İstanbul Havalimanı (Yeni Havaalanı) Hakkında Her Şey

İstanbul Havalimanı (Yeni Havaalanı) Hakkında Her Şey

İstanbul Havalimanı (Yeni Havaalanı) Hakkında Her Şey
İstanbul Havalimanı (Yeni Havaalanı) Hakkında Her Şey

İstanbul’u önemli bir aktarma merkezi haline getirmesi beklenen yeni İstanbul Havalimanı uçuşları ve havaalanına ulaşım hakkında bütün bilgiler burada.

1953’ten bu yana sivil havaalanı olarak hizmet veren Atatürk Havalimanı’ndaki bütün uçuşlar 6 Nisan 2019 tarihinden itibaren yeni havalimanından yapılacak. Yani bu tarihten sonra İstanbul Havalimanı bilet alma işlemlerinizi yaparken dikkatli olmakta fayda var.

İstanbul Havalimanı Taşınması

İstanbul Yeni Havalimanı

İstanbul Havalimanı 29 Ekim 2018’den itibaren kısmen kullanıma açıldı. 6 Nisan 2019’dan itibaren de Atatürk Havaalanı’ndaki bütün faaliyetler yeni havaalanına taşınacak; yani İstanbul Havalimanı taşınması gerçekleşmiş olacak. İstanbulluların, şehri ziyaret edenlerin ve uluslararası aktarmalı uçuş yapan yabancı yolcuların ana durağı haline gelecek olan proje ile ilgili olarak ulaşım, son durum, yolcu hizmet ücreti gibi bilgileri ve en son haberleri derledik.

Dünyanın en önemli aktarma merkezlerinden biri haline gelen İstanbul, mevcut Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı ile yükselen talebi karşılayamaz duruma geldi. Bölgenin stratejik öneminin artmasıyla birlikte yeni bir havalimanı inşa edilmesi için kollar sıvandı. Dünya havayolu endüstrisi içindeki en büyük projeye start verildi ve bu projede sona yaklaşılıyor.

Taşınma Tarihi: 6 Nisan 2019

Doğudaki ülkelerin dünya ticareti ve turiziminde ön plana çıkmasıyla dünya havayolu trafiği doğuya doğru yönelmeye başladı. Bu durum havayolu endüstrisi için İstanbul’un coğrafi önemini arttırdı.

İstanbul Havalimanı, tam kapasite çalışmaya başladığında dünyanın bir çatı altındaki en büyük havalimanı olacak. İlk fazı tamamlandığında yıllık 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak havalimanının 2025 yılında 120 milyon yolcu kapasitesine sahip olması hedefleniyor.

İstanbul Yeni Havalimanı

Havaalanı 76.5 kilometrekarelik bir alana yayılıyor. Havaalanında iki ana terminal alanı olacak. Altı piste ve biri sanal olmak üzere üç kontrol kulesine sahip olacak havalimanından dünyanın 350 noktasına günde 3.500 sefer düzenlenebilecek.

İstanbul Havalimanı yolcu memnuniyetini maksimum düzeye çıkarmak için tasarlandı.

İstanbul Havalimanı 18.000 araç kapasitesine sahip bir otoparka sahip olacak. Yeni havalimanı sadece bir havalimanı olmanın ötesinde bir alışveriş alanı olarak da yolculara hizmet verecek. Bir bölümü lüks tüketim markalarına ayrılacak alışveriş alanlarında toplam 53.000 metrekarelik dünyanın en büyük duty free alanı kurulacak.

Yeni havalimanı teknolojik özellikleriyle de dikkat çekiyor. Teknolojik özellikler bakımından dünyanın en gelişmiş havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı’nda yolcu konforunu arttıracak ve çevreyi koruyacak teknolojiler kullanılacak.

İstanbul Yeni Havalimanı

Başta Türk Hava Yolları olmak üzere şu an Atatürk Havalimanı’nda hizmet veren tüm havayolu şirketleri 2019’da tüm faaliyetlerini İstanbul Havalimanı’na aktaracaklar. Türk Hava Yolları ve diğer markaların yolculara sunduğu CIP salonu gibi hizmetler de yeni havalimanında devam edecek.

İstanbul Havalimanı projesinin adı açılışının ardından açıklandı. Yeni havaalanının ismi İstanbul Havalimanı olarak kullanıma başlandı.

İstanbul Havalimanı Uçuşları Ne Zaman Başladı?

İstanbul Havalimanı’nın açılışı resmi olarak 29 Ekim günü yapıldı. Ticari uçuşlar da 1 Kasım günü başladı. İlk ticari uçuş da Türk Hava Yolları tarafından Ankara’ya gerçekleştirildi. Yeni havalimanından yurt dışına ilk seferler K.K.T.C. ve Azerbaycan’a düzenlendi.

İkinci aşama olan Atatürk Havaalanı’nın bütün faaliyetlerinin yeni havaalanına aktarılması da 6 Nisan 2019 günü gerçekleşecek.

Atatürk Havalimanı Ne Zaman Kapanacak?

İstanbul’un mevcut hava trafiği kademeli olarak İstanbul Havalimanı’na taşınacak. Taşınma işleminin 6 Nisan 2019 sabahı 02:00’de son bulması planlanıyor.

12 saatlik bir aranın ardından yine 6 Nisan günü saat 14:00’de Istanbul Havalimanı uçuşlara kaldığı yerden devam edecek.

İstanbul Havalimanı’nın Kodu Nedir?

İstanbul Havalimanı için geçici olarak ISL kodu kullanıldı. Atatürk Havalimanı ise kapanma tarihine kadar IST kodunu kullanmaya devam edecek. Bu yüzden 1 Kasım 2018’den itibaren uçak bileti alırken havalimanı koduna dikkat etmenizde fayda var. 6 Nisan 2019’dan itibaren ise bütün uçuşlar İstanbul Havalimanı’na aktarılacak.

6 Nisan 2019’dan itibaren havaalanı kodları:

İstanbul Havalimanı: IST

Atatürk Havalimanı: ISL

İlk Soru: İstanbul Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul Havalimanı, şehrin Avrupa yakasında Karadeniz kıyısındaki bölgede yer alıyor. Havaalanı Çatalca, Göktürk, Arnavutköy kavşağında, Terkos Gölü’ne yakın bir alanda inşa edildi. Peki yeni havalimanına nasıl gidilir?

Karayolu

İstanbul Havalimanı karayolu taşımacılığında Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bağlantılı olacak. Ayrıca D20 Karayolu üzerinden de şehir merkezine ulaşmak mümkün olacak.

Raylı Sistem

Raylı sistem olarak, Yüksek Hızlı Tren havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak. Ayrıca 3. havalimanı ile Gayrettepe arasında yapılacak hat ile Yenikapı – Hacıosman metro hattına ulaşmak mümkün olacak. Yapılacak diğer bir metro hattıyla da Halkalı’ya ulaşım sağlanacak.

Toplu Taşıma

İstanbul Havalimanı’na İstanbul’un çeşitli noktalarından otobüsle ulaşmak mümkün olacak. Açılacak 18 yeni hat üzerinde çalışacak 150 otobüs, yolcuların havalimanına ulaşımını sağlayacak. En çok otobüsün çalışacağı hat Yenikapı – Sirkeci hattı olacak. En uzun hat ise 93 kilometre uzunluğundaki Pendik hattı olacak. Bu otobüs seferleriyle havaalanı ile kent merkezi arasında her gün 75.000 yolcu taşınması bekleniyor.

Havaalanı ve kent merkezi arasındaki hatlar ve sefer sıklıkları ise şöyle:

Beylikdüzü Tüyap / 52 km / 15 dakika
Otogar / 38 km / 15 dakika
Bakırköy / 44 km / 10 dakika
Yenikapı-Sirkeci / 50 km /11 dakika
Beşiktaş / 43 km / 20 dakika
Alibeyköy Cep Otogarı / 31 km / 30 dakika
Kadıköy / 64 km / 20 dakika
Pendik / 93 km / 45 dakika
Hacıosman / 40 km / 30 dakika
Tepeüstü / 91 km / 30 dakika
Arnavutköy / 22 km / 40 dakika
Kemerburgaz / 21 km / 40 dakika
Sarıyer / 40 km / 30 dakika
Başakşehir / 27 km / 30 dakika
Bahçeşehir / 40 km / 40 dakika
Mahmutbey Metro / 36 km / 45 dakika
Halkalı / 40 km / 50 dakika
Mecidiyeköy / 37 km / 15 dakika

İstanbul kent merkezi ile İstanbul Havalimanı arasında çalışacak otobüsler yeni araçlar olacak. En fazla 5 yaşında olması planlanan bu araçların minimum 35 koltuk kapasitesi olacak.

 

 

Kaynak : Skyscanner.com

Düşüncen Nedir ?

like
10
dislike
1
love
1
funny
2
angry
0
sad
2
wow
2