HİNDİSTAN’DAN BU YEMEKLERİ TATMADAN DÖNMEYİN

Mistik yaşamı ve sıra dışı kültürüyle tüm dünyanın ilgisi çeken Hindistan’ın aslında bir baharat cenneti olduğunu bilen bilir. Öyle ki, bin bir çeşit baharatın yemeklerde kullanılma oranı, bölgeye seyahat eden herkesi bu yemekleri tatma konusunda biraz endişelendiriyor. Tüm bu endişelere rağmen hemen her yöresel lezzeti tadan gezginlerin Hindistan mutfağına dair düşünceleri de bir anda değişiveriyor. Gidip tadına bakan herkesin belleğinde ciddi izler bırakmayı başarabilen yöresel Hindistan yemeklerini sizler için araştırdık. İşte baharat cenneti Hindistan’ın en iyileri; Chapati: Türk mutfağında olduğu gibi Hindistan mutfağında da ekmek oldukça önemli. Chapati adı verilen el yapımı tandır ekmekleri Hindistan’ın bol baharatlı yemekleriyle müthiş bir birliktelik oluşturuyor. Odun ve tezek ateşiyle ısıtılan sacın üstünde pişirilen bu ekmek tek başına da keyifle tüketilebildiği için olsa gerek Hindistan’da en çok rağbet gören ekmek olma özelliğini taşıyor. Büyük kentlerde “Chapati” adı verilen bu ekmeği küçük köy yerlerinde “Roti” ismiyle de bulabilirsiniz. Shorba: Adından da anlaşılacağı üzere Hindistan’da tüketilen çorbaların tamamını kapsıyor. Sıcak havadan […]

HİNDİSTAN’DAN BU YEMEKLERİ TATMADAN DÖNMEYİN

Mistik yaşamı ve sıra dışı kültürüyle tüm dünyanın ilgisi çeken Hindistan’ın aslında bir baharat cenneti olduğunu bilen bilir. Öyle ki, bin bir çeşit baharatın yemeklerde kullanılma oranı, bölgeye seyahat eden herkesi bu yemekleri tatma konusunda biraz endişelendiriyor. Tüm bu endişelere rağmen hemen her yöresel lezzeti tadan gezginlerin Hindistan mutfağına dair düşünceleri de bir anda değişiveriyor.

Gidip tadına bakan herkesin belleğinde ciddi izler bırakmayı başarabilen yöresel Hindistan yemeklerini sizler için araştırdık. İşte baharat cenneti Hindistan’ın en iyileri;

Chapati: Türk mutfağında olduğu gibi Hindistan mutfağında da ekmek oldukça önemli. Chapati adı verilen el yapımı tandır ekmekleri Hindistan’ın bol baharatlı yemekleriyle müthiş bir birliktelik oluşturuyor. Odun ve tezek ateşiyle ısıtılan sacın üstünde pişirilen bu ekmek tek başına da keyifle tüketilebildiği için olsa gerek Hindistan’da en çok rağbet gören ekmek olma özelliğini taşıyor. Büyük kentlerde “Chapati” adı verilen bu ekmeği küçük köy yerlerinde “Roti” ismiyle de bulabilirsiniz.

chapati

Shorba: Adından da anlaşılacağı üzere Hindistan’da tüketilen çorbaların tamamını kapsıyor. Sıcak havadan olsa gerek Türk misafirler pek yanaşmasa da, Hindular shorbayı oldukça sık tüketiyor. Özellikle domates ile yapılanı kesinlikle denemeye değer.

Dal: Hindistan mutfağında mercimek yemeklerinin tamamına “Dal” adı veriliyor. Mercimek Hindistan mutfağında bizdeki gibi tek tür bir yemek değil. Yüzlerce baharatın çeşitli varyasyonlarıyla yapılan 7-8 mercimek çeşidi bulunuyor.

Palak Paneer: Sebze ağırlıklı beslenen Hinduların en ünlü yemeklerinden biri “Palak”. Yani Ispanak. Tortu haline getirilmiş Palak bir köy peyniri olan Paneer ile birleşince muhteşem bir Hindu yemeği ortaya çıkıyor. Biraz farklı olan görüntüsü sakın sizi yanıltmasın. Yüzlerce çeşit baharat tarafından kutsanmış olan bu lezzet hayatınız boyunca yediğiniz sayılı tatlardan biri olacaktır. Bu yemeğe bazen mısırın da eklendiğini belirtmekte fayda var.

palak_paneer

Aunda: Aunda, yumurtadan harikalar yaratılabileceğinin en somut örneği. Haşlandıktan sonra köri sosu ile birlikte tereyağında kızartılan yumurtlar daha sonra taze sebzeler ile birlikte tekrar kısa bir pişirme işleminden geçiriliyor. Sonuç mu? Parmaklarınızı yiyorsunuz!

Chicken tikka curry: Bu kadar sebze ağırlıklı yemekten sonra ille de et yemek istiyorum diyorsanız chicken tikka curry ile ortayı bulabilirsiniz. Körü sosu ile harmanlanmış tavuk parçalarının şiş ile pişirildikten sonra servis edilmiş haline chicken tikka curry deniyor. Bu yemeğin daha bol baharat ile yapılmış akışkan soslu hali de oldukça leziz.

Kulfi: Bu kadar baharatlı yemeğin üzerine biraz ağzımız tatlansın dediğinizi duyar gibiyiz. Taze inek ve koyun sütünden yapılmış kulfiler size çocukluğunuzda yediğiniz doğal dondurmaları hatırlatacaktır. Kesme dondurma gibi sert ve muhallebi kıvamında yumuşak olarak servis edilebilen kulfiler, Hindistan ziyaretinizin en unutulmaz parçası olabilir.

Masala Tea: Süt ve kakule ile yapılan Masala Çayı Hindistan ziyareti boyunca çok sık karşılaşacağınız lezzetlerden biri. Ünü kendini aştığı için ünlü kahve mağazalarında da bulunabilen bu çay mutlaka ama mutlaka yerinde denenmeli. Sokak satıcıları tarafından yapılanları çok göze hitap etmese de, temiz olduğunu düşündüğünüz birçok restoranda bu çayı deneyebilirsiniz.

Gulab Jamun: Gulab jamun, görünüm olarak bizdeki kemal paşa tatlısının çap olarak biraz daha geniş ve büyüğü. Tabi ki içerik bizdekinden faklı. En büyük fark da tahmin edileceği üzere kullanılan baharatlar. Mutlaka ılık tüketilmesi gereken bu tatlının turistler tarafından en çok beğenilen tatlı olduğu iddia ediliyor.

Gulab_jabun

 Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.