Turistler nereye ne kadar harcama yapıyor!

Turistler Türkiye’de 25.4 Milyar Dolar kişisel harcama yaparken 9.2 Milyar Dolar ise paket tur harcamasında bulundu. Turizmdays.com’un Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerinden edindiği bilgilere göre, Türkiye’ye gelen  51.9 Milyon turist 2019 yılında 22.5 milyar Dolar Kişisel harcama yaparken 9.2 Milyar Dolar ise paket tur (Ülkemizde kalan) harcaması yaptı. Turistlerin kişi başı harcaması ise bir önceki yıla göre 647 Dolardan 666 Dolara yükseldi. Turistlerin harcama türlerine göre bıraktıkları para da belirlendi. Buna göre turistler yeme içmeye 6 Milyar 757 Milyon Dolar, uluslararası ulaştırmaya 4 Milyar 607 Milyon Dolar, giyecek ve ayakkabıya 3 Milyar 921 Milyon Dolar, konaklamaya 3 Milyar 621 Milyon Dolar, Ulaştırmaya (Türkiye içi) 2 Milyar 247 Milyon Dolar, hediyelik eşyaya 1 milyar 345 Milyon Dolar, Halı, kilim gibi harcamalara 1 Milyar 129 Milyon Dolar, Sağlığa 1 Milyar 65 Milyon Dolar ve diğer kişisel harcamalara (Spor, eğitim, kültür, tur hizmetleri, cep telefonu dolaşım hizmetleri ve marina hizmeti harcamalarını kapsar) 663 […]

Turistler nereye ne kadar harcama yapıyor!

Turistler Türkiye’de 25.4 Milyar Dolar kişisel harcama yaparken 9.2 Milyar Dolar ise paket tur harcamasında bulundu.

Turizmdays.com’un Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerinden edindiği bilgilere göre, Türkiye’ye gelen  51.9 Milyon turist 2019 yılında 22.5 milyar Dolar Kişisel harcama yaparken 9.2 Milyar Dolar ise paket tur (Ülkemizde kalan) harcaması yaptı. Turistlerin kişi başı harcaması ise bir önceki yıla göre 647 Dolardan 666 Dolara yükseldi.

Turistlerin harcama türlerine göre bıraktıkları para da belirlendi. Buna göre turistler yeme içmeye 6 Milyar 757 Milyon Dolar, uluslararası ulaştırmaya 4 Milyar 607 Milyon Dolar, giyecek ve ayakkabıya 3 Milyar 921 Milyon Dolar, konaklamaya 3 Milyar 621 Milyon Dolar, Ulaştırmaya (Türkiye içi) 2 Milyar 247 Milyon Dolar, hediyelik eşyaya 1 milyar 345 Milyon Dolar, Halı, kilim gibi harcamalara 1 Milyar 129 Milyon Dolar, Sağlığa 1 Milyar 65 Milyon Dolar ve diğer kişisel harcamalara (Spor, eğitim, kültür, tur hizmetleri, cep telefonu dolaşım hizmetleri ve marina hizmeti harcamalarını kapsar) 663 milyon Dolar harcadı.

Yurt dışına 9.7 milyon kişi çıktı

Öte yandan Türkiye’den yurt dışına 9,7 Milyon kişi seyahate gitti. Yurt dışına gidenler seyahatte toplam 4 Milyar 400 Milyon Dolar harcama gerçekleştirdi. Yurt dışında tatil yapan Türklerin ortalama harcaması ise 456 Dolar oldu. Geçen yıl bu rakam 584 Dolar idi.

Kaynak

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.