LONDRA TAVSİYELERİ

Avrupa

Yaklaşık 8 milyon nüfusu ile Avrupa’nın en kalabalık ikinci şehri. Avrupa’da en fazla beyaz ırk harici insanın yaşadığı şehir olarak biliniyor. Hal böyle olunca Londra sınırlarında konuşulan dil sayısı da farklılık gösteriyor. 300’den fazla farklı dil konuşuluyor şuan da.

portobello

Nüfusa paralel olarak büyümüş bir şehir Londra. Mesela mı ? 5 Havalimanı ve şehri tamamen çevreleyen bir metro hattı bulunuyor. İnsan yoğunluğunun farkında olan bir yönetim anlayışıyla planlanmış keyifli bir şehir. Biraz daha macro bakalım. Çok fazla insan, çok fazla bina demek ve dolayısıyla bu insanların nefes alabileceği yeşil alanların fazla olması gerekiyor. Bu sebeple, Londra’da 143 adet kayıtlı park ve bahçe bulunuyor.

image1

Londra ile ilgili tavsiyeleri:

  • Atkını bereni unutma !Eğer ki seyahatinizi kışın yapıyorsanız valizde mutlaka olması gerekiyor. Londra’da güneş battıktan sonra kendisini derinden hissettiren bir soğukla başbaşa kalırsınız. Bu yüzden mutlaka önlemler alınmalı soğuğa karşı.
  • İngiltere’desin ve hala cookie denemedin mi ? Çok ayıp. Ben’sCookies bu durumu ortadan kaldırman için büyük bir fırsat. 17.00 Londra için çay ve kurabiye saati unutma. Bizim zincir fırınlar gibi. Londra’da 8 – 9 şubesi var.
  • Londra’nın Kraliyetin prestiji ve parlamento havasından uzakta 90’larda kalmış mahallesi desem yanlış olmaz sanırım. Bina cephelerinin genellikle politikayla ilgili simge veya yazılarla kaplandığı etkileyici bir bölge. Çin Mahallesini gör derim.
  • Scoreditch High Street metro durağı sizi grafitilerin olduğu bir mahalleye çıkaracak. Birbirinden güzel grafitiler için Scoreditch mahallesine uğramalısınız.
  • Şöyle durup Londralı gibi düşünsem.Hava çok güzel ne yapsak diye sorsam arkadaşıma muhtemelen cevap belli. Hyde Park’a gidelim mi ? Gerçekten güzel havalarda tüm Londra parkta toplanıyor. Piknik yapabilir dümdüz yeşillikten gökyüzüne bakabilirsin. Ördek, sincap, kuğu gibi sevimli dostlarla da oynayabilirsin. Evet evet yanlış duymadın sincaplarla oynayabiliyorsunuz. Fındık fıstık ile gitmenizi öneririm. Kasım Aralık aylarında ise “Winter is Wonderland” ile Hyde Park’ta eğlencenin tanımını öğrenebilirsiniz.
  • Londra ufkuna kendi özel silületini ekleyen Eye. 135 mt ile Dünyanın en uzun gözlem noktalarından biri. LondonEye ile 40 kilometrelik bir alanın manzarasını izleyebilirsin.
  • Londra’da National History, British, Tate, National Gallery gibi bir çok müze ücretsiz. Müzelerin ücretsiz olması bence insanları müzelere daha çok katılım göstermesini ve tarihe yakından şahit olmalarını sağlıyor. Benim en çok ilgimi çeken müze British Museum oldu. Her kıtadan bir şeyler getirilmiş.
  • Londra’da hayatınızı kolaylaştıracak 3 cep telefonu uygulaması öneriyorum. Londra metro haritası hayat kurtarıcıdır. Bu yüzden LondonTube öneriyorum. Bazı kör noktalara otobüs ile seyahat etmeniz gerekebilir. Bu sebeple Buses uygulamasını öneriyorum. Yine tüm Londra haritasına hakim olan Tripadvisor uygulamasından faydalanabilirsiniz. Ayrıca Londra’da bazı noktalarda o2 Wifi kullanıcı ağına bağlanabilir. Internetten ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle