Filipinler’deki Cennet: Cebu Adası Gezi Rehberi

Sizi fantastik bir yere götürmek istiyoruz. Muhteşem şelaleleri, kanyonları, köpek balıklarıyla tanışma imkanı ve olağanüstü doğası ile Cebu Adası sizleri bekliyor. Cebu Adası, Başkent Manila’dan sonra en büyük ikinci şehirdir. İspanyolların,  Filipinler’e ilk geldiğinde, ilk girdikleri yer bu ada olduğu için ülkenin en eski tarihe sahip bölgesidir. Şehrin yerel bir dili olmasına rağmen çok sayıda insan ingilizce konuşmaktadır. Ayrıca adaya girişte vize ihtiyacınız yoktur. Cebu adası nasıl bir yer sorusuna verilebilecek ilk cevap; Muhteşem şelaleleri ve kanyonu, balayı adaları da denen cennetten bir parça gibi duran adaları, köpek balıklarıyla burun buruna yüzme olanağı, tarih kokan mekanları ve renkli gece hayatı olan bir yer desek herhalde yeterli olacaktır. Cebu Adası’na Ulaşım Cebu Adası’na nasıl gidilir sorusunun cevabına başlamadan bir konuyu söylemeliyiz; Ada için en sorunlu konu adaya ulaşabilmek. Nedenini şöyle anlatabiliriz; İlk olarak, Adaya Türkiye’den direkt uçuş yok önce Filipinler’in başşehri Manila’ya uçmak gerekiyor. Ardından da feribot ile yani deniz yolu […]

Filipinler’deki Cennet: Cebu Adası Gezi Rehberi

Sizi fantastik bir yere götürmek istiyoruz. Muhteşem şelaleleri, kanyonları, köpek balıklarıyla tanışma imkanı ve olağanüstü doğası ile Cebu Adası sizleri bekliyor.

Cebu Adası, Başkent Manila’dan sonra en büyük ikinci şehirdir. İspanyolların,  Filipinler’e ilk geldiğinde, ilk girdikleri yer bu ada olduğu için ülkenin en eski tarihe sahip bölgesidir. Şehrin yerel bir dili olmasına rağmen çok sayıda insan ingilizce konuşmaktadır. Ayrıca adaya girişte vize ihtiyacınız yoktur. Cebu adası nasıl bir yer sorusuna verilebilecek ilk cevap; Muhteşem şelaleleri ve kanyonu, balayı adaları da denen cennetten bir parça gibi duran adaları, köpek balıklarıyla burun buruna yüzme olanağı, tarih kokan mekanları ve renkli gece hayatı olan bir yer desek herhalde yeterli olacaktır.

Cebu Adası’na Ulaşım

Cebu Adası’na nasıl gidilir sorusunun cevabına başlamadan bir konuyu söylemeliyiz; Ada için en sorunlu konu adaya ulaşabilmek. Nedenini şöyle anlatabiliriz; İlk olarak, Adaya Türkiye’den direkt uçuş yok önce Filipinler’in başşehri Manila’ya uçmak gerekiyor. Ardından da feribot ile yani deniz yolu ile adaya ulaşabilirsiniz. Direkt uçuşların yanı sıra aktarmalı uçuşlarda mevcuttur. Tabi bunu sadece daha uygun fiyatlı bilet almak isteyenlere önerebiliriz. Cebu’da Mactan uluslararası havalimanı adıyla bir hava alanı mevcuttur. Mactan adasında olup Cebu merkezine 15 km uzaklıktadır. Bu arada terminal ücreti diye bir ödemeniz olacak, bunu ülkeye girerken değil de çıkarken ödemek durumundasınız. Ücret ise 750 peso civarındadır. Ödemeyi peso ya da dolar olarak ama her şekilde nakit olarak ödemek zorundasınız. Şehire ulaştıktan sonra da şehir içi ulaşım konusu karşınıza gelecektir. Bunun içinse taksiler ve Jeepney’ler vardır. Taksilerde açılış 40 peso, Jeepney’lerde 7 peso civarıdır. Buna ek olarak şehrin kuzey ve güneyine gitmek için 2 terminalden North ve South Bus dedikleri otobüsler bulunmaktadır. Ama tüm bunlarla beraber en aktif ve en kullanılan en güzel ulaşım yine deniz yoludur. Çevredeki tüm adalardan karşılıklı feribot seferleri periyodik ve sık olarak yapılmaktadır.

Cebu Adasında Gezilecek Yerler

Filipinler’in kökenini oluşturan İspanyollar ülkeye ilk olarak Cebu Adası’ndan girmişlerdir. Bu da tarihinin çok eski olmasına ve gezilebilecek çok özel yerlerinin olduğunu göstermektedir. Peki Cebu adasında nereleri gezebilirim diyorsanız işte size özel bir liste:

San Pedro Kalesi: Kalenin geçmişi 1565 yılına kadar gitmektedir. Cebu iskele bölgesinde bulunan kaleyi İspanyollar yaptırmıştır. Kaleyi ziyaret için 30 peso vermek yeterli olmaktadır.

Santa Nino Bazilikası: İspanyol kaşif Miguel Lopez De Legazpi tarafından 1565 yılında yaptırılmıştır. San Pedro kalesine oldukça yakın bir yerdeki bazilika, Filipinler’deki en eski roman katolik kilisesi olma özelliğini de taşımaktadır.

Macellan’ın Haçı: Magellan Cross diye de bilinen yer adeta bir türbeye benzer. Macellan’ın haçı da burada bulunmaktadır.

Cebu Metropolitan Müze ve Katedrali: İnşaatına 1689’da başlanmış ancak 1909’da sonlandırılabilmiştir. 2. Dünya Savaşı zamanında ciddi hasar görmüş ve 1950 yılında yeniden restorasyon yapılmıştır. Yeri ise Santa Nino bazilikasının arka bölgesindedir.

Cebu Anıt Mirası: 1997 gibi oldukça yakın bir tarihte inşaatına başlanmış olan anıt, 2000 yılında açılmıştır.

Colon Caddesi: İspanyolların şehre girişiyle aktif bir bölge halini alan, Filipinler’in en eski en tarihi caddesi olarak bilinmektedir.

Taoist Tapınağı: Bölgede yaşayan Çinlilerin 1972 yılında inşaa ettikleri, çok fazla basamağa sahip olması ile bilinen bu yapı, Cebu Adası’nın en popüler yeridir.

Mactan Mabedi: Cebu’ya çok yakın bir ada olan Mactan adasına bağlı Lapu Lapu şehrinde bulunan Mabet, Filipinlilerin tarihinde kahraman diyebilecekleri ilk kişi olan Rajah Lapu Lapu’nun heykelinin de bulunduğu, lokasyon olarak Shrine Park’ın içinde bulunan, Cebu’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yerini almaktadır. Tüm bunlara ek olarak, başka gezilebilecek yerlerde bulunmaktadır. Örneğin; Mactan Köprüsü, Gök Bahçesi, Yap Sandiego Ancestral House, Casa Gerardo Müzesi, Sugbo Müzesi, Kabang Şelalesi, 1730 Jesuit House, Mango Bulvarı, Carbon Marketi, Minglanilla Public Market, Taboan Public Market.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.