ADALAR ÜLKESİ ENDONEZYA’NIN İNCİSİ CAVA ADASI

Endonezya! Dördü büyük, diğerleri küçük birçok ada üzerine kurulmuş toplamda tam 17.508 adaya sahip bir adalar ülkesi. Endonezya adaları, Asya kıtasının güneydoğu kanadı ile Hindistan ve Avustralya kara parçaları arasında yer alıyor. Bu adaların en büyüklerinden biri ise Cava Adası. Cava Adası Endonezya’nın politik ve ekonomik hayatına yön veriyor. Volkanik olaylar sonucunda oluşan Cava Adası’nın doğusundan batısına sıradağlar şeklinde volkanik dağlar uzanıyor. Çeşitli kültürlere ve dini inanışlara sahip insanların bir arada yaşadığı adanın çoğunluğunu Müslüman halk oluşturuyor. Adada üç dil konuşuluyor. Halkın çoğunluğunun konuştuğu dil ise Cava dili. Bir zamanlar güçlü Hindu-Budist imparatorluklarının, İslam Emirlikleri’nin ve Hollanda kolonisinin merkezi olan Cava Adası, şimdi Endonezya’nın politik ve ekonomik hayatına yön veren yerleşim birimlerinden biri ve dünyanın en kalabalık adası ünvanına sahip. Başkent Cakarta da bu adada bulunuyor. CAKARTA – CAVA ADASI Endonezya’nın başkenti Cakarta size tüm ülkenin aynasını tutacak. Cakarta ismi Sanskritçe; “Jayakarta” kelimesinden geliyor; “muzafferiyet” ve “zafer” anlamında… Şehri gördüğünüzde […]

ADALAR ÜLKESİ ENDONEZYA’NIN İNCİSİ CAVA ADASI

Endonezya! Dördü büyük, diğerleri küçük birçok ada üzerine kurulmuş toplamda tam 17.508 adaya sahip bir adalar ülkesi.

Endonezya adaları, Asya kıtasının güneydoğu kanadı ile Hindistan ve Avustralya kara parçaları arasında yer alıyor. Bu adaların en büyüklerinden biri ise Cava Adası.

Cava Adası Endonezya’nın politik ve ekonomik hayatına yön veriyor.

Volkanik olaylar sonucunda oluşan Cava Adası’nın doğusundan batısına sıradağlar şeklinde volkanik dağlar uzanıyor. Çeşitli kültürlere ve dini inanışlara sahip insanların bir arada yaşadığı adanın çoğunluğunu Müslüman halk oluşturuyor.

Adada üç dil konuşuluyor. Halkın çoğunluğunun konuştuğu dil ise Cava dili. Bir zamanlar güçlü Hindu-Budist imparatorluklarının, İslam Emirlikleri’nin ve Hollanda kolonisinin merkezi olan Cava Adası, şimdi Endonezya’nın politik ve ekonomik hayatına yön veren yerleşim birimlerinden biri ve dünyanın en kalabalık adası ünvanına sahip. Başkent Cakarta da bu adada bulunuyor.

CAKARTA – CAVA ADASI

Endonezya’nın başkenti Cakarta size tüm ülkenin aynasını tutacak. Cakarta ismi Sanskritçe; “Jayakarta” kelimesinden geliyor; “muzafferiyet” ve “zafer” anlamında… Şehri gördüğünüzde ismiyle aslında ne kadar uyumlu olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Şehir 4. yüzyıldan bu yana Endonezya için önemli bir yere sahip; kent, o yıllarda hüküm süren Sunda Krallığı’nın önemli bir ticaret limanı imiş. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Endonezya’nın bağımsızlığıyla birlikte ülkenin yeni başkenti olmuş. Cava adasının kuzeybatısına konumlanmış Cakarta, hem Endonezya’nın hem de Güneydoğu Asya’nın en kalabalık şehri aynı zamanda…

Bu şehir size Endonezya kültürü ile ilgili en önemli ipuçlarını verecek ve ülkenin diğer bölgelerinde de bu özelliklere rastlayacaksınız. Zenginliğin ve fakirliğin iç içe olduğu ülkede Cakarta sokakları size şaşırtıcı kareler sunacak. Sokaklarda adım başı yemek satan tezgahlara ve restoranlara rastlayacaksınız. Endonezya halkı dışarıda yemek yemeye bir hayli düşkün. Evde yemek yemektense dışarıda yemek yemeyi tercih ediyorlar. Kozmopolit bir kültüre sahip olan şehirde; Ulusal Anıt, İstiklal Camii ve Kraliyet Sarayı gibi yapıtları ve Taman Safari Parkı’nı mutlaka ziyaret edin.

jakarta


YOGYAKARTA – CAVA ADASI

Ülkenin en önemli kültür ve sanat şehri Yogyakarta “Üniversite Şehri” olarak da anılıyor. Endonezya dendiğinde akla ilk gelen yer Bali. Bali, en fazla turist çeken bölgelerden biri; ancak Yogyakarta’nın da Bali’den hiç aşağı kalır yanı yok. Biri popüler sörf cenneti olarak anılırken diğeri ruhani turizmin başkenti kabul ediliyor. İkisi de ülkenin en çok turist çeken bölgeleri. Yogyakarta’ya Cakarta’dan yaklaşık 1 saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaşmak mümkün.

Hele bir de uçakta uyuklamak yerine etrafı izlemek isterseniz, Endonezya’nın en ünlü yanardağı Merapi’yi tepesinden dumanlar tüterken görme şansına sahip olabilirsiniz. Yogyakarta’nın en çok turist kalabalığına ev sahipliği yapan yerlerinden biri Merapi Dağı. Bu dağ aynı zamanda Cava Adası’ndaki en genç ve aktif volkan…

Endonezya orta Cava bölgesinde yer alan şehir Yogyakarta’nın hiç kuşkusuz en önemli özelliği, kültür ve sanatla iç içe olması. Bu şehir için Cava kültürünü en iyi yansıtan yer de denilebilir. Şehrin her köşesinde bale, kukla ve tiyatro gösterilerine rastlayacaksınız. Kültürel aktivitelere önem veren şehir aynı zamanda bünyesinde barındırdığı eğitim kurumlarından dolayı “Üniversite şehri” olarak da anılıyor. 1945 – 1949 yılları arasında gerçekleşen Endonezya Ulusal Devrimi’nin de başkenti aynı zamanda.

yogyakarta


BOROBUDUR TAPINAĞI – CAVA ADASI

Ölmeden önce görülmesi gereken yerlerin başında ilk sırayı çeken dünyanın en büyük Budist tapınağını mutlaka ziyaret edin.

Belki bugüne kadar pek çok tapınağı ziyaret etme şansınız olmuştur; ancak Borobudur Tapınağı’nı görmediyseniz, en iyisini görmüş sayılmazsınız. Tapınağın dini önemi büyük, aynı zamanda ülkenin neredeyse en büyük gurur kaynağı; çünkü yüz binlerce kişi sadece bu tapınağı görebilmek için Endonezya’ya geliyor. Ünlü tapınak, 200 yıl önce bulunduğunda şaşkınlıkla karşılanmış. Bu tapınağın üzerindeki yüzlerce kabartmada Buda’nın hayatı anlatılıyor.

Borobudur, 1997’de UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınan Güneydoğu Asya’daki en eski anıt. Ayrıca güney yarımküredeki eski dönemlerden kalma en büyük anıtsal yapı ve dünyanın en büyük Budist tapınağı olma özelliğini taşıyor.

Yapı, M.S. 775-842 yılları arasında Cava Adası’nda hüküm süren Sanjaya ve Sailendra hanedanları tarafından inşa ettirildi. Tamamlanmasının ardından, 856’da Hindu işgalinden sonra terk terk edildi. Yapılan araştırmalara göre; 10. yüzyılda üzeri volkanik küllerle, bitki örtüsü ile kaplanmaya başladı ve tamamen unutuldu.

1814 yılında bir İngiliz tarafından keşfedildi. 1855’te başlayan temizleme ve restorasyon çalışmaları neredeyse 100 yıl sürüdü ve 1973’te 27 ülke, çeşitli sivil kuruluşlar ve UNESCO’nun desteklediği 10 yıl sürecek bir restorasyon projesi başlatıldı. Tapınağın dört ana yönde dört ana girişi olduğunu ve dokuz katlı olduğu biliniyor.

borobudur-tapinagi


SURABAYA – CAVA ADASI

Doğu Cava’nın başkenti olarak bilinen kent, Endonezya’nın 2. büyük kenti ve 6 milyon kişiyi içinde barındırıyor.

Şehir 1293 yılında Çin askerlerine karşı verilen mücadele sonucunda kurulmuş ve önemli bir liman kenti olmayı başarmış. Bu şehir size Cakarta gibi Endonezya’nın şehirleşmiş ve yenilenmiş yüzünü sunacak.

Kentin ağaçlarla bezenmiş sokakları, yenilenmiş kaldırımları ve diğer turistik noktalara gidebileceğiniz ulaşım seçenekleri var. Başkentte olduğu gibi burada da farklı otel seçenekleri, farklı yiyecek tezgahları ve restoranlarıyla, güler yüzlü Endonezya insanları karşılayacak sizi. Şehir Mount Bromo ve Bali’ye gitmek isteyenler için de bir geçiş yolu aynı zamanda.

Bu iki turistik bölgeye gitme niyetiniz varsa Surabaya’yı da gezi planınızın içine alabilirsiniz. Yıl boyunca şehirdeki hava sıcaklıklarında büyük değişikler olmuyor. Sıcaklıkları gündüz 32 – 34 derece civarında seyrederken, geceleri 32 – 34 dereceyi buluyor. Bu şehri ziyaret etmeden önce yanınıza ince kıyafetler almanızda yarar var; ancak aniden bastıran yağmurlara da hazırlıklı olun.

surabaya

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.