Nevşehir Gezilecek Görülecek Yerler

nevşehir gezilip görülecek yerler Türkiye

Yüzyıllık tarihi kalıntıları ile ülkemizdeki en çok dikkat çeken şehirler arasında yer alan Nevşehir’e gittiğinizde görmeniz gereken yerlerin listesini hazırladık. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlamakta olan Nevşehir tatilini sadece deniz, kum ve güneş üçlüsünden yana kullanmak istemeyenlere hitap ediyor. Tarihi mekanları ve eşsiz doğası ile dikkat çeken Nevşehir’de dolu dolu bir gezinti için günübirlik gezi size yetmeyecek, birkaç gün süreye ihtiyacınız olacak.

Göreme Açık Hava Müzesi

Nevşehir gezisi sırasında ilk durağınız bölgenin en önemli ve en büyük turistik mekanlarından biri olan Göreme açık hava müzesidir. Nevşehir’in Göreme ilçesinde yer alan ve adını da bu ilçeden alan açık hava müzesi yüzyıllar öncesindeki geçmişin izlerini günümüze kadar getirmiştir. Doğal bir oluşum olarak dikkat çeken Göreme açık hava müzesi içerisinde şapel, yemekhane, kilise, mutfak, manastır gibi alanlar yer almaktadır.

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi

1964 yılında açılan Hacı Bektaş-ı Veli müzesi Nevşehir’in en önemli turistik mekanları arasında yer almaktadır. Nevşehir’e gelen tüm ziyaretçilerin görmeden gitmediği Hacı Bektaş-ı Veli müzesi külliye içerisinde yer almaktadır. Külliye içerisinde aynı zamanda bir de küçük müze yer almaktadır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya’nın en çok merak edilen bölgesi olan Derinkuyu Yeraltı Şehri turistlerin akın ettiği mekanlar arasında ilk sırada yer alıyor. Dünyadaki en derin ve en geniş yeraltı şehri olarak dikkat çeken Derinkuyu Yeraltı Şehri tam olarak 85 metre derinliğine sahip olacak. Sekiz katlı bir yeraltı şehri olan Derinkuyu iniş ve çıkışı tek bir alandan yapılmakta, dar ve alçak geçişlere sahip olmaktadır. Derinkuyu Yeraltı Şehri içerisinde ahıl, mutfak, okul ve yemekhane yer almaktadır. Derinkuyu Yeraltı Şehrine ilk adımınız ile birlikte yukarıdaki dünya ile bağlantınız kesilecek ve kendiniz geçmiş dönemlerde yaşamış hissedeceksiniz. Büyüleyici bir havası olan Derinkuyu Yeraltı Şehrine girdiğiniz anda tüm katları detaylı olarak gezmenizi sağlayacak ok işaretler, anlatım metinleri ve rehberler sizler eşlik edecek, yeraltı şehir içerisindeki görevliler özellikle güvenlik konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle