vizesi nasıl alınır ? İngiltere vizesi rehberi

Schengen bölgesi dışında kalan bir Avrupa Birliği ülkesinden kendi prosedürüyle vize almak kulağa tuhaf gelse de, Birleşik Krallık’ın detaycı yapısını bu konuda da hissediyoruz. Biraz efor sarf ettiren İngiltere vizesini almak elbette imkansız değil! 2016 yılından bu yana gündemine BREXIT’i oturtan İngiltere, bu gelişmeden önce de kendi para birimini ve vize politikasını uygulayarak aslında Avrupa Birliği’ne belirli oranda dahil olduğunu gösteriyordu. Şu günlerde dış politikadaki en sıcak haberlerin baş aktörü olan Birleşik Krallık’ın vize prosedürünün biraz zahmetli olduğu doğru, ama büyütülecek kadar da zor değil. İngiltere vize başvurusu nasıl yapılır? İngiltere başvuru listesi © Nicole Harrington Öncelikle İngiltere vizesi resmi başvuru sitesine girip buradan bir hesap açmak gerekiyor. Ardından çıkacak olan formu eksiksiz doldurmak gerekiyor. Başvuru formu doldurulduktan sonra, randevu için tarih seçiliyor ve vize ücreti ödeniyor. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra kayıtlı mail adresine bir takip numarası gönderiliyor. Bunu saklamakta fayda var. Çünkü tüm başvuru süreci bittikten sonra vize sorgulaması bu numarayla […]

İngiltere vizesi nasıl alınır ? İngiltere vizesi rehberi

Schengen bölgesi dışında kalan bir Avrupa Birliği ülkesinden kendi prosedürüyle vize almak kulağa tuhaf gelse de, Birleşik Krallık’ın detaycı yapısını bu konuda da hissediyoruz. Biraz efor sarf ettiren İngiltere vizesini almak elbette imkansız değil!

2016 yılından bu yana gündemine BREXIT’i oturtan İngiltere, bu gelişmeden önce de kendi para birimini ve vize politikasını uygulayarak aslında Avrupa Birliği’ne belirli oranda dahil olduğunu gösteriyordu.

Şu günlerde dış politikadaki en sıcak haberlerin baş aktörü olan Birleşik Krallık’ın vize prosedürünün biraz zahmetli olduğu doğru, ama büyütülecek kadar da zor değil.

İngiltere vize başvurusu nasıl yapılır?

İngiltere vizesi nasıl alınır? 2019 İngiltere vizesi rehberi

İngiltere başvuru listesi © Nicole Harrington

 1. Öncelikle İngiltere vizesi resmi başvuru sitesine girip buradan bir hesap açmak gerekiyor.
 2. Ardından çıkacak olan formu eksiksiz doldurmak gerekiyor.
 3. Başvuru formu doldurulduktan sonra, randevu için tarih seçiliyor ve vize ücreti ödeniyor.
 4. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra kayıtlı mail adresine bir takip numarası gönderiliyor. Bunu saklamakta fayda var. Çünkü tüm başvuru süreci bittikten sonra vize sorgulaması bu numarayla yapılıyor.
 5. Bu arada İngiltere vizesi ücretinin ödendiğine dair ekran görüntüsünü, başvuru formunu ve randevu bildirimini de çıktı olarak alıp evrak dosyasına eklemek gerekiyor.

İngiltere vizesi nereden alınır? İngiltere vizesi ne kadar?

İngiltere kısa süreli vizeyi konsolosluktan şahsi başvuruyla kabul etmiyor. Bunun yerine yetkilendirdiği vize başvuru merkezleriyle bu işlemleri yürütüyor. İngiltere kısa süreli turist vizesi ücreti 6 aylık 113 Dolar.

İngiltere turist vizesi en kolay nasıl alınır?

Maalesef bunun evrakların yeterli olmasından başka bir yolu bulunmuyor. Ancak formu eksiksiz doldurup, finansal gelirlerinin yeterli olduğunu kanıtlayıp, bir de sigortalı işinle ülkende yerleşik olduğunu ispat edersen şansının artacağı bir gerçek.

İngiltere vizesi için gerekli evraklar neler?

 • En az 6 ay geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar.
 • Biyometrik iki fotoğraf.
 • Banka hesaplarının 6 aylık dökümü, maaş bordroları ve maddi durumu gösteren diğer belgeler.
 • Adli sicil kaydı.
 • Vukuatlı nüfus örneği.
 • Seyahat detaylarının yazdığı vize talep dilekçesi.
 • Konaklama ve uçak rezervasyonları.

İngiltere vize çeşitleri neler?

İngiltere vizesi nasıl alınır? 2019 İngiltere vizesi rehberi

Vizeye başvurmadan önce vize çeşitlerine göz at © Anna Dziubinska

Ziyaretçiler için turistik vize, iş amaçlı vize, aile ziyareti amaçlı vize, evlilik ya da eş tescili amaçlı vize ve tıbbi tedavi amaçlı vize ile öğrenciler için İngiltere vizesi bulunuyor.

Bunun yanı sıra çalışma vizeleri de var. Ender yetenek sahipleri, girişimciler, yatırımcılar ve İngiltere okullarından mezun yatırımcılar, vasıflı işçi, din adamları, şirket içi transfer, sporcular, geçici işçi, staj, değişim programı, sanatçılar, hayır kurumu gönüllüleri, uluslararası sözleşmelere dayalı programlar, özel ev hizmetlileri, yurtdışındaki gazete, haber ajansı ve yayın kuruluşu temsilcileri ile merkezi Türkiye’de olan şirket personelinin İngiltere’de çalışacak görevlileri için ayrı prosedürler bulunuyor.

Ayrıca İngiltere ve Türkiye arasında Ankara Antlaşması Vizesi de uygulanıyor.

Bu antlaşma ile İngiltere’de iş kurmak isteyen Türk vatandaşlarına açık çalışma vizesi veriliyor. Yalnız bunun için iki kural var:

İlk olarak eğer şirket yeni kurulacaksa iş planının profesyonel olması gerekli. Fakat kurulu bir şirkete ortak olunacaksa, son iki yılın karlılığını gösteren bilançolar isteniyor. Burada kar-zarar dengesi inceleniyor.

İkinci kural ise şirket için yeterli miktarda sermayeye, eğitime ve deneyime sahip olmak… Bunun için de tüm iş ve eğitim hayatı ile finansal kaynakların ve İngilizce yeterliliğin belgelenmesi zorunlu.

İngiltere öğrenci vizesi nasıl alınır?

İngiltere öğrenci vizeleri iki grupta veriliyor. Bunlardan birincisi, 6-11 aya kadar kurslar için alınan öğrenci ziyaretçi vizesi… Bu vize kısa süreli olduğu için herhangi bir puan ya da derece aranmıyor. Normal başvuruyla süreç ilerliyor.

Diğeri de Tier 4 Genel Öğrenci ve Tier 4 Çocuk Öğrenci Vizesi… Lisans, master, doktora programlarının yanı sıra ileri ve uzun süreli İngilizce öğrenimi almak isteyenler bu vize türüne tabi tutuluyorlar.

Tier 4’te başlangıç olarak, puana dayalı bir sistem olduğu için tescil edilmiş akredite bir okuldan CAS belgesi çıkartılması zorunlu tutuluyor. Ardından CAS’ta yazılanlara uygun olarak, İngiltere’de zorlanmadan yaşanabilecek kadar finansal kaynağı öğrencilerin kendilerinin ya da ailelerinin hesabında göstermeleri gerekiyor.

Bonus: İngiltere vizesi neden reddedilir?

Geçmişte özellikle Tier 4 vizesinin kötü amaçlı kullanımına karşın İngiltere tarafından sıkı kurallar getirildi. Dolayısıyla özellikle öğrenci vizelerinde ve aslında tüm ziyaretçi vizelerinde detaylar incelenmeden başvuru yapıldığında ret almak ne yazık ki kaçınılmaz oluyor.

Bunun için başvurudan önce istekleri tam anlamıyla kavrayıp, geç kalmadan evrak toplama işine girişmen yararlı olacaktır.

İngiltere vizeni aldıysan sıra seyahat planlarını yapmaya geldi.

 

 

Kaynak : Momondo.com.tr Blog

Benzer Yazılar

Almanya için vize şartları değişti

Vize rehberi 3 yıl önce

Alman Dışişleri Bakanlığı ve Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından Ekim ayının sonlarında güncellenen “vize şartları”na göre yeni kurallar getirildi. Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, vize almak isteyenler, yasal vize işlemlerini yapan sekiz ayrı iDATA merkezine parmak izini verecek. Vizeye şahsen başvuru bir şart haline geldi. Son 59 ay içinde vize için başvurmuş ve parmak izi vermiş olanların şahsen başvurması gerekmeyecek. Aciliyet şartı Türk vatandaşlarına verilecek vizede, koronavirüs döneminde başlatılan “aciliyet” şartı kalıcı oldu. Buna göre, acil durumlar nedeniyle (doğum, ölüm, zorunlu iş seyahati, evlilik), AB’nin tanıdığı aşıdan olanlar vize alabilecek. Aşısı tam olmayanlar, PCR testi ve karantina koşuluyla, aciliyeti ispatlayarak vize alabilecek. Acil işi olmayanlar sadece aşılı ise gidebilecek. Vizesi olup da, istenilen aşısı olmayanlar Türkiye’den uçağa alınmayacak. Geçerli aşılar İki Çin aşısı ya da iki Rus aşısı olan, aciliyet yoksa Alman vizesi alamayacak. Aciliyet varsa, sadece bu aşıdan yaptırmış olanlar, “test- karantina- test” yükümlülüğü ile gidebilecek. İki Sinovac, bir BioNTech […]

Ukrayna Vize ücretleri azaltıldı !

Vize rehberi 4 yıl önce

Ukrayna’ya Türk vatandaşları pasaportsuz ve vize gerekmeden turist olarak seyahat edebilmektedirler. Turist olarak seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız 180 gün içerisinde 90 gün kalma hakkına sahiptirler. 90 günden fazla kalmak istediğiniz zaman eğer geçerli sebepleriniz var ise (çalışmak, evlilik, öğrencilik, gönüllü projeleri vb.) 90 günlük D tipi vizeye başvurabilirsiniz. Vize çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.  Ukrayna’ya d tipi vize alacak vatandaşlarımız 2018-2019 yılları arasında 85$ vize ücreti ödemekteydiler. 29 Kasım 2019 tarihi itibari ile Ukrayna’ya alınacak D tipi çalışma vizesi, D tipi aile birleşimi vizesi ve D tipi öğrenci vize ücretleri 65$ olarak belirlendi. Hızlı vize işlemleri için daha önceden 170$ olarak belirlenen vize ücreti ise 130$’a düşürüldü. Ukrayna’da D tipi vize almak isteyenlerin öncelikle hangi D tipi vize çeşidini almak istiyor ise o vize çeşidinin temel gerekliliğini yerine getirmesi gerekir. Bu temel gereklilij ise D tipi çalışma vizesi almak isteyenler için çalışma izni, D tipi evlilik dolayısı ile aile birleşimi vizesi almak isteyenler için evlilik […]

Avusturya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize rehberi 4 yıl önce

Avrupa’nın en güzel ülkelerinden olan Avusturya‘ya bir seyahat planınız varsa öncelikli olarak zorlu bir süreçten geçerek vize almanız gerekmektedir. Seyahat planı olanların en çok aradıkları konuların başında ise “Avusturya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?” sorusu gelmektedir. Bu yazımızda sorunsuz bir şekilde vize almanız için vize başvurusunda yanınızda bulundurmanız gereken evrakları sizler için listeledik. Öncelikle şunu da belirtmek isteriz ki bir ülkeye yapacağınız vize başvurusunun çeşitli şekilleri vardır. Örneğin okumak için, çalışmak için, aile ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek ya da tamamen gezi amaçlı olmak üzere başvuruda bulunabilirsiniz. Tabii her başvuru şeklinin ayrıca ilave belgeleri olacaktır. Bu nedenle Avusturya vizesi başvuru evraklarını; ortak evraklar, aile ve arkadaş ziyareti vizesi ve çalışma durumuna göre evraklar olarak üç kategoride listeleyeceğiz. Ortak Evraklar 1. Pasaport Başvurular için ilk şart tahmin edebileceğiniz gibi halihazırda elinizde bir pasaportun olmasıdır. Burada dikkat etmeniz gereken hususlar ise pasaportunuzda en az iki sayfanızın boş olması ve seyahat bitiminden sonra pasaportunuzun en az üç […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.