Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte‘de Kahramanlar Meydanı‘nın kuzey cephesinde yer alan, anıtsal klasik bir mimariye sahip olan Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi, Macaristan’ın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Avrupa sanatından örneklerin görülebildiği müze, hem zengin koleksiyonu hem de mimarisiyle ünlü. Müzenin galerisinde aralarında Raphael, Titian, El Greco, Goya, Vermeer, Rembrandt, Dürer ve Rubens gibi ustaların eserleri bulunuyor. Güzel Sanatlar Müzesi ayrıca heykel ve Ortaçağdan ile Mısır’dan antik eşyalara da ev sahipliği yapıyor. Binanın kendisi neoklasik bir yapı ve oldukça etkileyici. Müze ünlü mimar Albert Schickedanz tarafından Fülöp Herzog’un yardımlarıyla tasarlanmış. Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi’nde Avrupa sanatının en önemli eserleri ile yerel ve uluslararası sanatçıların 3 binden fazla tablosu bulunuyor. 1900–1906 yılları arasında inşa edilen Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi’nin tasarımı Albert Schickedanz ve yardımcısı Fülöp Herzog tarafından yapılmış. İki mimar da Viyana’da eğitim almış ve yarattıkları eser çok açık şekilde Yunanistan’da ki tapınakları andırıyor. Klasik Korint kolonlarına sahip devasa giriş ve kemer aynalığı Sanat Sarayını tamamlayan […]

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte‘de Kahramanlar Meydanı‘nın kuzey cephesinde yer alan, anıtsal klasik bir mimariye sahip olan Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi, Macaristan’ın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Avrupa sanatından örneklerin görülebildiği müze, hem zengin koleksiyonu hem de mimarisiyle ünlü.

Müzenin galerisinde aralarında Raphael, Titian, El Greco, Goya, Vermeer, Rembrandt, Dürer ve Rubens gibi ustaların eserleri bulunuyor. Güzel Sanatlar Müzesi ayrıca heykel ve Ortaçağdan ile Mısır’dan antik eşyalara da ev sahipliği yapıyor. Binanın kendisi neoklasik bir yapı ve oldukça etkileyici. Müze ünlü mimar Albert Schickedanz tarafından Fülöp Herzog’un yardımlarıyla tasarlanmış.

Budapeşte güzel sanatlar müzesi

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi’nde Avrupa sanatının en önemli eserleri ile yerel ve uluslararası sanatçıların 3 binden fazla tablosu bulunuyor. 1900–1906 yılları arasında inşa edilen Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi’nin tasarımı Albert Schickedanz ve yardımcısı Fülöp Herzog tarafından yapılmış.

İki mimar da Viyana’da eğitim almış ve yarattıkları eser çok açık şekilde Yunanistan’da ki tapınakları andırıyor. Klasik Korint kolonlarına sahip devasa giriş ve kemer aynalığı Sanat Sarayını tamamlayan muhteşem bir eser.

Budapeşte gezilecek yerler listesindeki binanın iç tasarımı ise İtalyan Rönesans tarzında kemer altları, mermer kolonlar, mermer zemin ve kaset tavanlar ile yapılmış Bir çok tavan penceresi ile dev salonlar ve sergi odaları aydınlatılıyor.

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi koleksiyonu

Budapeşte güzel sanatlar müzesi
Budapeşte Sanat Müzesi

Müzenin koleksiyonları arasında çoğunlukla Avrupa Sanatının örnekleri bulunuyor. Macar sanatının örnekleri ise Buda Kalesi’nde yer alan Macaristan Ulusal Galerisi’nde sergileniyor.

Müzenin en önemli etkinliği Eski Galeri’de (Regi Keptar) bulunuyor. Galerinin tarihi 1870’li yıllara, Esterhazy’nin aile yadigarı koleksiyonunun müzeye bağışlandığı döneme uzanıyor. Galeride eserlerini görebileceğiniz ünlü sanatçılar arasında Brueghel, Rubens, Jordaens, Rembrandt, Vermeer, Velazquez, Raphael ve Titian sayılabileceklerden sadece başlıcaları. Fransız sanatçıların 19 ev 20. yüzyıla ait eserleri de oldukça çok sayıda ve bu eserler arasında Toulouse-Lautrec, Monet, Pissaro ve Gaugin gibi isimler bulunuyor.

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi‘nde sadece tablolar yok. Birçok antik dönemlerden kalma heykeller müze galerilerinde sergileniyor. Macar arkeologlar tarafından gün ışığına çıkartılmış Mısır hazineleri, Orta Çağdan kalma Gotik altar panoları da sayılabileceklerden bazıları. Müze ayrıca aralarında Leonardo Da Vinci ve Rembrandt gibi sanatçıların da eserlerinin bulunduğu özel bir bölüm de var.

Kaynak : Yoldaolmak.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.