İSPANYA’NIN LEZZET DURAĞI: BİLBAO

Avrupa

Bask Bölgesi’nin en büyük şehri olan Bilbao, kültürel zenginliğinin yanı sıra ziyaretçilerine Michelen yıldızlı dünyanın en iyi restoranlarını sunuyor. Deniz mahsullerinden, çeşitli et yemeklerine kadar yüzlerce lezzet sizlerle buluşuyor. Tabii Bilbao sadece yeme içme üzerine kurulu bir şehir değil. Günümüzün modern müzeleri, çağdaş yapılarıyla ziyaretçilerine kapılarını ardına kadar açmış. Siz de bu özgün şehri keşfetmeye hazır olun.

GASTRONOMİ MERKEZİ

İspanya’nın kuzeyinde yer alan Bilbao, ülkenin en farklı şehirlerinden biri. Bask Bölgesi’nin kültürünü en iyi yaşatan yer olarak göreceksiniz. Dışarıya kapalı olan kentin içinde muhteşem güzellikler bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ise eşsiz restoranlara sahip olması. Gastronomi merkezi San Sebastian’ın yakınında bulunan Bilbao, bu durumdan fazlasıyla nasiplenmiş olacak ki, dünyanın en iyi restoranlarını barındırıyor. Deniz ürünlerinden et yemeklerine kadar birçok özel lezzetle tanışabilirsiniz. Aynı zamanda birçok gurmenin ziyaret ettiği şehri, bu açıdan da değerlendirebilirsiniz.

bilbao-food

SAKİN BİR ŞEHİR

Budapeşte, Prag, Floransa gibi Bilbao’nun da içinde nehir geçiyor. Nervion nehri, şehrin güzelliğine değer katıyor. Özellikle nehir etrafında yürüyüş yaparak şehrin havasını koklamanızı öneririz. Ayrıca nehrin etrafındaki kafelerde vakit geçirerek kentin keyfini çıkarabilirsiniz. Bilbao’nun kalbinin attığı yer ise Gran Via… Şehrin ana caddesi olan yerde lüks  markaların mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz.

bilbao-sehir

SANATA FARKLI BİR BAKIŞ

Bilbao size sanat hakkında farklı bir bakış açısı sağlayacak. Modern sanat müzeleri şehrin içine harika bir şekilde yayılmıştır. Modern anlamda en popüler olanı Guggenheim Müzesi’dir. Burası bir mimarlık harikasıdır. “Pritzker Mimarlık Ödülü” sahibi bir mimar olan Frank Gehry tarafından tasarlanan bu müzenin dış görünümü oldukça etkileyicidir. Ayrıca Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Etnoğrafya ve Tarih Müzesi’ni de gezmenizi öneririz.

guggenheim-muzesi

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle