Uzun Uçak Yolculuğu Öncesi Bilmeniz Gereken 7 Şey

Seyahat İpuçları

Nemlendirici kullanın

Uçaklarda nem oranı oldukça düşük seviyelerde olabiliyor. Bu nedenle burun ve dudaklar kuru havadan kötü bir şekilde etkilenebiliyor. Bu etkiyi en aza indirmek için burun spreyi, nemlendirici damla ve dudak kremi kullanabilirsiniz.

Gözlerinizi koruyun

Eğer göz kuruluğu şikayetiniz varsa, yolculuk esnasında bu durumla karşı karşıya kalma ihtimaliniz bulunuyor. Yanınızda taşıyacağınız suni göz damlası, tam bir kurtarıcı görevi görüyor.

Alkolden uzak durun

Değişen basınç ve mikrop kapma riskine karşı bağışıklık sistemini güçlendirici yiyecek ve içecekler tercih edilebilir. Hafif yemekler yemek, kafein ve alkolden uzak durmak uçuş sonrası için oldukça faydalı olabiliyor.

Asitli yiyeceklerden uzak durun

Hassas bir mideye sahip olanlar için uzun yolculuklar genelde sorun yaratabiliyor. Yemek düzeninin daha da bozulması ve bununla beraber gelen uyku bozuklukları midenin daha çok ekşimesine neden oluyor. Bu nedenle uçuşlarda asit gidericiler bulundurmak oldukça yararlı.

Egzersiz yapın

Uzun süre oturarak seyahat etmek başta dolaşım olmak üzere vücudu pek de iyi etkilemiyor. Özellikle bacak ve bel bölgelerinde yaşanan ağrılar, uçuşu çekilmez hale dönüştürebiliyor. Uçağı beklerken kısa yürüyüşler ve egzersizler yapmak, bolca su tüketmek bu durumun etkilerini azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca uçuş esnasında da 2 saatte bir koridorda kısa bir tur atmak, oturulan yerde gerinme hareketleri yapmak da dolaşım için oldukça önemli.

Gazlı içeceklerden uzak durun

Uzun uçuşların pek çok kişide gaz problemleri yarattığı da biliniyor. Ayakları ve karnı sıcak tutmak bu durumu engellemeye yardımcı oluyor. Ayrıca gazlı içeceklerden kaçınmak ve yanınızda gaz giderici ilaçlar bulundurmak da olası bir problemde oldukça faydalı.

Gidilen yerin saat dilimine uyun

Saat diliminin değişmesiyle olumsuz yönde etkilenen vücut, yorgunluk hissiyle kendini gösterebiliyor. Dikkat edilmediği takdirde seyahatin hasta bir şekilde geçmesine yol açan bu durumun etkilerini hızlıca geçirmek mümkün. Gidilen yerin saat dilimine göre yaşamak, uykunuz olmasa bile eğer geceyse uyumaya çalışmak biyoritmin adapte olmasına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, uykudan 1-2 saat önce alınacak bir yapay melatolin hormonu, gidilen yerdeki saat dilimine uyum sağlamayı kolaylaştırıyor.

Uçak bileti fiyatları düştükçe eskisinden daha sık seyahat etmeye başladık. Özellikle uzun yolculuk gerektiren uçuşlardan kaynaklı yorgunluk ve hastalıklar, çıkılan seyahatleri kâbusa çevirebiliyor. Bu nedenle yola çıkmadan önce ve uçuş esnasında dikkat edilmesi gereken detaylar bulunuyor. Böylece, ortaya çıkabilecek olumsuz etkileri en aza indirerek, keyifli bir yolculuk geçirmek mümkün oluyor.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle