Ferhat İle Şirin Efsanesi ve Amasya

Ferhat ile Şirin Efsanesi, aşk söz konusu olduğunda ilk akla gelenlerden biri. Peki, bu efsane tam olarak nasıl biliniyor? Ferhat ile Şirin Efsanesi Amasya’dan yayılmış bir efsane. Ferhat, Nakkaşlık yapan, Şirin’e aşık olmuş yiğit bir delikanlı. Ferhat’ın şirine olan duygusu, saraylarla – süslerle ifade edilir. Dönemin en meşhur aşklarından olduğu bilinir. Nitekim günümüze taşınmasında da bu aşkın büyüklüğü son derece önem taşır. Ferhat ile Şirin Efsanesi Efsanenin Ferhat ile Şirin Efsanesi Amasya olarak bilinmesinde, Ferhat’ın o dönem şirin için Amasya Sultanı Mehmene Banu’ya kız kardeşi irin için dünürü göndermesinden kaynaklanır. Amasya’da yaşanan bu aşk Ferhat’ın sultana ulaşması ile dillere dolanmaya başlat. Sultan, Şirin’i vermek istemez. Zaten bu aşkın günümüze kadar ulaşmasında da imkansız aşk olması yatar. Sultan Ferhat’a Şirini vermeyi reddetmek için ise Ferhat’tan olmayacak bir iş ister. Bu sayede Şirin’i vermemesinin nedenini de kendi istediği gibi açıklamış olacaktır. Sultan Ferhat’tan şehre su getirmesini ister. Bu durum o dönem için […]

Ferhat İle Şirin Efsanesi ve Amasya

Ferhat ile Şirin Efsanesi, aşk söz konusu olduğunda ilk akla gelenlerden biri. Peki, bu efsane tam olarak nasıl biliniyor?

Ferhat ile Şirin Efsanesi Amasya’dan yayılmış bir efsane. Ferhat, Nakkaşlık yapan, Şirin’e aşık olmuş yiğit bir delikanlı. Ferhat’ın şirine olan duygusu, saraylarla – süslerle ifade edilir. Dönemin en meşhur aşklarından olduğu bilinir. Nitekim günümüze taşınmasında da bu aşkın büyüklüğü son derece önem taşır.

Ferhat ile Şirin Efsanesi

Efsanenin Ferhat ile Şirin Efsanesi Amasya olarak bilinmesinde, Ferhat’ın o dönem şirin için Amasya Sultanı Mehmene Banu’ya kız kardeşi irin için dünürü göndermesinden kaynaklanır. Amasya’da yaşanan bu aşk Ferhat’ın sultana ulaşması ile dillere dolanmaya başlat. Sultan, Şirin’i vermek istemez. Zaten bu aşkın günümüze kadar ulaşmasında da imkansız aşk olması yatar. Sultan Ferhat’a Şirini vermeyi reddetmek için ise Ferhat’tan olmayacak bir iş ister. Bu sayede Şirin’i vermemesinin nedenini de kendi istediği gibi açıklamış olacaktır.

Sultan Ferhat’tan şehre su getirmesini ister.

Bu durum o dönem için son derece imkansız bir olaydır. Şahinkayası’ndan su getirmesi istenen Ferhat, bu bölgenin şehre çok uzak olduğunu da bilmektedir. Ferhat bu koşulu öğrendikten sonra, Ferhat ile Şirin aşkını başlatacak olan mücadele de başlamış olacaktır.

Ferhat külüngü eline alır ve suyu getirmek için kayalara vurmaya başlar. Kayalara vuran Ferhat, suya yol verir. Zaman geçtikçe de kayalardan gelen suyun sesini işitir. Şehirde kayalardan gelen su yankılanmaya başlar.

Mehmet Banu, bakar ki kız kardeşi için Ferhat dağları geliyor, farklı planlar kurar. Cadı buldurur ve su kanallarını takip edip, külüngün sesini dinleyerek Ferhat’a ulaşmayı başarır. Ferhat cadıyı külüngün sesi ile korkutur. Fakat Ferat ile Şirin efsanesi haline gelecek yalan orada cadı tarafından söylenir. Ne vurursun bölge külüngüye, Şirin öldü der. Dünya Ferhat’ın başına yıkılır. Ferhat külüngüyü başına doğru fırlatır ve yere yığılır. Şirin seslenişleri dağda yankılanır.

Ferhat’ın öldüğünü duyan şirin ise kayalıklara koşar. Cansız bedenini görünce ise kendisini kayalıklardan aşağı atar. Ferhat’ın yanına cansız vücudu uzanır. Su şehre gelmiştir ancak iki aşık yoktur. Amasya’da geçen bu efsane, Amasya’yı gezmeyi çok daha meraklı bir hale getirir.

Ferhat Su Kanalı;

Efsaneye konu olan kanalı da mutlaka görmeniz öneriliyor. Kanalın etrafında yer alan hediyelik eşyacılardan hediye alabilirsiniz. Aynı zamanda herhangi bir şekilde kanalı incelemek için ücret de talep edilmez. Mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Doğu’da Ferhat Dağı Batı’da Kırklar Dağı Ortasında Yeşil Irmak

Efsanenin geçtiği şehir Amasya nasıl bir yer? İlk olarak Doğusunda Ferhat Dağı yer alıyor. Batısında yer alan dağ ise Kırklar dağı. İki dağın ortasında ise Yeşilırmak akıyor. Yeşilırmak yeşil yeşil süzülürken, aralarda yer alan Amasya evleri de eşsiz bir manzara görmenizi sağlıyor. İşte tam olarak buradaki dağa Ferhat dağı adı verilmiştir. Buradaki dağın ismi, direkt olarak Ferhat ve şirin efsanesinden gelmektedir. Amasya’da gittiğinizde mutlaka buraları gezin. Hem efsaneyi yaşatan hem de doğanın içinde kurulmuş olan bu şehirde etkileyici manzaralar görerek gezinizi tamamlamış olacaksınız.

Amasya’da gezilmesi gereken yerler;

  • Asmaya Kalesi
  • Boraboy gölü
  • II. Beyazıt camiisi
  • Amasya arkeoloji müzesi
  • Kral Kaya mezarları
  • Minyatur Amasya Müzesi
  • Sabuncuoğlu tıp ve cerrahi müzesi

Gibi yerleri de mutlaka görmeniz öneriliyor. Amasya’da gezilecek yerler arasında olan bu yerlerde hem tarihi dokuyu görmek hem de Amasya’yı tanımak mümkün oluyor.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.