Keyfini hafta boyu süreceğiniz hafta sonu aktiviteleri

Gezi Rehberi

‘’En mutlu son hafta sonudur’’ diyor Gabriel Garcia Marguez…

Kendinize, ailenize, dostlarınıza vakit ayırmak için gelmesini dört gözle beklediğiniz, yenilenmek ve güç toplamak için iple çektiğiniz hafta sonlarını nasıl daha keyifli hale getirebileceğinizi düşündünüz mü?

Bir sonraki haftaya daha zinde başlamak, iş yerinizde yaşadığınız yoğun temponun üstesinden daha kolay gelmek için hafta sonları neler yapabileceğinize beraber bir göz atmaya ne dersiniz?

Tatil günlerinde katılacağınız konser, etkinlik, spor, gezi vb. aktiviteler zihninizi dinlendireceği gibi hafta sonlarına neşe katarak yeni haftaya enerjik başlamanızı da sağlar.

Herkes Sevgililer Günü’ne özel planlar yaparken, biz bu günü ailesi ile geçirenlere özel, doğal, yaşanabilir bir plan hazırladık! 

Özellikle, sanata destek veren büyük kurumların, çocuklara, gençlere ve ailelere yönelik oldukça cüzi miktarlar ödeyerek ve hatta ücretsiz olarak katılabileceğiniz sanat ve kültür faaliyetlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgi alanınıza göre çocuğunuzun ya da kardeşinizin sanat, bilim, spor, oyun atölyelerine dahil olmasını sağlayabilir, ailelerin de katılımıyla gerçekleştirilen programlara katılarak birlikte olmanın, beraber bir şeyler yapmanın tadını çıkarabilirsiniz

haftasonu_aktivite


Öncelikle erken kalkın!

Erken kalktığınız bir hafta sonu sabahında veya yemekten en az 2 saat sonra, spor ayakkabılarınızı ayağınıza geçirip yürüyüşe çıkabilirsiniz. Havaya aldırmamalı.. Varsın soğuk olsun.

Aile fertlerinizi yanınıza alıp sahilde, parkta, geniş caddelerde yapacağınız yürüyüşlerle havayı teninizde hissetmek size iyi gelecektir.

Bilirsiniz;  Yürümek bedeninle ruhunu birbirine yaklaştırır. Nazım Hikmet’in dediği gibi; ‘’Yürümek/Yürekten/Gülerekten /Yürümek…’’

haftasonu_yuruyus


Alışkanlık haline getirebileceğiniz müze ziyaretleri!

Müzeleri rahatlıkla dolaşmanızı sağlayacak çok güzel bir uygulama var. Duymuşsunuzdur… Yıllık 40 TL vererek sahip olabileceğiniz bir Müzekart ile Kültür Bakanlığı’nın işlettiği Türkiye’deki 300’ü aşkın müze ve ören yerini dolaşabilirsiniz. Her hafta sonu gidilip görülecek bir müze programı yapabilirsiniz kendinize. Bu sayede gençlere tarihi eserleri koruma, geçmişin birikimlerine sahip çıkma bilinci aşılar ve duyu organlarının uyarılması nedeniyle hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını daha iyi kullanmalarına imkan tanımış olursunuz.

haftasonu_museum


Ailece sinema keyfi…

Hafta sonuna yakışacak en güzel aktivitelerden biri de sinemaya gitmek. Bizim film önerilerimiz; Aşk Sana Benzer, Big Hero 6 ve Whiplash. Ailece kararlaştıracağınız, aynı anda izlemekten zevk alacağınız bir film belirleyerek sinemaya gidebilir, bir kova  patlamış mısır ve içecekle izleyeceğiniz filmi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Sinemadan çıktıktan sonra izlediğiniz film üzerine konuşmanın, aile fertlerinin yorumlarını almanın ne kadar hoş bir sohbet olduğunu zaten biliyorsunuz!

haftasonu_sinema


Dört bir yanımızı saran kitaplar…

Kitabevinde dolaşan, raflara göz gezdiren, çıkışta her birinin elinde boy boy kitabevi poşeti bulunan bir aile  dünyanın en güzel görüntülerinden biri olmalı. Siz de böyle düşünüyorsunuz değil mi? hafta sonları kitabevi, kütüphane ve sahafları gezebilir, ailece ilgi alanlarınıza göre kitap alışverişi yapabilirsiniz. Belirleyeceğiniz kitap okuma saatleriyle küçüklerin kitap okuma bilinci ve alışkanlığı kazanmasına da böylece yardımcı olmuş olursunuz.

haftasonu_kitabevi


Çocuk ile çocuk olma özgürlüğü…

Çocuklar, arkadaşlarıyla oyun oynamaktan ne kadar keyif alıyorlarsa anne babalarıyla da oynadıkları oyunlardan, oyun oynayabilecekleri yerlere aileleriyle gitmekten de bir o kadar keyif alıyorlar.

Lunaparklarda, oyun alanlarında koşuşturan çocukların gözlerindeki ışıltıyı görme, çıkarttıkları cıvıltıları duyma fırsatını birçok kez yaşamışsınızdır. Hafta içi dört duvar arasına, şehrin sokaklarına sıkışıp kalan çocuklar için hafta sonları özgürce koşup, enerjilerini boşaltmaları için bir fırsat. Günün sonunda melekler gibi uyurken onların yüzünde izlediğiniz tatlı yorgunluk, hafta sonunu kendiniz ve aileniz için verimli geçirdiğinizin bir işareti olacaktır.

haftasonu_lunapark


Aile ziyaretleri candır…

Yoğun iş temposu nedeniyle dost ve akrabalara fazla fırsat ayıramadığınızı düşünüp üzülüyor musunuz? Hafta sonları bir dostunuzu veya akrabanızı ziyaret etmek, etrafınızda her daim sizi seven ve destekleyen insanların varlığını daha yakından hissetmek için bulunmaz bir fırsat. Çocukların yaşıtlarıyla ve kuzenleriyle olan ilişkilerini kuvvetlendirmek açısından da oldukça faydalı.

İnsanın evi gibisi yok”

Diyorsanız haklısınız. En azından hafta sonunun bir gününü ailecek evde geçirmek isteyebilirsiniz. Beraber hazırlanacak kahvaltıyla güne keyifle başlayabilir, komşuları beş çayına davet edebilir, günün geri kalanında masa üzeri oyunları, kitap okuma saatleri, evde sinema keyfiyle hoş vakit geçirerek evin sıcaklığını daha yakından hissedebilirsiniz. Böylece bir takım tasarruflarda da bulunmuş olursunuz. Ailece telefon ve tabletlerden en azından bir hafta sonu uzak durarak aranızdaki sohbet kültürünü geliştirmek inanın size çok iyi gelecektir.

haftasonu_ev

 

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle