Türkiye’de En Gözde Balayı Yerleri

türkiye'de en güzel balayı yerleri Türkiye

Balayı için en güzel tatil yerleri,  en çok tercih edilen yerler ve mutlaka görülmesi gereken yerler.

Balayı için en güzel tatil yerleri diyince Türkiye’de birçok yer akla gelmektedir. Ege, Marmara, Karadeniz ve Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere en çok tercih edilen yerler bu bölgelerdedir. Türkiye başlı başına bir cennet olduğundan bu durumda balayı için gidilecek yere karar vermek oldukça zor olabilir. Çiftler genelde balayı tatiline yaz mevsiminde yer verirler. Bir kısım deniz, kum, güneş keyfi yapmak isterken diğer kısım ise Karadeniz’in yeşilliğine kendini bırakmak istemektedir. 

İşte Türkiye’de ki En Güzel Balayı Yerleri

Bodrum

Bodrum, muhteşem güzelliğiyle sadece Türklerin değil dünyanın da en çok tercih ettiği tatil yerlerinden birisidir. Masmavi denizi, mükemmel koyları ve tarihi güzellikleri ile eşi benzeri olmayan bu güzellik en çok yaz mevsiminde rağbet görmektedir. Yaz kalabalığına dâhil olmak istemeyenler daha sakin bir zamanda buranın tadını çıkarmak için bahar aylarında buraya gelebilir.    

Bodrum’da güzel bir tatilin yanı sıra gezilecek birçok yer ve yapılacak aktiviteler de bulunmakta. Tekne turları ile koyları gezebilir ve macerayı seviyorsanız tüplü dalış yapabilirsiniz. Bunların dışında Bodrum’u tanıyıp gezmek istiyorsanız Bodrum Kalesi’ni, Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni, Zeki Müren Müzesi’ni ve Halikarnas Mozolesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kapadokya

Kapadokya tatili, son zamanlarda çok popüler balayı yerlerinden birisi olmayı başarmıştır. Mutlaka gidip görülmesi gereken yerlerden birisi olan Kapadokya çiftlere romantik bir tatil yaşatıyor. Peri bacaları, muhteşem vadileri, müzeleri ve tarihi ile göz kamaştıran Kapadokya’nın tadı en çok gündoğumu sırasında gerçekleşen balon turları ile çıkmaktadır. Yaz aylarında kurak olduğundan bahar ve kış aylarında gidilmesi tavsiye edilmektedir. Taş yapılı otelleri ve otantik havası burayı diğer yerlerden farklı kılan şeylerden birisi. Ayrıca Kapadokya’da Uçhisar Kalesi’ni, Güvercinlik Vadisi’ni Tarihi Taş Köprü’yü, Saç Müzesi’ni ve Güllüdere Vadisi’ni gezebilirsiniz.

Çeşme

Çeşme Alaçatı, hem balayı için hem de yaz tatilleri için en uğrak mekânlardan birisidir. Rengârenk sokaklar, taştan evler ve butik tarzda kafeleri ile Çeşme unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatıyor. Gündüzleri denizin keyfini çıkarıp daha sonra tekne turu ile Ege’yi gezip akşamları da gece hayatına katılabilirsiniz. Çeşme Kalesi, Dalyan, Altınkum Plajı ve Delikli Koy burada gezilebilecek yerlerdir.

Marmaris

Marmaris Ege’nin incilerinden birisidir. Balayı için en çok tercih edilen yerlerdendir. Marmaris, balayında size güzel bir deniz tatili yaşatmaktadır. Birbirinden güzel koylarını tekne turları ile gezebilirsiniz. Bunun dışında tarihi Marmaris Kalesi de görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Antalya

Antalya’da balayı tatili için pek çok yer vardır. Alanya, Lara, Belek, Side en popüler yerlerdendir.

Alanya, en çok tercih edilen ve lüks otellerin olduğu bir bölgedir. Birçok çift düğün yorgunluğunu atmak amacıyla otellerinde daha çok vakit geçirmek için burayı tercih etmektedir. Diğer bir kısım ise tatilin tadını daha çok çıkarmak için çevreyi gezmektedir. Alanya’da en meşhur yerler Kleopatra Plajı, Alanya Kalesi, Kızıl Kule, Dim Mağarası ve Alanya Tershanesi’dir.

Lara, birbirinden güzel otelleri, upuzun sahilleri, hem hareketli hem sakin bir bölge olması sebebiyle her yıl binlerce balayı çiftini ağırlamaktadır. Güzel bir deniz tatiliyle birlikte Düden Şelalesi, Kaleiçi ve Perge Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz.

Belek, Antalya’da ki en çok rağbet gören tatil yerlerinde ikinci sırada yer alır. Sadece Türk çiftlerin değil yabancı çiftlerin de gözde balayı tatil noktası olarak tercih edilen bir yerdir. Muhteşem denizi ve doğasının tadını çıkarmanın haricinde Aspendos ve Perge Antik Kentlerini, Kurşunlu Şelalesi’ni ve Türkiye’nin en büyük golf sahasını ziyaret edebilirsiniz.

Side, hem balayı tatili için hem de tarihi güzellikleri keşfetmek için ideal balayı noktalarındandır. Koyları keşfetmek için tekne turları ve doğayla zaman geçirmek için jeep safari keyfi yapabilirsiniz. Denizin tadını çıkarmak isterseniz de çeşitli su sporlarına yönelebilirsiniz. Bunların dışında Side’yi keşfetmek istiyorsanız Antik Tiyatro, Apollon Tapınağı ve Aspendos Köprüsü’ne gidebilirsiniz.

Rize

Herkesin aklına balayı tatili denilince deniz, kum, güneş gelse de doğayı seven çiftler için Karadeniz en iyi seçeneklerden birisidir. Karadeniz’de en çok sevilen yerlerden birisi de Rize’dir. Ayder Yaylası balayı için çok fazla rağbet görmektedir. Burada keyifli doğa yürüyüşleri yapabilir, şifalı sularına girebilir ve meşhur şelalesini görebilirsiniz. Muhteşem manzaralı ahşap evlerde konaklamak çok fazla tavsiye ediliyor.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle