Güzel Şehir Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Budapeşte, Danube Nehrinin ikiye ayırdığı ve üç ayrı şehrin birleşiminden meydana gelen, ziyaretçilerini sürprizlerle şaşırtan ve gelip görmeden karşınıza ne çıkacağını bilemeyeceğiniz 1 milyon 7 yüzbin nüfuslu bir şehir. Birkaç defa gitme fırsatı bulduğum şehir hemen her yönüyle beni etkilemeyi başardı. Gelişmiş toplu taşıması, gezilecek yerlerinin birbirine yakın olması, şehrin mimari dokusu ve genel atmosferi yanında tabi sıcakkanlı insanları ile gezilmesinin kolay ve keyifli. Barok ve gotik mimarinin hâkim olduğu şehrin tarihi merkezi Buda, yüksek bir tepeden, çoğu on dokuzuncu yüzyıldan kalma Pest bölgesine bakıyor. Geniş bulvarları ve zarif neo-rönesans binaları, meşhur Zincir Köprü’den muhteşem görüntüsüne ve övgüyü hak eden mimarisinde uzun süre gözünüzü alamıyorsunuz. Her gittiğimde tanıdığım sokakların benim sıkmasından çok, beni daha da kendisine bağlayan bir şehir oldu Budapeşte. Hem diğer ünlü Avrupa şehirlerine göre seyahat maliyetleri daha da düşük bir yer burası. Macaristan‘ın bu güzel başkentini de kapsayan Orta Avrupa turları ile bu şehre bazen sadece 1 gecenin ayrılması bence büyük bir […]

Varsayılan Görsel

Budapeşte, Danube Nehrinin ikiye ayırdığı ve üç ayrı şehrin birleşiminden meydana gelen, ziyaretçilerini sürprizlerle şaşırtan ve gelip görmeden karşınıza ne çıkacağını bilemeyeceğiniz 1 milyon 7 yüzbin nüfuslu bir şehir. Birkaç defa gitme fırsatı bulduğum şehir hemen her yönüyle beni etkilemeyi başardı. Gelişmiş toplu taşıması, gezilecek yerlerinin birbirine yakın olması, şehrin mimari dokusu ve genel atmosferi yanında tabi sıcakkanlı insanları ile gezilmesinin kolay ve keyifli.

Barok ve gotik mimarinin hâkim olduğu şehrin tarihi merkezi Buda, yüksek bir tepeden, çoğu on dokuzuncu yüzyıldan kalma Pest bölgesine bakıyor. Geniş bulvarları ve zarif neo-rönesans binaları, meşhur Zincir Köprü’den muhteşem görüntüsüne ve övgüyü hak eden mimarisinde uzun süre gözünüzü alamıyorsunuz.

Budapeşte gezilecek yerler

Her gittiğimde tanıdığım sokakların benim sıkmasından çok, beni daha da kendisine bağlayan bir şehir oldu Budapeşte. Hem diğer ünlü Avrupa şehirlerine göre seyahat maliyetleri daha da düşük bir yer burası. Macaristan‘ın bu güzel başkentini de kapsayan Orta Avrupa turları ile bu şehre bazen sadece 1 gecenin ayrılması bence büyük bir haksızlık.

Budapeşte Gezilecek Yerler Haritası

Budapeşte Haritası

Haritayı sağ tıklayıp yeni sayfada açın ve akıllı telefonunuza kaydedin. Buradaki kırmızı rotaları yürüyerek Budapeşte’yi keşfedin. Arada rotalar arasında dinlenirseniz hiç toplu taşıma kullanmanıza gerek kalmayabilir.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte, etkileyici sokakları, termal hamamları, ferah park ve bahçeleri, ünlü adaları, simgeye dönüşmüş köprüleri, mimarisi ve müzeleriyle görülesi bir şehir. “Tuna’nın İncisi”, “Doğu’nun Paris’i” gibi isimlerle anılan Budapeşte, merkezinden dolaşarak geçen Danube ile Avrupa’nın en muhteşem görüntülerine sahip.

şağıdaki sıralamayı önce Peşte, sonra Buda bölgesinde birbirine yakın yerleri sırasına göre listelemeye çalıştım. Prag, Viyana, Budapeşte turu yapanların çoğu şehirde kısa sürelerde kaldığından şehrin bir çok gezilecek yerini gözden kaçırıyor. Vaktiniz varsa bunları görmeye çalışın.

Peşte Gezilecek Yerler

1. Vörösmarty Meydanı, Budapeşte

Budapeşte gezilmesi gereken yerler

Vörösmarty Meydanı (Vörösmarty tér), Budapeşte gezisi için en iyi başlangıç noktası. Meydandan Budapeşte’nin hemen her yerine kolaylıkla ulaşılabiliyorsunuz. İsmini vatansever Macar şair Mihály Vörösmarty’den almış. Vörösmarty tér’in orta yerinde 1908’de dikilen Vörösmarty anıtı var. Anıtta şair dışında çiftçi ve kızı, geleneksel Macar elbiseli halk, bir öğrenci, karısı ile genç oğluyla bir işçi betimlenmiş.

Meydanındaki ünlü Gerbeaud Pastanesi‘ne uğrayın. Tarihi pastanenin tam karşısında da Avrupa kıtasının en eski metro hattı M1 metro hattı bulunuyor. Meydandaki aslanlı çeşme ise şehrin buluşma notalarından. Meydanın diğer tarafında ise Budapeşte’nin 100 yıllık konser salonu Vigado var.

2. St. Stephen Bazilikası

Budapest Place to See

St. Stephen Bazilikası

St. Stephen Bazilikası (Szent István Bazilika) Budapeşte’nin en büyük kilisesi. 50 yıldan uzun süren inşası 1800’lerde tamamlandı. Görkemli kilisenin orijinal tasarımı mimar Jozsef Hild’e ait, olsa da Macaristan’ın en ünlü mimarlarından Budapeşte Operasının da mimarı Miklos Ybl’in tasarımı ile bitirildi. 96 metre yüksekliğindeki etkileyici merkez kubbesi Macar Parlamentosu’nun kendisi kadar yüksek. Özellikle dikkatle bakın derim.

3. Parlamento Binası

Budapeşte Blog

Az Országház, Budapest, Hungary

Parlamento Binası’nın (Az Országház) inşası, yaklaşık yirmi yıllık bir çalışma ile 1902’de tamamlanmış. Dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası olan yer, Macar kraliyet mücevherlerine ve Macar kültürüne ait pek çok nadide parçanın yer aldığı yapının tam 691 odası bulunuyor.

Koridorlarının toplam uzunluğu 20 km’nin üzerinde olan devasa br yer Bir saatten uzun süren turları 10:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 saatlerinde düzenleniyor. Budapeşte gezilecek noktalardan Parlemento binasına rehberli turlar düzenleniyor; tam 21.43€, öğrenci 10.71€.

4. Zincir Köprüsü

Budapeşte gezilecek yerler

Széchenyi Zincir Köprüsü

Budapeşte’nin en meşhur ikonu Zincir Köprüsü (Lanchid) 19. yüzyılda, Tuna Nehri üzerinde, Buda ve Pest’i birleştirmek için yapılmış. O yıllarda iki ayrı şehirden meydana gelen Budapeşte için bu köprü hayati bir anlam taşıyordu.

Avrupa’nın en uzun asma köprüsü, şimdiyse bizim gibi turist kalabalıklarını ağırlıyor. Buda ile Pest yakalarını birleştiren, şehrin en güzel köprüsünü koruyan görkemli iki aslan heykelinin önünde fotoğraf çektirin.

 

5. Andrássy út

Budapeşte Görülecek Yerler

Şehrin en havalı caddesi burası. Geçmişi 1876’ya kadar uzanan hem araçların hem de yayaların kullandığı cadde, sahip olduğu tarihi özellikleri, mimarisi ve güzel binalarıyla UNESCO Dünya Mirası listesinde. Royal Opera House, Pest Broadway, Franz Liszt Square, Academy of Music, Oktogon, House of Terror, University of Fine Art Binası, Zoltán Kodály Memorial Museum ve Ferenc Hopp East-Asian Art Museum Budapeşte’de bu ünlü cadde boyunca görülecek yerler arasında.

Andrássy út aynı zamanda popüler bir alışveriş yeri. Çok sayıda ünlü markanın butik mağazaları, mükemmel kafe ve restoranlarıyla da oldukça gösterişli bir yer. Erzsébet Meydanı’ndan Milenyum Anıtı’na kadar uzayan 2,4 kilometrelik caddeyi şöyle boydan boya bir yürüyün derim.

 

Önereceğim rota: Vörösmarty tér – Deák Ferenc tér – Erzsébet tér – Andrássy Avenue – Budapest Opera – Budapest’s Broadway – Oktogon – Kodály körönd – Heroes’ Square – City Park – Vörösmarty tér. Yürüme hızınıza göre 4-5 saat sürebilir.

6. Kahramanlar Meydanı

Budapeste Gezisi

Hősök Tere

Andrassy Bulvarı’nın sonunda yer alan Kahramanlar Meydanı (Hősök Tere) da UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak koruma altına alınmış. Güzel Sanatlar Müzesi ve Sanat Sarayı’na ev sahipliği yapan meydanın en meşhur yeri ise 1900’da yapılan ve Macaristan’ın 1000. yılını temsil eden Milenyum Anıtı.

 

Macar prens Árpád ve onun 6 savaşçısını betimleyen bronz atlı heykeller oldukça ilgi çekici. Meydanın ortasında 36 metrelik sütunun ucunda Cebrail betimlenmiş. Meydanı yarım ay gibi çevreleyen alanda da Macar yöneticilerinin heykelleri sergileniyor. Milenyum Anıtı önünde de Meçhul Asker için bir anıt duruyor.

7. Széchenyi Kaplıcaları

Budapeste gezilecek kaplıcalar

Széchenyi Fürdő, Budapest, Hungary

Budapeşte’nin en karakteristik özelliklerinden birisi de kaplıcaları. Benim gibi yürüyerek şehri gezenler için en güzel dinlenme yerlerinden birisi buralar. Avrupa’nın en büyük şifalı kaplıca ve en büyük hamamlarından biri olan Szechenyi Kaplıcaları (Széchenyi Fürdő), bünyesindeki 18 havuzundan 15’inde doğal kaynak suyuna sahip.

 

Hősök tere’den hemen sonra gelen metro durağında veya yürüyerek gidilebilir. Açık alanda bir adet yüzme havuzu, iki adet termal kaplıca bulunuyor. Cumartesi günü kaplıcanın açık alanı spa partilerine ev sahipliği yapıyor. Ben henüz deneyimlemedim ama çok kalabalık olsa da özel dans ve ışık şovlarıyla eğlenceli olduğu söylendi.

8. Váci Utca

Budapeste en güzel yerler

Zengin ve ünlü Budapeştelilerin paralarını cömertçe harcadıkları sokak Vaci Utca, Budapeşte’de görebileceğiniz en kalabalık yer aynı zamanda. Vaci Macar dilinde aslında sokak anlamına geliyor, yani Utca Sokağı burası.

Şehrin en meşhur alışveriş sokağı Vaci Utca, Vörösmarty Meydanı’ndan başlayıp Büyük Market’te kadar uzayan sokak 18.yy’da yapılmış ancak sokak üzerinde bulunan büyük binaların çoğu 19. ve 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş.

Bu sadece yayalara ayrılmış bölüm bir çok cafe, restoran, otel ve dükkanlarıyla capcanlı bir yer. Budapeşte otelleri içerisinde tavsiye edeceğim bu caddede yer alan Estilo Fashion Otel ve Mercury City Hotel konaklama önerilerim arasında. Her ikisinde de kaldım.

9. Büyük Market

Budapeste -Gezilecek Yerler: Market

Central Market Hall

Budapeşte‘nin en popüler alışveriş noktalarından ve benim de şehirde sevdiğim yerlerden birisi. Büyük Market (Central Market Hall) şehirdeki kapalı mekanların en büyüğü. İçerisinde taze meyve ve sebzeden, tekstil ve hediyelik eşyalara kadar çok geniş yelpazede ürün sunuluyor. Halk pazarlarını sevenlerin Budapeşte gezilecek yerler listesinde listesinde yer almalı. Pazar yeri, Macar kültürünü tanımak ve şehir yaşamına tanıklık etmek için iyi bir yer.

 

10. Dohány Sinagogu

Budapestenin en güzel yerleri

Dohány Sinagogu’nun içerisi çok görkemli

1850’lerde inşa edilen, Avrupa’nın en büyük ve dünyanın da ikinci en büyük sinagogu burası. Dohany Sinagogu (Dohány Utcai Zsinagóga), kendinden sonraki birçok sinagoga da örnek olmuş. Bunlardan en belirgin olanı ise New York’taki Central Synagogue.

Vaktiniz kalırsa;Avrupa’da kendi türünün üçüncü örneği olan ve 1872’de açılan Uygulamalı Sanatlar Müzesi‘ni (Iparművészeti Múzeum), gezilecek yerler listesine ekleyin. Bir zamanlar Macaristan’ın en zengin aristokrat ailelerine ait birçok eşya ve obje burada sergileniyor.

Buda Gezilecek Yerler

1. Szentháromság

budapeşte gezilecek yerler blog

Zincir Köprü’den Balıkçılar Tabyası tarafına dönmeyip sağ tarafa doğru yukarıya ilerlediğinizde şehrin en nezih yerlerinden ortaçağ Budin şehrinin merkezi Szentháromság‘e ulaşıyorsunuz. Burası genelde Budapeşte gezilerinde göz ardı ediliyor.

Mária Magdolna Torony, Askeri Tarih Müzesi (Hadtörténeti Múzeum), Museum Of Telephony (Telefónia Múzeum), Kayadaki Sığınak Hastanesi Müzesi (Sziklakórház Atombunker Múzeum), yeraltı labirentleri, Kurtuluş Savaşı Anıtı bu bölgede görülebilecek yerler.

2. Balıkçı Tabyası

Budapeşte Balıkçı Tabyası

Burası şehrin en sevdiğim yerlerinden. 1800’lerin sonunda Macaristan’ın kuruluşu adına yapılan yerlerden birisi olan Balıkçı Tabyası (Halászbástya), ülkeyi kuran yedi kavimi temsil eden yedi kuleye sahip.

Kale Tepesi’nde (Castle Hill) bulunan Tabya, hem Danube’nin hem de şehrin en güzel görülebildiği noktalardan biri. Bu şehre kaç defa gelmiş olursam olayım Balıkçılar Burcunun bu göz alıcı manzarası beni sıkmaz.

3. Matthias Kilisesi

Buda Gezilecek Yerler

700 yıldan uzun süredir ayakta olan Matthias Kilisesi (Mátyás-Templom), Franz Joseph ile eşi Elizabeth’in taç giyme törenlerinin yapıldığı kilise olmasıyla ünlü. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun 1867’de kurulması açısından da oldukça önemli bir yere sahip.

4. Trinity Meydanı ve Trinity Sütunu

Buda ve Peste Gezilecek Yerler

Trinity Meydanı Buda’nın Kale bölgesinin adeta kalbini oluşturuyor. Tam göbeğinde büyük bir sütun olmasına rağmen meydanın asıl görülecek yeri Buda’nın en önemli yerlerinden biri olan Matthias Kilisesi. Kilisenin tam karşısında ise eski Buda Belediye Binası bulunuyor.

Meydana ismini veren sütun 1710-1713 arasında Philipp Ungleich tarafından Barok tarzında yapılmış. Sütunun yapılma amacı ise o yıllarda salgın olan Veba’nın sona ermesi ve onları bir sonraki salgınlardan koruyacağı yönünde bir inanıştı. Tepesinde bulunan heykel Kutsal üçlüyü (baba, oğul, kutsal ruh) temsil ediyor.

5. Buda Kalesi

Buda gezilecek yerler

Aynı zamanda Kraliyet Sarayı olarak da bilinen ve şehrin Buda tarafındaki tepede yer alan görkemli Buda Kalesi (Budavári Palota), Avusturya-Macar İmparatorluğu döneminde pek çok seremoniye ev sahipliği yapan tarihi bir yer. Günümüzde Budapeşte Tarih MüzesiMacar Ulusal Galerisi ve Ulusal Szechenyi Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapıyor.

6. Gellért Tepesi

Budapeste Gezilecek Yerler

Gellért Tepesi

 

Danube Nehrinin yanıbaşındaki tepede tüm ihtişamıyla yükselen ve ziyaretçilerine Budapeşte’nin panaromik bir görüntüsünü sunan Gellert Tepesi’ne çıkılmadan olmaz. Ben buraya tam 3 defa çıktım. Gellert Tepesinde bulunan Kale Avusturyalı Habsburgs tarafından 1850 ile 1854 arasında Macar Kurtuluş Savaşına sonra şehri daha iyi kontrol edebilmek için yapılmış.

1947’de dikilen Özgürlük Anıtı aslında Sovyet güçlerinin şehri Nazi işgalinden kurtarmasının bir simgesi olarak biliniyor. Komünizmin yok olmasından sonra normalde tam heykelin önünde duran bir Sovyet askeri heykeli şehrin dışında bulunan Memento Park’a taşınmış.

Margaret Adası, Sziget Festivalinin düzenlendiği Sziget Adası, Budapeşte Hayvanat Bahçesi, Memento Park, Bit Pazarı, House of Terror Museum, New York Palace Budapeşte’de gezilecek yerler arasında diğer bazıları. Aslında Budapeşte’de görülecek yerler listesini yüzlere çıkarmak mümkün. Zaman içerisinde listeyi genişleteceğim.

 

 

Kaynak : Yoldaolmak.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.