Göbeklitepe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Tarihin sıfır noktası” olarak adlandırılan Göbeklitepe, Şanlıurfa‘da bulunuyor.  Göbeklitepe Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi 1 Nisan – 31 Ekim Açılış Saati: 08:00 Kapanış Saati: 19:00 Kış Dönemi 31 Ekim – 1 Nisan Açılış Saati: 08:00 Kapanış Saati: 17:00 Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri Yaz Dönemi: 18:30 Kış Dönemi: 16:30 Kapalı Günler Her gün açık Göbeklitepe Giriş Ücretleri Göbeklitepe’ye 36 TL ücret karşılığında giriş yapabilirsiniz. Eğer Müzekart’ınız varsa ücretsiz bir şekilde Göbeklitepe Ören Yeri’ni ziyaret edebilirsiniz.   Göbeklitepe Nerede?  Göbeklitepe veya Göbekli Tepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında bulunuyor.  Göbeklitepe’ye Nasıl Gidilir?  Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe’ye ulaşmak için öncelikle Şanlıurfa’ya uçak veya otobüsle gidebilirsiniz. Şanlıurfa şehir merkezine yaklaşık 25 dakika uzaklıkta bulunan ören yerine araç kiralayarak gidebileceğiniz gibi, Şanlıurfa Belediyesi tarafından işletilen servisleri kullanarak da ziyaret edebilirsiniz. Hem Şanlıurfa Müzesi hem de Göbeklitepe’ye giden servisin ücretleri tam 5TL, öğrenci biletleri ise sadece 3 TL. Göbeklitepe Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Tarihin Akışını Değiştiren Tapınak […]

Göbeklitepe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Tarihin sıfır noktası” olarak adlandırılan Göbeklitepe, Şanlıurfa‘da bulunuyor. 

Göbeklitepe Ziyaret Saatleri

Yaz Dönemi

1 Nisan – 31 Ekim

Açılış Saati: 08:00

Kapanış Saati: 19:00

Kış Dönemi

31 Ekim – 1 Nisan

Açılış Saati: 08:00

Kapanış Saati: 17:00

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri

Yaz Dönemi: 18:30

Kış Dönemi: 16:30

Kapalı Günler

Her gün açık

Göbeklitepe Giriş Ücretleri

Göbeklitepe’ye 36 TL ücret karşılığında giriş yapabilirsiniz. Eğer Müzekart’ınız varsa ücretsiz bir şekilde Göbeklitepe Ören Yeri’ni ziyaret edebilirsiniz.  

Göbeklitepe Nerede? 

Şanlıurfa Göbeklitepe Ören Yeri

Göbeklitepe veya Göbekli Tepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında bulunuyor. 

Göbeklitepe’ye Nasıl Gidilir? 

Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe’ye ulaşmak için öncelikle Şanlıurfa’ya uçak veya otobüsle gidebilirsiniz.

Şanlıurfa şehir merkezine yaklaşık 25 dakika uzaklıkta bulunan ören yerine araç kiralayarak gidebileceğiniz gibi, Şanlıurfa Belediyesi tarafından işletilen servisleri kullanarak da ziyaret edebilirsiniz. Hem Şanlıurfa Müzesi hem de Göbeklitepe’ye giden servisin ücretleri tam 5TL, öğrenci biletleri ise sadece 3 TL.

Göbeklitepe Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Tarihin Akışını Değiştiren Tapınak

Şanlıurfa Göbeklitepe

Göbeklitepe Nedir? Neden önemli?

-Dünyanın bilinen en eski tapınak topluluğu. 

-Kült yapıların ortak özelliği T biçiminde 10-12 dikilitaşın çember planda dizilmiş olması ve aralarına taş duvar örülmüş olması. 

-Yapıların merkezinde ise etraflarındaki dikilitaşlardan daha yüksek boyda iki dikilitaş karşılıklı olarak yerleştirilmiş. 

-Bölgedeki dikilitaşların birçoğunun üzerinde insan, el ve kol, çeşitli hayvan ve soyut sembol kabartmaları bulunuyor.

-Yoğun şekilde kullanılan kabartmaların bir anlatım veya mesaj ifade ettiği düşünülmektedir. 

-En sık kullanılan hayvan motiflerinin arasında yaban domuzu, tilki, yılan, yaban ördekleri ve akbaba bulunmaktadır. 

-Göbeklitepe, bir yerleşim yeri değil; yerleşim yeri yakınında bir ibadethane, antik bir kült merkezidir. 

-Buradaki kült yapıların tarım ve hayvancılığa geçiş aşamasında son avcı-toplayıcı insanlar tarafında yapıldığı anlaşılmıştır. 

-Göbeklitepe’nin  İngiltere’de bulunan Stonehenge’den 7000, Mısır Piramitleri’nden ise 7500 yıl daha eski olduğu ortaya çıkan Göbeklitepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor. Bu durumda kült merkezinin MÖ 12 bin yıl öncesine, Neolitik Dönem olarak adlandırılan döneme dayandığı bilinmektedir. Tapınağın MÖ 8 bin dolaylarından itibaren ise ibadet merkezi olarak kullanılmadığı anlaşılmaktadır. 

-Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır. 

-Türkiye’de de 2019 yılı “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan edilmiştir. 

Göbeklitepe’yi kimler yaptı?

Göbeklitepe’nin sırları hala devam ediyor. Göbeklitepe’nin Mezopotamya’nın bir geçiş dönemi sırasında yapıldığı tahmin ediliyor. Son avcı-toplayıcı gruplar tarafından yapıldığı söylenen Göbeklitepe’yi yapan insanlar o dönemde aynı zamanda tarım hayatına da geçiş sürecindeydi.

Göbeklitepe’nin Coğrafi Konumu ve Özellikleri

Göbeklitepe'nin Coğrafi Konumu ve Özellikleri

1 kilometre uzunluğunda bir kireç taşı platosu üzerinde bulunmaktadır. 

-300×300 metrelik bir alanı kaplayan 15 metre yükseklikte bulunan bir tepededir. 

-Bulunduğu bölgeden Toros Dağları, Karaca Dağ etekleri, Şanlıurfa Platosu ve Fırat Ovası’nı birbirinden ayıran sıradağlar ve Harran Ovası görülmektedir. 

-Göbeklitepe’de kullanılan kireç taşı, dünyadaki en kaliteli kireç taşı olarak kabul edilmektedir ve oldukça serttir. 

Göbeklitepe’deki Kazı Çalışmaları 

Şanlıurfa Göbeklitepe

-1995 yılında Şanlıurfa Müzesi başkanlığında ve İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden (DAI) Harald Hauptmann ve Klaus Schmidt bilimsel danışmanlığında başlamıştır. 

-2007 yılından itibaren ise kazı çalışmaları Bakanlar Kurulu kararlı kazı statüsüyle ve yine Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Klaus Schmidt’in başkanlığında devam ettirilmiştir.Projeye Alman Heidelberg Üniversitesi Tarihöncesi Enstitüsü de katılmıştır.

-Yıllarca sürdürülen ayrıntılı kazı çalışmaları, Neolitik Devrim‘i ve hazırlayan zemini yeniden yazmayı sağlayacak güvenilir bilimsel sonuçlar sağlamıştır.

Göbeklitepe Ziyaretiniz Sırasında:

Şanlıurfa Göbeklitepe

-Ziyaretiniz sırasında gezi güzergahına bağlı kalarak tüm bölgeyi keşfedebilirsiniz.

-Göbeklitepe’nin doğa olaylarından etkilenmemesi için üstü kapatılmıştır. Böylelikle güneşten ve yağmurdan etkilenmeden rahatlıkla Göbeklitepe’yi ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: blog.obilet.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.