THY İlk Yurt Dışı Uçuş Tarihi Belli oldu

THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, Nagehan Alçı’ya verdiği röportajda salgın sonrası yeni dönemi anlattı ve ilk etapta uçacakları yerleri açıkladı. THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, Nagehan Alçı’ya verdiği röportajda salgın sonrası yeni dönemi anlattı ve ilk etapta uçacakları yerleri açıkladı. İlker Aycı THY’nin, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Ulaştırma Bakanlığı ve Havacılık Dairesi başta olmak üzere birçok bakanlık ve kurum ile koordinasyon içinde bir çalışma yaptığını ve şayet salgın beklendiği gibi kontrol altına alınırsa iç hatlarda 28-29 Mayıs, dış hatların belli destinasyonlarında ise 1-5 Haziran arası uçuşların başlayabileceğini söyledi. Uçuşlar için kesin tarihin henüz belirlenmediğini özellikle altını çizerek söyleyen Aycı, Onay için koronavirüs verileri ve devlet otoritelerinin onayı bekleneceğini belirtti. Anca 28-29 Mayıs ve dış hatlardaki 1-5 haziran arasındaki uçuşlar için 10-15 noktaya bilet satışlarının başladığını belirtti. HAVALİMANI GİRİŞİNDE TEST İlker Aycı, Havalimanı girişlerinde koronavirüs testi yapılacağını ve hastalığı geçirmiş olanlara bir belge […]

THY İlk Yurt Dışı Uçuş Tarihi Belli oldu

THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, Nagehan Alçı’ya verdiği röportajda salgın sonrası yeni dönemi anlattı ve ilk etapta uçacakları yerleri açıkladı.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, Nagehan Alçı’ya verdiği röportajda salgın sonrası yeni dönemi anlattı ve ilk etapta uçacakları yerleri açıkladı.

İlker Aycı THY’nin, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Ulaştırma Bakanlığı ve Havacılık Dairesi başta olmak üzere birçok bakanlık ve kurum ile koordinasyon içinde bir çalışma yaptığını ve şayet salgın beklendiği gibi kontrol altına alınırsa iç hatlarda 28-29 Mayıs, dış hatların belli destinasyonlarında ise 1-5 Haziran arası uçuşların başlayabileceğini söyledi.

Uçuşlar için kesin tarihin henüz belirlenmediğini özellikle altını çizerek söyleyen Aycı, Onay için koronavirüs verileri ve devlet otoritelerinin onayı bekleneceğini belirtti. Anca 28-29 Mayıs ve dış hatlardaki 1-5 haziran arasındaki uçuşlar için 10-15 noktaya bilet satışlarının başladığını belirtti.

HAVALİMANI GİRİŞİNDE TEST

İlker Aycı, Havalimanı girişlerinde koronavirüs testi yapılacağını ve hastalığı geçirmiş olanlara bir belge verilmesi ve bu virüsü taşımadığına dair bir sağlık karnesi oluşturulması da gündemde olduğunu belirtti.

İLK DIŞ HAT UÇUŞLARI BELLİ OLDU

İlk etapta uçulacak ülkeler İskandinav ülkeleri, Avusturya, Almanya, Güney Kore, Japonya olarak belirlendi. Nagehan Alçı’nın “ABD’ye uçacak mısınız?” şeklindeki sorusuna İlker Aycı “California, Washington DC gibi noktalara uçabiliriz ancak New York en riskli yerlerden biri, New York uçuşunu açamayız, tabii esas kazançlı olan hat New York, orada da öyle bir problem var” yanıtını verdi.

KOLTUK ARALARI BOŞ BIRAKILMAYACAK

Koltuk aralarının boş bırakılsa dahi 1.5 metrelik bir boşluk oluşmadığını belirten İlker Aycı, Tüm yolcular ve uçuş görevlileri için maske ve göz siperliği zorunlu olacak, görevliler için eldiven şartı da getirilecek dedi.

İkramların uçuşlara göre planlandığını belirten İlker Aycı, İç hat uçuşlarda ikramlar kaldırıldı. Dış hatlarda ise kısa mesafelerde kaldırıldı fakat uzun mesafelerde paket servis şeklinde ikram verileceğini belirtti. 

SALGININ ETKİSİ 2-3 YIL SÜRECEK

Uçuşlarda salgına karşı alınan önlemlerin 2-3 yıl süreceğini belirten İlker Aycı, 2-3 yıl boyunca bilinen, alışılan seyahat ve uçuş rituellerinin unutulması gerektiğini belirtti. 

Kaynak

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.