İSPANYA’NIN EN ÜNLÜ FESTİVALİ SAN FERMİN

San Fermin Festivali İspanya’nın Navarra bölgesinde Pamplona Kentinde kutlanır. Her yıl 06-14 Temmuz tarihleri arasında kutlanan San Fermin, İspanya’nın en popüler festivalidir ve tüm dünyada yankı uyandırır. FESTİVALİN KÖKLERİ Aziz Fermin, Pomplona şehrinin ilk psikoposu. Şehrin koruyucu azizi olarak kabul ediliyor. Üçüncü yüzyılda idam edilen Aziz Fermin’in ruhunun Pomplona şehrinin üzerinde hala dolaştığına ve şehri kötülüklerden koruduğuna inanılıyor. San Fermin festivalinin köklerinde dini motifler bulunsa da son yıllarda bu yönü ikinci derecede rol oynamaya başlamıştır. Tabi ki Aziz’in onuruna ithafen düzenlenen bu festivalde hala çeşitli dini simgeler yer almaktadır. Festival kapsamında Pamplona sokaklarında boğaların koşturulmasının tarihi ise temmuz aylarında hayvan sahiplerinin sürülerini şehrin meydanında bulunan pazarlara indirmelerine dayanır. Hayvan sahipleri şehre indirdikleri hayvanları arkalarından kovalıyor ve şehrin dar sokaklarında hayvanlarla karşı karşıya kalan insanlarda korku ve heyecan duygusu yaratıyorlardı. Bu durumun bir temsili olarak boğa koşuları binlerce insanın katıldığı bir eğlence halini almıştır. ETKİNLİKLER 6 Temmuz sabahı saat sekizde belediye binasından yapılan […]

İSPANYA’NIN EN ÜNLÜ FESTİVALİ SAN FERMİN

San Fermin Festivali İspanya’nın Navarra bölgesinde Pamplona Kentinde kutlanır. Her yıl 06-14 Temmuz tarihleri arasında kutlanan San Fermin, İspanya’nın en popüler festivalidir ve tüm dünyada yankı uyandırır.

FESTİVALİN KÖKLERİ

Aziz Fermin, Pomplona şehrinin ilk psikoposu. Şehrin koruyucu azizi olarak kabul ediliyor. Üçüncü yüzyılda idam edilen Aziz Fermin’in ruhunun Pomplona şehrinin üzerinde hala dolaştığına ve şehri kötülüklerden koruduğuna inanılıyor. San Fermin festivalinin köklerinde dini motifler bulunsa da son yıllarda bu yönü ikinci derecede rol oynamaya başlamıştır. Tabi ki Aziz’in onuruna ithafen düzenlenen bu festivalde hala çeşitli dini simgeler yer almaktadır.

Festival kapsamında Pamplona sokaklarında boğaların koşturulmasının tarihi ise temmuz aylarında hayvan sahiplerinin sürülerini şehrin meydanında bulunan pazarlara indirmelerine dayanır. Hayvan sahipleri şehre indirdikleri hayvanları arkalarından kovalıyor ve şehrin dar sokaklarında hayvanlarla karşı karşıya kalan insanlarda korku ve heyecan duygusu yaratıyorlardı. Bu durumun bir temsili olarak boğa koşuları binlerce insanın katıldığı bir eğlence halini almıştır.

san-fermin-festiveli-3

ETKİNLİKLER

6 Temmuz sabahı saat sekizde belediye binasından yapılan konuşma ve ardından atılan fişekle 14 Temmuz’a kadar sürecek San Fermin Festivali başlar. Belediye binası önünde toplanan binlerce insan hep bir ağızdan ‘’Yaşasın San Fermin’’ diye bağırırarak coşku seli yaratırlar. Geleneksel olarak festival katılımcıları boyunlarına kırmızı bir fular takarlar ve beyaz kıyafetler giyerler. Bu kıyafetlerin San Fermin’in masumiyetinin ve idam edilişinin bir temsili olduğu söylenmektedir. Binlerce insanın kırmızı ve beyaz kıyafetler giymeleri mükemmel bir görsel şölen oluşturur.

Festival coşkusunun zirve noktalarından biri boğa koşularıdır. İspanyol geleneklerinde önemli bir yer tutan bu koşular San Fermin Festivali’nin de en coşkulu görüntüleri arasında yer alır. Kimi kovalayacağını kestiremeyen boğalar ve Pamplona’nın dar sokaklarında boynuz darbesinden korunmak için koşuşturan binlerce insan bu festivale muhteşem bir dinamizm katmaktadır. 825 metrelik bir parkur boyunca devam eden bu koşuya 18 yaşını doldurmuş olan ve kaydını yaptıran herkes katılabiliyor.

san-fermin-festivali-1

Boğa yarışlarının sona ermesiyle şehrin sokaklarında Aziz Fermin’in heykeli ve çeşitli simgeler dolaştırılıyor. Festival alanında insanlar geleneksel İspanyol danslarının en güzel örneklerini sergilerken aldıkları alkolün de etkisiyle izleyicilere oldukça keyifli anlar yaşatıyorlar.

Festival haftası boyunca Pamplona eski şehir merkezinde birbirinden keyifli çok sayıda etkinlik gerçekleştiriliyor. Geleneksel Bask müziği ve dans performansları, kültürel etkinlikler, hazırlanan nefis Navarran Mutfağı, havai fişek gösterileri, partiler, yarışmalar, spor gösterileri, konserler bunlardan bazılarıdır. Festival 16 Temmuz gecesi katılımcıların hep bir ağızdan söyledikleri ‘’pobre de mi’’ adlı hüzünlü şarkıyla sona eriyor.

Gerçek Bask kültürü, gelenekleri ve müziği ile tanışmak için San Fermin Festivali’nin sizin için unutulmaz bir deneyim olacağından emin olabilirsiniz.

san-fermin-festivali-2

Kaynak:blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

DATÇA BADEM ÇİÇEĞİ FESTİVALİ

Festival 4 yıl önce

Datça’da bulutların dağlara, toprağın denize, rüzgarların teknelerin beline sarılması gibi Datça’nın insanı da doğaya sarılır aşkla. Bu aşkın gücüne dayanamaz bademler, açıverir çiçeklerini. Çünkü önümüz bahardır, önümüz aydınlıktır, berekettir. Sabırsız çiçekleri selamlar dünyayı ve insanı emekten, güzellikten, kardeşlikten yana olan. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla bir araya gelir insanlar, gönüllerde de açar badem çiçekleri. Balıkaşıran’dan Knidos’a kadar köyler şöyle bir silkinir, türküler söylenir, kol kola girilir, oyunlar oynanır. Yüz yaşında nineler doğrulur, maniler söyler toprağa, doğaya, bademe dair, çiftçi tarlasına adımını atar, kadınların yanakları pembeleşir, çocukların daha bir kanı kaynar. Yarımada şenlenir, bir curcuna başlar. Mavi yolculukların gözde rotası… Datça merkezde gün boyu gönül rahatlığıyla denize girebilirsiniz. Eğer başka yer diye tutturursanız, yarımadadaki koylara günlük turlar düzenleyen teknelerin kalktığı küçük limana uğramanız gerekiyor. Bu turların durakları, bizim zaten tavsiye edeceğimiz doğal harikalar; İnce Burun, Dilek Mağarası, Domuz Çukuru, Hayıtbükü, Kargı, Hurmalı Bük, Dişlice Adası ve Dimitri Koyu… Eski Datça Bir zamanlar […]

KOMŞU YUNANİSTAN’DA RENKLİ BİR EĞLENCE: İSKEÇE KARNAVALI

Festival 4 yıl önce

Komşumuz Yunanistan’ın İskeçe kenti, her yıl çok özel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu yıl şubat ayında gerçekleşecek İskeçe Karnavalı, misafirleri yine renkli görüntüler bekliyor. Her yıl yüz binlerce kişinin katıldığı İskeçe Festivali‘nde sınırsız eğlencenin tadına varabilirsiniz.. İşte İskeçe Karnavalı ile ilgili detaylar… İskeçe Karnavalı, sayesinde her yıl ziyaretçi akınına uğrayan Yunanistan, misafirlerini sınırsız eğlenceye davet ediyor. Bu renkli festival dünyada diğer örnekleri olan Venedik ve Rio Karnavalları gibi çok renkli bir şekilde kutlanıyor. Karnavalın anlamına bakacak olursak, Hristiyanların Büyük Perhiz dediği oruç döneminin başlamasından önceki hafta sonu yaptığı kutlamadır. Bu dönemde insanlar birbirinden renkli kıyafetler ve maskeler giyerek eğlencelere katılıyorlar. Ayrıca süslenmiş araçlar ile yapılan geçit törenin yanı sıra, panayır tarzı yöresel yiyecek ve içeceklerin sunulduğu pazarları da görebilirsiniz. Yunanistan ve yakın ülkelerden yoğun bir katılımın olduğu karnaval hoşça vakit geçireceğiniz ve eğleneceğiniz muhteşem bir etkinliktir. Görsellik ve eğlence anlayışı açısından kendinizi adeta Rio Karnavalı’nda hissedeceğiniz İskeçe Festivali’nde, katılımcılar birbirinden renkli ve ilginç kostümler […]

AYDER YAYLASI’NIN TERTEMİZ HAVASINDA: KARDAN ADAM FESTİVALİ

Festival 4 yıl önce

Kaçkar Dağları’nın çam ormanları arasında, şelaleri ve evleriyle ünlü Ayder Yaylası 24-26 Ocak 2020 tarihlerinde düzenlenecek 13. Ayder Kardan Adam Festivali’ne hazırlanıyor. 2007 yılından beri her sene düzenlenen festival kapsamında yarışmalar, konserler, DJ performansları ve daha birçok etkinlik sizleri bekliyor. KIŞ FESTİVALİ KEYFİNİ AYDER YAYLASI’NDA YAŞAYIN Rize’nin Çamlıhemşin ilçe merkezine 19 km uzaklıkta bulunan doğa harikası Ayder Yaylası sadece yaz ve bahar aylarında değil kış aylarında da benzersiz bir güzellik sunuyor. Daha yaylaya varmadan yol boyunca gördüğünüz Bulut, Gürgendibi ve Aşıklar şelaleleri ile dört mevsim yeşilliğini kaybetmeyen çam ve ladin ağaçları Karadeniz’in güzelliğini önünüze sermeye başlıyor. Kaçkar Dağları’na tırmanmak isteyenlerin başlangıç noktası olan yayla bir tatil köyü görünümüyle sizi karşılıyor. Çamlıhemşin Belediyesi ve Kaymakamlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği (ÇADOSK) tarafından her yıl düzenlenen Ayder Kardan Adam Festivali, Ayder Yaylası’nın beyazlara bürünmüş yüzünü görmeniz için büyük bir fırsat! 1350 metre yükseklikte bulunan, Karadeniz’in […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.