İSPANYA’NIN EN ÜNLÜ FESTİVALİ SAN FERMİN

Festival

San Fermin Festivali İspanya’nın Navarra bölgesinde Pamplona Kentinde kutlanır. Her yıl 06-14 Temmuz tarihleri arasında kutlanan San Fermin, İspanya’nın en popüler festivalidir ve tüm dünyada yankı uyandırır.

FESTİVALİN KÖKLERİ

Aziz Fermin, Pomplona şehrinin ilk psikoposu. Şehrin koruyucu azizi olarak kabul ediliyor. Üçüncü yüzyılda idam edilen Aziz Fermin’in ruhunun Pomplona şehrinin üzerinde hala dolaştığına ve şehri kötülüklerden koruduğuna inanılıyor. San Fermin festivalinin köklerinde dini motifler bulunsa da son yıllarda bu yönü ikinci derecede rol oynamaya başlamıştır. Tabi ki Aziz’in onuruna ithafen düzenlenen bu festivalde hala çeşitli dini simgeler yer almaktadır.

Festival kapsamında Pamplona sokaklarında boğaların koşturulmasının tarihi ise temmuz aylarında hayvan sahiplerinin sürülerini şehrin meydanında bulunan pazarlara indirmelerine dayanır. Hayvan sahipleri şehre indirdikleri hayvanları arkalarından kovalıyor ve şehrin dar sokaklarında hayvanlarla karşı karşıya kalan insanlarda korku ve heyecan duygusu yaratıyorlardı. Bu durumun bir temsili olarak boğa koşuları binlerce insanın katıldığı bir eğlence halini almıştır.

san-fermin-festiveli-3

ETKİNLİKLER

6 Temmuz sabahı saat sekizde belediye binasından yapılan konuşma ve ardından atılan fişekle 14 Temmuz’a kadar sürecek San Fermin Festivali başlar. Belediye binası önünde toplanan binlerce insan hep bir ağızdan ‘’Yaşasın San Fermin’’ diye bağırırarak coşku seli yaratırlar. Geleneksel olarak festival katılımcıları boyunlarına kırmızı bir fular takarlar ve beyaz kıyafetler giyerler. Bu kıyafetlerin San Fermin’in masumiyetinin ve idam edilişinin bir temsili olduğu söylenmektedir. Binlerce insanın kırmızı ve beyaz kıyafetler giymeleri mükemmel bir görsel şölen oluşturur.

Festival coşkusunun zirve noktalarından biri boğa koşularıdır. İspanyol geleneklerinde önemli bir yer tutan bu koşular San Fermin Festivali’nin de en coşkulu görüntüleri arasında yer alır. Kimi kovalayacağını kestiremeyen boğalar ve Pamplona’nın dar sokaklarında boynuz darbesinden korunmak için koşuşturan binlerce insan bu festivale muhteşem bir dinamizm katmaktadır. 825 metrelik bir parkur boyunca devam eden bu koşuya 18 yaşını doldurmuş olan ve kaydını yaptıran herkes katılabiliyor.

san-fermin-festivali-1

Boğa yarışlarının sona ermesiyle şehrin sokaklarında Aziz Fermin’in heykeli ve çeşitli simgeler dolaştırılıyor. Festival alanında insanlar geleneksel İspanyol danslarının en güzel örneklerini sergilerken aldıkları alkolün de etkisiyle izleyicilere oldukça keyifli anlar yaşatıyorlar.

Festival haftası boyunca Pamplona eski şehir merkezinde birbirinden keyifli çok sayıda etkinlik gerçekleştiriliyor. Geleneksel Bask müziği ve dans performansları, kültürel etkinlikler, hazırlanan nefis Navarran Mutfağı, havai fişek gösterileri, partiler, yarışmalar, spor gösterileri, konserler bunlardan bazılarıdır. Festival 16 Temmuz gecesi katılımcıların hep bir ağızdan söyledikleri ‘’pobre de mi’’ adlı hüzünlü şarkıyla sona eriyor.

Gerçek Bask kültürü, gelenekleri ve müziği ile tanışmak için San Fermin Festivali’nin sizin için unutulmaz bir deneyim olacağından emin olabilirsiniz.

san-fermin-festivali-2

Kaynak:blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle