Uzayda Yürüyen İlk İnsan Olarak Tarihe Geçen Alexei Leonov Hayatını Kaybetti

İnsanlığın uzay konusundaki gelişmelerinin en önemli adımı olarak tarihe geçen, uzayda yürüyen ilk insan olarak bilinen Alexei Leonov, 85 yaşında şubat ayından beri tedavi sürecinde olduğu hastanede hayatını kaybetti. Kozmonot, 1965 yılında Voskhod-2 görevindeyken ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştirmişti. Bu uzay yürüyüşü, 12 dakika 9 saniye sürmüş ve Leonov, uzay aracından 15 metreye kadar ileriye gitmişti. Hayatında askeri pilotluğun ardından kozmonot olan Leonov, Sovyetler Birliği’nde iki kez kahramanlık madalyası aldı. Bu prestijli ödülün yanında Ay’daki bir kratere de adı verildi. 1992 yılında emekli olmadan önce diğer kozmonotları eğiterek profesyonel yaşamına devam etti. Leonov’un yaptığı tarihi yürüyüşün de perde arkasında büyük bir hikaye yatıyor. Bunlardan en önemlilerinden biri yürüyüş sırasında kozmonotun 6 kilo vermesiydi. Yürüyüş sırasında giysisinin içine giren hava yüzünden rahat hareket edemeyen ve bu yüzden fotoğraf çekmeyi başaramayan kozmonot, giysisindekin supabı açarak havayı boşaltmıştı ancak fazla hava ayaklarından boşalması gerekiyorken baş kısmından dışarı atılmıştı. İnanılmaz derecede zorlu bir durumda kalan […]

Uzayda Yürüyen İlk İnsan Olarak Tarihe Geçen Alexei Leonov Hayatını Kaybetti

İnsanlığın uzay konusundaki gelişmelerinin en önemli adımı olarak tarihe geçen, uzayda yürüyen ilk insan olarak bilinen Alexei Leonov, 85 yaşında şubat ayından beri tedavi sürecinde olduğu hastanede hayatını kaybetti.

Kozmonot, 1965 yılında Voskhod-2 görevindeyken ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştirmişti. Bu uzay yürüyüşü, 12 dakika 9 saniye sürmüş ve Leonov, uzay aracından 15 metreye kadar ileriye gitmişti.

Hayatında askeri pilotluğun ardından kozmonot olan Leonov, Sovyetler Birliği’nde iki kez kahramanlık madalyası aldı.

Bu prestijli ödülün yanında Ay’daki bir kratere de adı verildi.

1992 yılında emekli olmadan önce diğer kozmonotları eğiterek profesyonel yaşamına devam etti.

Leonov’un yaptığı tarihi yürüyüşün de perde arkasında büyük bir hikaye yatıyor.

Bunlardan en önemlilerinden biri yürüyüş sırasında kozmonotun 6 kilo vermesiydi.

Yürüyüş sırasında giysisinin içine giren hava yüzünden rahat hareket edemeyen ve bu yüzden fotoğraf çekmeyi başaramayan kozmonot, giysisindekin supabı açarak havayı boşaltmıştı ancak fazla hava ayaklarından boşalması gerekiyorken baş kısmından dışarı atılmıştı. İnanılmaz derecede zorlu bir durumda kalan Leonov, bu yüzden terden 6 kilo verdiğini söylemişti.

O günlerden bugünlere tekrar dönecek olursak Leonov,  yaşlılığa bağlı hastalıklar yüzünden uzun süredir Moskova’daki Burdenko Hastanesi’nde tedavi görüyordu ve durumu bir hayli kötüydü. Şeker hastalığı sebebiyle ameliyat oluşunun ardından, şubat ayından beri tedavi görüyordu.

Kozmonotun ölüm haberi, dünyanın dört bir yerindeki uzay örgütleri tarafından da üzüntüyle karşılandı. Özellikle NASA, Leonov’a saygısını bizzat gösteren bir açıklamaya yer verdi:

“Uzay boşluğuna girme girişimini ve bugünkü uzay istasyonu bakımını mümkün kılan faaliyetleri Leonov başlatmıştı”

 

Kaynak : Ceotudent.com

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.